Прејди на содржината

Одбојка на Летните олимписки игри 2012 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одбојка на Летните олимписки игри 2012 (жени)
Раководен орган FIVB
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Одбојката на Летните олимписки игри 2012 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лондон, Обединето Кралство. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Бразил, второто САД и третото Јапонија.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Бодови Натпревари Сетови Бодови
Место Екипа Победи Порази Добиени Загубени Коефициент Добиени Загубени Коефициент

</noinclude>

1  Русија 8 4 0 15 4 3.750 459 352 1.304
2  Италија 8 4 0 14 5 2.800 442 368 1.201
3  Јапонија 8 3 2 11 6 1.833 401 335 1.197
4  Доминиканска Република 7 2 3 8 9 0.889 374 362 1.033
5  Обединето Кралство 4 0 4 3 14 0.214 295 396 0.745
6  Алжир 4 0 4 2 15 0.133 252 410 0.615
Дата Време Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно Извештај
28 јул. 09:30  Алжир 0–3  Јапонија 15–25 14–25 7–25     36–75 P2 P3
28 јул. 14:45  Обединето Кралство 0–3  Русија 19–25 10–25 16–25     45–75 P2 P3
28 јул. 16:45  Италија 3–1  Доминиканска Република 25–17 23–25 25–19 25–15   98–76 P2 P3
30 јул. 14:45  Доминиканска Република 1–3  Русија 23–25 15–25 26–24 22–25   86–99 P2 P3
30 јул. 20:00  Италија 3–1  Јапонија 25–22 25–21 20–25 25–22   95–90 P2 P3
30 јул. 22:20  Обединето Кралство 3–2  Алжир 22–25 25–19 23–25 25–19 15–8 110–96 P2 P3
1 авг. 09:30  Доминиканска Република 0–3  Јапонија 20–25 19–25 23–25     62–75 P2 P3
1 авг. 11:30  Алжир 0–3  Русија 7–25 14–25 15–25     36–75 P2 P3
1 авг. 16:45  Обединето Кралство 0–3  Италија 25–27 12–25 12–25     49–75 P2 P3
3 авг. 12:25  Јапонија 1–3  Русија 25–27 17–25 25–20 19–25   86–97 P2 P3
3 авг. 16:45  Обединето Кралство 0–3  Доминиканска Република 9–25 18–25 19–25     46–75 P2 P3
3 авг. 22:00  Алжир 0–3  Италија 11–25 12–25 17–25     40–75 P2 P3
5 авг. 09:30  Алжир 0–3  Доминиканска Република 15–25 16–25 13–25     44–75 P2 P3
5 авг. 14:45  Обединето Кралство 0–3  Јапонија 19–25 14–25 12–25     45–75 P2 P3
5 авг. 16:45  Италија 2–3  Русија 28–26 19–25 25–22 16–25 11–15 99–113 P2 P3

Група Б[уреди | уреди извор]

Бодови Натпревари Сетови Бодови
Место Екипа Победи Порази Добиени Загубени Коефициент Добиени Загубени Коефициент

</noinclude>

1  САД 10 5 0 15 2 7.500 426 345 1.235
2  Кина 5 2 1 11 10 1.100 475 461 1.030
3  Јужна Кореја 5 2 1 11 10 1.100 449 452 0.993
4  Бразил 4 1 2 10 10 1.000 447 420 1.064
5  Турција 4 1 2 9 11 0.818 434 443 0.980
6  Србија 5 0 5 2 15 0.133 297 407 0.730


Дата Време Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно Извештај
28 јул. 11:30  Кина 3–1  Србија 16–25 25–18 25–13 25–12   91–68 P2 P3
28 јул. 20:00  САД 3–1  Јужна Кореја 25–19 25–17 20–25 25–21   95–82 P2 P3
28 јул. 22:30  Бразил 3–2  Турција 25–18 23–25 25–19 25–27 15–12 113–101 P2 P3
30 јул. 09:30  Кина 3–1  Турција 25–20 25–20 29–31 25–22   104–93 P2 P3
30 јул. 12:00  Србија 1–3  Јужна Кореја 12–25 16–25 25–16 21–25   74–91 P2 P3
30 јул. 17:15  САД 3–1  Бразил 25–18 25–17 22–25 25–21   97–81 P2 P3
1 авг. 14:45  Србија 0–3  Турција 20–25 12–25 21–25     53–75 P2 P3
1 авг. 20:00  САД 3–0  Кина 26–24 25–16 31–29     82–69 P2 P3
1 авг. 22:05  Бразил 0–3  Јужна Кореја 23–25 21–25 21–25     65–75 P2 P3
3 авг. 09:30  Бразил 3–2  Кина 25–16 20–25 25–18 28–30 15–10 113–99 P2 P3
3 авг. 15:00  Турција 3–2  Јужна Кореја 25–16 21–25 25–18 19–25 15–12 105–96 P2 P3
3 авг. 20:00  САД 3–0  Србија 25–17 25–20 25–16     75–53 P2 P3
5 авг. 11:30  Кина 3–2  Јужна Кореја 28–26 22–25 25–19 22–25 15–10 112–105 P2 P3
5 авг. 20:00  САД 3–0  Турција 27–25 25–16 25–19     77–60 P2 P3
5 авг. 22:00  Бразил 3–0  Србија 25–10 25–22 25–16     75–48 P2 P3

Последна фаза[уреди | уреди извор]

четвртфинале полуфинале финале
                   
7 авг.        
  Русија  2
9 авг.
  Бразил  3  
  Бразил  3
7 авг.
      Јапонија  0  
  Кина  2
11 авг.
  Јапонија  3  
  Бразил  3
7 авг.    
    САД  1
  Италија  1
9 авг.
  Јужна Кореја  3  
  Јужна Кореја  0 Бронза
7 авг.
      САД  3   11 авг.
  САД  3
  Јапонија  3
  Доминиканска Република  0  
  Јужна Кореја  0
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Дата Време Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно Извештај
7 авг. 13:00  Кина 2–3  Јапонија 26–28 25–23 23–25 25–23 16–18 115–117 P2 P3
7 авг. 15:50  Русија 2–3  Бразил 26–24 22–25 25–19 22–25 19–21 114–114 P2 P3
7 авг. 19:10  САД 3–0  Доминиканска Република 25–14 25–21 25–22     75–57 P2 P3
7 авг. 21:05  Италија 1–3  Јужна Кореја 25–18 21–25 20–25 18–25   84–93 P2 P3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Дата Време Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно Извештај
9 авг. 15:00  Јужна Кореја 0–3  САД 20–25 22–25 22–25     64–75 P2 P3
9 авг. 19:30  Бразил 3–0  Јапонија 25–18 25–15 25–18     75–51 P2 P3

Бронза[уреди | уреди извор]

Дата Време Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно Извештај
11 авг. 11:30  Јапонија 3–0  Јужна Кореја 25–22 26–24 25–21     76–67 P2 P3

Финале[уреди | уреди извор]

Дата Време Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно Извештај
11 авг. 18:30  Бразил 3–1  САД 11–25 25–17 25–20 25–17   86–79 P2 P3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]