Одбојка на Летните олимписки игри 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
12ти Одбојкарски олимписки турнир
Пекинг 2008
Olympic rings without rims.svg
Детали
Олимписки игри Летни олимписки игри 2008
Домаќин  Кина
Град Пекинг
Дата 9 август 2008 (2008-08-09)
Мажи 12
Медали (мажи):
Gold medal.svg
Злато
 САД
Silver medal.svg
Сребро
 Бразил
Bronze medal.svg
Бронза
 Русија
Жени 12
Медали (жени):
Gold medal.svg
Злато
 Бразил
Silver medal.svg
Сребро
 САД
Bronze medal.svg
Бронза
 Кина

Одбојката на Летните олимписки игри 2008 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина и тоа во машка и во женска конкуренција.

На овие Олимписки игри, за третпат била воведена дисциплината одбојка на плажа во машка и женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 САД 3 1 0 4
2 Бразил 1 2 1 4
3 Кина 0 1 2 3
4 Русија 0 0 1 1
Total 4 4 4 12