Одбојка на Летните олимписки игри 1992 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одбојка на Летните олимписки игри 1992 (жени)
Раководен орган FIVB
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Одбојката на Летните олимписки игри 1992 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Барселона, Шпанија. На турнирот учествувале вкупно 8 репрезентации.

Првото место го освоил Куба, второто Обединета екипа и третото САД.

Групи[уреди | уреди извор]

Група А Група Б

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази Добиени сетови Изгубени сетови Добиени бодови Изгубени бодови Бодови Коефициент RATIO
Обединета екипа 3 2 1 8 3 158 101 5 2,6667 1,5644
 САД 3 2 1 8 5 171 153 5 1,6000 1,1176
 Јапонија 3 2 1 6 5 146 127 5 1,2000 1,1496
 Шпанија 3 0 3 0 9 41 135 3 0,0000 0,3037
  • 29 јул.
 Шпанија 0 – 3 Обединета екипа 3-15, 0-15, 3-15
 САД 2 – 3  Јапонија 15-13, 11-15, 12-15, 15-8, 13-15
  • 31 јул.
 САД 3 – 2 Обединета екипа 15-9, 15-17, 12-15, 15-4, 15-11
 Шпанија 0 – 3  Јапонија 9-15, 1-15, 6-15
  • 2 авг.
 Јапонија 0 – 3 Обединета екипа 13-15, 11-15, 11-15
 Шпанија 0 – 3  САД 4-15, 5-15, 10-15

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази Добиени сетови Изгубени сетови Добиени бодови Изгубени бодови Бодови Коефициент RATIO
 Куба 3 3 0 9 2 151 129 6 4,5000 1,1705
 Бразил 3 2 1 7 6 170 145 5 1,1667 1,1724
 Холандија 3 1 2 4 8 136 166 4 0,5000 0,8193
 Кина 3 0 3 5 9 174 191 3 0,5556 0,9110
  • 29 јул.
 Холандија 1 – 3  Бразил 9-15, 3-15, 15-11, 7-15
 Кина 1 – 3  Куба 15-13, 11-15, 9-15, 11-15
  • 31 јул.
 Холандија 3 – 2  Кина 6-15, 15-17, 15-13, 16-14, 15-6
 Бразил 1 – 3  Куба 11-15, 15-3, 13-15, 9-15
  • 2 авг.
 Куба 3 – 0  Холандија 15-11, 15-11, 15-13
 Кина 2 – 3  Бразил 9-15, 15-7, 11-15, 16-14, 12-15

Последна фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
4 авг.        
  САД  3
6 авг.
  Холандија  1  
  САД  2
4 авг.
    Куба  3  
  Куба  –
8 авг.
 already qualified  –  
  Куба  3
4 авг.
    Обединета екипа  1
  Јапонија  1
6 авг.
  Бразил  3  
  Бразил  1 Трето место
4 авг.
    Обединета екипа  3  
  Обединета екипа  –   САД  3
 already qualified  –     Бразил  0
8 авг.


Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 Куба
Обединета екипа
 САД
4.  Бразил
5.  Јапонија
6.  Холандија
7.  Кина
8.  Шпанија

 Олимписки шампион 

Куба
Прва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]