Меѓународна одбојкарска федерација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меѓународна одбојкарска федерација
250px
Основана20 април 1947
ТипСпортска федерација
СедиштеЛозана, Швајцарија
Членство222
Службени јазициАнглиски
ПретседателБразил Ари Грача
Мреж. местоFIVB.com

Меѓународна одбојкарска федерација (англиски:International Volleyball Federation ), најчесто позната со акронимот ФИВБ, е меѓународно раководно тело за спорт на затворена одбојка, одбојка на плажа, трева и слапбол. Седиштето се наоѓа во Лозана, Швајцарија, а нејзиниот сегашен претседател е Бразилецот Ари Граца.

Историја[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]