Одбојка на Летните олимписки игри 1996 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одбојка на Летните олимписки игри 1996 (жени)
Раководен орган FIVB
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Одбојката на Летните олимписки игри 1996 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Атланта, САД. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Куба, второто Кина и третото Бразил.

Групи[уреди | уреди извор]

Група А Група Б

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази Добиени бодови Изгубени бодови Коефициент Добиени сетови Изгубени сетови Коефициент
1.  Кина 10 5 5 0 256 181 1.414 15 3 5.000
2.  САД 9 5 4 1 241 198 1.217 13 5 2.600
3.  Холандија 8 5 3 2 211 179 1.179 10 7 1.429
4.  Јужна Кореја 7 5 2 3 249 222 1.122 10 9 1.111
5.  Јапонија 6 5 1 4 158 199 0.794 3 12 0.250
6.  Украина 5 5 0 5 89 225 0.396 0 15 0.000
 • 20 јул.
 Кина 3–0  Холандија (15-10 15- 5 15-7)
 Јужна Кореја 3–0  Јапонија (15-10 15-12 15-10)
 САД 3–0  Украина (15- 8 15- 5 15-11)
 • 22 јул.
 Кина 3–2  Јужна Кореја (17-16 16-14 2 -15 13-15 15-13)
 Јапонија 3–0  Украина (15- 9 15- 5 15- 4)
 САД 3–1  Холандија (12-15 15-10 17-15 15- 7)
 • 24 јул.
 Холандија 3–0  Јапонија (15- 3 15-10 15- 3)
 САД 1–3  Кина ( 8-15 2-15 15-12 12-15)
 Јужна Кореја 3–0  Украина (15- 3 15-10 15- 7)
 • 26 јул.
 Холандија 3–1  Јужна Кореја (15-11 15-12 7 -15 15- 8)
 Кина 3–0  Украина (15- 4 15- 4 15- 6)
 САД 3–0  Јапонија (15-11 15- 7 15-12)
 • 28 јул.
 Кина 3–0  Јапонија (16-14 15-11 15-10)
 САД 3–1  Јужна Кореја (10-15 15-13 15- 9 15- 3)
 Холандија 3–0  Украина (15- 3 15- 5 15- 5)

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази Добиени бодови Изгубени бодови Коефициент Добиени сетови Изгубени сетови Коефициент
1.  Бразил 10 5 5 0 238 121 1.967 15 1 15.000
2.  Русија 9 5 4 1 217 140 1.550 12 4 3.000
3.  Куба 8 5 3 2 196 156 1.256 10 6 1.667
4.  Германија 7 5 2 3 163 191 0.853 7 9 0.778
5.  Канада 6 5 1 4 156 239 0.653 3 14 0.214
6.  Перу 5 5 0 5 129 252 0.512 2 15 0.133
 • 20 јул.
 Русија 3–0  Германија (15- 5 15-10 15- 7)
 Куба 3–0  Канада (15- 8 15- 8 15- 5)
 Бразил 3–0  Перу (15- 7 15- 1 15- 5)
 • 22 јул.
 Канада 0–3  Русија ( 1-15 7-15 9-15)
 Германија 3–0  Перу (15-11 15- 6 15- 3)
 Бразил 3–0  Куба (15-11 15-10 15- 4)
 • 24 јул.
 Канада 0–3  Германија ( 5-15 12-15 6-15)
 Бразил 3–0  Русија (15- 3 15-11 15-13)
 Куба 3–0  Перу (15- 2 15- 5 15-10)
 • 26 јул.
 Русија 3–0  Перу (15-11 15- 8 15- 1)
 Германија 0–3  Куба ( 6-15 8-15 4-15)
 Бразил 3–0  Канада (15- 6 15- 6 15-11)
 • 28 јул.
 Бразил 3–1  Германија (15- 4 13-15 15- 6 15- 8)
 Куба 1–3  Русија (15-10 6-15 7-15 8-15)
 Канада 3–2  Перу (15-17 15- 6 11-15 15- 9 15-12)

Последна фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Злато
                   
30 јул.        
  Кина  3
1 авг.
  Германија  0  
  Кина  3
30 јул.
    Русија  1  
  Русија  3
8 авг.
  Холандија  1  
  Кина  1
30 јул.
    Куба  3
  САД  0
1 авг.
  Куба  3  
  Куба  3 Бронза
30 јул.
    Бразил  2  
  Бразил  3   Русија  2
  Јужна Кореја  0     Бразил  3
8 авг.


 • 30 јул.
 Кина 3–0  Германија (15-12 15- 8 15- 8)
 Русија 3–1  Холандија (10-15 15- 7 15- 9 15-10)
 САД 0–3  Куба (1 -15 10-15 12-15)
 Бразил 3–0  Јужна Кореја (15- 4 15- 2 15-10)
 • 1 авг.
 Кина 3–1  Русија (12-15 15- 5 15- 8 15-12)
 Куба 3–2  Бразил (5 -15 15- 8 10-15 15-13 15-12)
 • 8 авг.
 Русија 2–3  Бразил (13-15 15-4 14-16 15-8 13-15)


 Кина 1–3  Куба (16-14 12-15 15-17 6 -15)
  5-8 место 5 место
             
31 јул.
  Холандија 3  
  Германија 2  
 
1 авг.
      Холандија 3
    Јужна Кореја 0
7 место
31 јул. 1 авг.
  Јужна Кореја 3   Германија  1
  САД 0     САД  3
 • 31 јул.
 Холандија 3–2  Германија (15-12 9 -15 13-15 15- 9 15-10)
 Јужна Кореја 3–0  САД (15-12 15- 5 15-11)
 • 8 авг.
 Германија 1–3  САД (16-17 6 -15 15- 5 6 -15)


 Холандија 3–0  Јужна Кореја (15- 9 15 -9 15-13)

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 Куба (CUB)
 Кина (CHN)
 Бразил (BRA)
4.  Русија (RUS)
5.  Холандија (NED)
6.  Јужна Кореја (KOR)
7.  САД (USA)
8.  Германија (GER)
9.  Канада (CAN)
 Јапонија (JPN)
11.  Перу (PER)
 Украина (UKR)

 Олимписки шампион 

Куба
Втора титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]