Одбојка на Летните олимписки игри 1996

Од Википедија — слободната енциклопедија
9-ти Одбојкарски олимписки турнир
Атланта 1996
Детали
Олимписки игри Летни олимписки игри 1996
Домаќин  САД
Град Атланта
Дата јули 20 1996 (1996-07-20)
Мажи 12
Медали (мажи):
Злато
 Холандија
Сребро
 Италија
Бронза
 Југославија
Жени 12
Медали (жени):
Злато
 Куба
Сребро
 Кина
Бронза
 Бразил

Одбојката на Летните олимписки игри 1996 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Атланта, САД и тоа во машка и во женска конкуренција.

На овие Олимписки игри, за првпат била воведена дисциплината одбојка на плажа во машка и женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Бразил 1 1 1 3
2 САД 1 1 0 2
3 Холандија 1 0 0 1
Куба 1 0 0 1
5 Кина 0 1 0 1
Италија 0 1 0 1
7 Австралија 0 0 1 1
Канада 0 0 1 1
Југославија 0 0 1 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]