Машка одбојкарска репрезентација на Бразил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Машка одбојкарска репрезентација на Бразил е управуванa од Конфедерацијата Бразилеира де Волеибол (Бразилска одбојкарска конфедерација) и учествува во меѓународни натпревари за одбојка. Бразил има три златни медали на Олимписките игри, трипати е победник на Светските првенства и девет пати на Светската лига. Бразил е тим од број # 1 на Светските рангови на ФИВБ. Тимот често се нарекува "тим на соништа" од одбојка поради неговиот успех под тренерот Бернардо Резенде.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]