Одбојка на Летните олимписки игри 2000 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одбојка на Летните олимписки игри 2000 (мажи)
Раководен орган FIVB
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Одбојката на Летните олимписки игри 2000 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сиднеј, Австралија. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Југославија, второто Русија и третото Италија.

Групи[уреди | уреди извор]

Група А Група Б
 Австралија (домаќин)  Италија
 Куба  Русија
 Бразил  САД
 Холандија  Југославија
 Шпанија  Аргентина
 Египет  Јужна Кореја

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Бодови Натпревари Сетови Бодови
Место Екипа Победи Порази Добиени Загубени Коефициент Добиени Загубени Коефициент

</noinclude>

1  Бразил 10 5 0 15 1 15.000 415 331 1.254
2  Холандија 9 4 1 12 5 2.400 417 360 1.158
3  Куба 8 3 2 9 7 1.286 383 335 1.143
4  Австралија 7 2 3 6 10 0.600 327 374 0.874
5  Шпанија 6 1 4 7 12 0.583 404 444 0.910
6  Египет 5 0 5 1 15 0.067 309 411 0.752
Дата Место Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно
17 септември SP4 Шпанија  3–0  Египет 25–20 25–10 25–21     75–51
17 септември SEC Куба  0–3  Холандија 22–25 20–25 23–25     65–75
17 септември SEC Австралија  0–3  Бразил 13–25 14–25 21–25     48–75
19 септември SP4 Шпанија  1–3  Куба 21–25 12–25 25–21 20–25   78–96
19 септември SEC Египет  0–3  Бразил 28–30 18–25 21–25     67–80
19 септември SEC Холандија  3–0  Австралија 25–19 25–17 25–15     75–51
21 септември SP4 Куба  3–0  Египет 25–11 25–18 25–15     75–44
21 септември SEC Бразил  3–0  Холандија 25–20 25–17 27–25     77–62
21 септември SEC Австралија  3–1  Шпанија 23–25 25–20 25–23 25–19   98–87
23 септември SP4 Египет  1–3  Холандија 21–25 11–25 33–31 20–25   85–106
23 септември SEC Куба  3–0  Австралија 25–17 25–20 25–18     75–55
23 септември SEC Шпанија  1–3  Бразил 27–25 14–25 21–25 20–25   82–100
25 септември SP4 Холандија  3–1  Шпанија 25–18 25–17 24–26 25–21   99–82
25 септември SEC Бразил  3–0  Куба 28–26 30–28 25–18     83–72
25 септември SEC Австралија  3–0  Египет 25–17 25–23 25–22     75–62

Група Б[уреди | уреди извор]

Бодови Натпревари Сетови Бодови
Место Екипа Победи Порази Добиени Загубени Коефициент Добиени Загубени Коефициент

</noinclude>

1  Италија 10 5 0 15 4 3.750 482 421 1.145
2  Русија 9 4 1 13 7 1.857 465 443 1.050
3  Југославија 8 3 2 12 9 1.333 489 461 1.061
4  Аргентина 7 2 3 7 11 0.636 409 446 0.917
5  Јужна Кореја 6 1 4 8 14 0.571 491 504 0.974
6  САД 5 0 5 5 15 0.333 417 478 0.872
Дата Место Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно
17 септември SP4 Јужна Кореја  0–3  Италија 25–27 23–25 18–25     66–77
17 септември SEC Русија  3–1  Југославија 19–25 25–23 25–23 25–20   94–91
17 септември SEC САД  1–3  Аргентина 26–24 23–25 21–25 18–25   88–99
19 септември SP4 Аргентина  3–1  Јужна Кореја 25–23 17–25 30–28 25–21   97–97
19 септември SEC Русија  3–1  САД 25–18 25–23 21–25 25–17   96–83
19 септември SEC Југославија  2–3  Италија 19–25 25–19 22–25 33–31 20–22 119–122
21 септември SP4 САД  0–3  Југославија 15–25 20–25 23–25     58–75
21 септември SEC Италија  3–0  Аргентина 40–38 25–18 25–14     90–70
21 септември SEC Јужна Кореја  2–3  Русија 22–25 25–22 25–20 27–29 15–17 114–113
23 септември SP4 Југославија  3–1  Аргентина 21–25 25–15 25–23 25–22   96–85
23 септември SEC Русија  1–3  Италија 20–25 20–25 25–22 22–25   87–97
23 септември SEC САД  2–3  Јужна Кореја 20–25 27–25 24–26 25–21 13–15 109–112
25 септември SP4 Аргентина  0–3  Русија 23–25 15–25 20–25     58–75
25 септември SEC Јужна Кореја  2–3  Југославија 26–24 20–25 23–25 25–19 8–15 102–108
25 септември SEC Италија  3–1  САД 21–25 25–18 25–18 25–18   96–79

Последна фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Злато
                   
27 септември        
  Бразил  1
29 септември
  Аргентина  3  
  Аргентина  1
27 септември
    Русија  3  
  Куба  2
1 октомври
  Русија  3  
  Русија  0
27 септември
    Југославија  3
  Холандија  2
29 септември
  Југославија  3  
  Југославија  3 Бронза
27 септември
    Италија  0  
  Австралија  1   Аргентина  0
  Италија  3     Италија  3
1 октомври



  5-8 место 5 место
             
28 септември
  Бразил 3  
  Куба 2  
 
29 септември
      Бразил 0
    Холандија 3
7 место
28 септември 29 септември
  Холандија 3   Куба  3
  Австралија 0     Австралија  0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Дата Место Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно
27 септември SEC Куба  2–3  Русија 25–21 23–25 19–25 25–19 13–15 105–105
27 септември SEC Австралија  1–3  Италија 14–25 25–22 19–25 15–25   73–97
27 септември SEC Бразил  1–3  Аргентина 25–17 21–25 19–25 25–27   90–94
27 септември SEC Холандија  2–3  Југославија 21–25 25–18 18–25 32–30 15–17 111–115

5-8 место[уреди | уреди извор]

Дата Место Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно
28 септември SP4 Бразил  3–2  Куба 23–25 17–25 25–21 26–24 15–11 106–106
28 септември SP4 Холандија  3–0  Австралија 25–20 25–15 25–21     75–56

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Дата Место Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно
29 септември SEC Аргентина  1–3  Русија 25–27 30–32 25–21 11–25   91–105
29 септември SEC Југославија  3–0  Италија 27–25 34–32 25–14     86–71

7 место[уреди | уреди извор]

Дата Место Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно
29 септември SEC Куба  3–0  Австралија 25–23 25–11 25–15     75–49

5 место[уреди | уреди извор]

Дата Место Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно
29 септември SEC Бразил  0–3  Холандија 21–25 20–25 22–25     63–75

Бронза[уреди | уреди извор]

Дата Место Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно
1 октомври SEC Аргентина  0–3  Италија 16–25 15–25 18–25     49–75

Злато[уреди | уреди извор]

Дата Место Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно
1 октомври SEC Русија  0–3  Југославија 22–25 22–25 20–25     64–75

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 Југославија
 Русија
 Италија
4  Аргентина
5  Холандија
6  Бразил
7  Куба
8  Австралија
9  Јужна Кореја
 Шпанија
11  Египет
 САД


 Олимписки шампион 

Југославија
Прва титула титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]