Одбојка на Летните олимписки игри 1968 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одбојка на Летните олимписки игри 1968 (жени)
Раководен орган FIVB
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Одбојката на Летните олимписки игри 1968 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Град Мексико, Мексико. На турнирот учествувале вкупно 8 репрезентации.

Првото место го освоил СССР, второто Јапонија и третото Полска.

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари победи Порази Добиени сетови Загубени сетови Добиени бодови Загубени бодови Бодови
 СССР 7 7 0 21 3 333 194 14
 Јапонија 7 6 1 19 3 318 147 13
 Полска 7 5 2 15 11 324 304 12
 Перу 7 3 4 12 15 306 327 10
 Јужна Кореја 7 3 4 11 14 276 305 10
 Чехословачка 7 3 4 11 15 307 308 10
 Мексико 7 1 6 7 18 215 338 8
 САД 7 0 7 4 21 197 353 7

Резултати[уреди | уреди извор]

Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
13 октомври  Полска 3–2  Јужна Кореја    
13 октомври  Јапонија 3–0  САД    
13 октомври  СССР 3–1  Чехословачка    
13 октомври  Перу 3–2  Мексико    
14 октомври  Перу 3–0  Јужна Кореја    
14 октомври  Чехословачка 3–1  САД    
14 октомври  Јапонија 3–0  Мексико    
14 октомври  СССР 3–0  Полска    
15 октомври  Чехословачка 3–0  Мексико    
15 октомври  Јапонија 3–0  Перу    
16 октомври  Полска 3–0  САД    
16 октомври  СССР 3–0  Јужна Кореја    
17 октомври  Јужна Кореја 3–1  САД    
17 октомври  СССР 3–0  Перу    
19 октомври  Јапонија 3–0  Чехословачка    
19 октомври  Полска 3–2  Мексико    
20 октомври  Јапонија 3–0  Полска    
20 октомври  Чехословачка 3–2  Перу    
21 октомври  СССР 3–1  САД    
21 октомври  Јужна Кореја 3–0  Мексико    
23 октомври  СССР 3–0  Мексико    
23 октомври  Перу 3–1  САД    
24 октомври  Полска 3–0  Чехословачка    
24 октомври  Јапонија 3–0  Јужна Кореја    
25 октомври  Полска 3–1  Перу    
26 октомври  Јужна Кореја 3–1  Чехословачка    
27 октомври  Мексико 3–0  САД    
28 октомври  СССР 3–1  Јапонија    

Final standing[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 СССР (URS)
 Јапонија (JPN)
 Полска (POL)
4  Перу (PER)
5  Јужна Кореја (KOR)
6  Чехословачка (TCH)
7  Мексико (MEX)
8  САД (USA)

 Олимписки шампион 

СССР
Прва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]