Одбојка на Летните олимписки игри 2016 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одбојка на ЛОИ 2016
на Летните олимписки игри
Volleyball (indoor) pictogram.svg
ОдржувалиштеМараканазињу
Ден7–21 август
Натпреварувачи144 од 12 земји
Медалисти
Gold medal 
Silver medal 
Bronze medal 
«20122020»

Одбојката на Летните олимписки игри 2016 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржал во Рио де Жанеиро, Бразил. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Бразил, второто Италија и третото САД.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Натпревари Бодови Сетови Разлика
Победи Порази Добиени Изгубени Сооднос П П П:П
1.  Италија 4 1 12 13 5 2,600 432 375 1,152
2.  Канада 3 2 9 10 7 1,429 378 378 1,000
3.  САД 3 2 9 10 8 1,250 419 405 1,035
4.  Бразил 3 2 9 11 9 1,222 467 442 1,057
5.  Франција 2 3 6 8 9 0,889 386 367 1,052
6.  Мексико 0 5 0 1 15 0,067 283 398 0,711
Дата Време (UTC−3) Резултат Сетови Гледачи Извештај
1 2 3 4 5
7.08 9:30  Италија 3:0  Франција 25:20 25:20 25:15 4456 P2
11:35  Бразил 3:1  Мексико 23:25 25:19 25:14 25:18 8686 P2
17:05  САД 0:3  Канада 23:25 17:25 23:25 6875 P2
9.08 11:35  Франција 3:0  Мексико 25:18 25:12 25:22 6625 P2
15:00  Италија 3:1  САД 28:26 20:25 25:23 25:23 6494 P2
22:35  Бразил 3:1  Канада 24:26 25:18 25:22 25:17 8749 P2
11.08 17:05  Канада 0:3  Франција 19:25 16:25 19:25 6498 P2
20:30  Италија 3:0  Мексико 25:17 25:13 25:17 5472 P2
22:35  Бразил 1:3  САД 20:25 23:25 25:20 20:25 8779 P2
13.08 17:05  САД 3:1  Франција 25:22 25:22 14:25 25:22 7877 P2
20:30  Канада 3:0  Мексико 25:20 25:13 25:22 5624 P2
22:35  Бразил 1:3  Италија 25:23 23:25 22:25 15:25 8892 P2
15.08 11:35  САД 3:0  Мексико 25:23 25:11 25:19 7963 P2
20:30  Италија 1:3  Канада 23:25 17:25 25:16 21:25 7109 P2
22:35  Бразил 3:1  Франција 25:22 22:25 25:20 25:23 9800 P2

Група Б[уреди | уреди извор]

Натпревари Бодови Сетови Разлика
Победи Порази Добиени Изгубени Сооднос П П П:П
1.  САД 5 0 14 15 5 3,000 470 400 1,175
2.  Холандија 4 1 11 14 7 2,000 455 425 1,070
3.  Србија 3 2 10 12 6 2,000 410 394 1,041
4.  Кина 2 3 7 9 9 1,000 398 389 1,023
5.  Италија 1 4 3 4 12 0,333 351 374 0,939
6.  Порторико 0 5 0 0 15 0,000 277 379 0,731
Дата Време (UTC−3) Резултат Сетови Гледачи Извештај
1 2 3 4 5
7.08 15:00  Полска 3:0  Египет 25:18 25:20 25:17 5658 P2[мртва врска]
20:30  Русија 3:1  Куба 25:17 25:19 22:25 25:18 6287 P2
22:35  Аргентина 3:0  Иран 25:23 26:24 25:18 6460 P2
9.08 9:30  Русија 1:3  Аргентина 18:25 25:18 18:25 21:25 5743 P2
17:05  Полска 3:2  Иран 25:17 25:23 23:25 20:25 18:16 7227 P2
20:30  Куба 0:3  Египет 22:25 15:25 22:25 5016 P2
11.08 9:30  Иран 3:0  Куба 25:21 31:29 25:16 6625 P2
11:35  Русија 3:0  Египет 25:11 25:17 25:9 6665 P2
15:00  Полска 3:0  Аргентина 25:21 25:19 37:35 6972 P2
13.08 9:30  Иран 3:0  Египет 28:26 25:22 25:16 6262 P2
11:35  Аргентина 3:0  Куба 25:16 25:14 25:16 7428 P2
15:00  Полска 2:3  Русија 18:25 25:16 18:25 25:22 13:15 7239 P2
15.08 9:30  Аргентина 3:0  Египет 25:16 25:19 25:20 8175 P2
15:00  Русија 3:0  Иран 25:23 25:16 25:20 7387 P2
17:05  Полска 3:0  Куба 25:18 25:15 25:17 8175 P2

Елиминации[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
17 август        
   Италија  3
19 август
   Иран  0  
   Италија   3
17 август
     САД   2  
   САД  3
21 август
   Полска  0  
  Италија  0
17 август
    Бразил  3
   Канада  0
20 август
   Русија  3  
   Русија   0 Трето место
17 август
     Бразил   3  
   Бразил  3   САД   3
   Аргентина  1     Русија   2
21 август

Резултати[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Дата Време (UTC−3) Резултат Сетови Гледачи Извештај
1 2 3 4 5
17.08 10:00  Канада 0:3  Русија 15:25 20:25 18:25 6291 P2
14:00  САД 3:0  Полска 25:20 25:22 25:20 8278 P2
18:00  Италија 3:0  Иран 31:29 25:19 25:17 7213 P2
22:15  Бразил 3:1  Аргентина 25:22 17:25 25:19 25:23 9498 P2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Дата Време (UTC−3) Резултат Сетови Гледачи Извештај
1 2 3 4 5
19.08 13:00  Италија 3:2  САД 30:28 26:28 9:25 25:22 15:9 8153 P2
22:15  Русија 0:3  Бразил 21:25 20:25 17:25 9784 P2

Бронза[уреди | уреди извор]

Дата Време (UTC−3) Резултат Сетови Гледачи Извештај
1 2 3 4 5
21.08 9:30  САД 3:2  Русија 23:25 21:25 25:19 25:19 15:13 6976 P2

Финале[уреди | уреди извор]

Дата Време (UTC−3) Резултат Сетови Гледачи Извештај
1 2 3 4 5
21.08 13:15  Италија 0:3  Бразил 22:25 26:28 24:26 9824 P2

Табела[уреди | уреди извор]

Gold medal icon.svg  Бразил
Silver medal icon.svg  Италија
Bronze medal icon.svg  САД
4.  Русија
5.  Аргентина
 Иран
 Канада
 Полска
9.  Франција
 Египет
11.  Куба
 Мексико

Надворешни врски[уреди | уреди извор]