Одбојка на Летните олимписки игри 1984

Од Википедија — слободната енциклопедија
6-ти Одбојкарски олимписки турнир
Лос Анџелес 1984
Детали
Олимписки игри Летни олимписки игри 1984
Домаќин  САД
Град Лос Анџелес
Дата 29 јули – 11 август
Мажи 10
Медали (мажи):
Злато
 САД
Сребро
 Бразил
Бронза
 Италија
Жени 8
Медали (жени):
Злато
 Кина
Сребро
 САД
Бронза
 Јапонија

Одбојката на Летните олимписки игри 1984 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лос Анџелес, САД и тоа во машка и во женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 САД 1 1 0 2
2 Кина 1 0 0 1
3 Бразил 0 1 0 1
4 Италија 0 0 1 1
Јапонија 0 0 1 1

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
 САД (USA)  Бразил (BRA)  Италија (ITA)
Жени
подробно
 Кина (CHN)  САД (USA)  Јапонија (JPN)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]