Прејди на содржината

Одбојка на Летните олимписки игри 1976 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одбојка на Летните олимписки игри 1976 (жени)
Раководен орган FIVB
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Одбојката на Летните олимписки игри 1976 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Монтреал, Канада. На турнирот учествувале вкупно 8 репрезентации.

Првото место го освоил СССР, второто Јапонија и третото Јужна Кореја.

Група А Група Б

 Канада
 Јапонија
 Перу
 Унгарија

 СССР
 Јужна Кореја
 Куба
 Источна Германија

Групна фаза

[уреди | уреди извор]
Екипа Натпревари победи Порази Добиени сетови Загубени сетови Добиени бодови Загубени бодови Бодови
 Јапонија 3 3 0 9 0 135 43 6
 Унгарија 3 2 1 6 5 120 132 5
 Перу 3 1 2 4 8 124 154 4
 Канада 3 0 3 3 9 113 163 3
Екипа Натпревари Победи Порази Добиени сетови Загубени сетови Добиени бодови Загубени бодови Бодови
 СССР 3 3 0 9 4 186 137 6
 Јужна Кореја 3 2 1 7 7 179 171 5
 Куба 3 1 2 6 7 150 168 4
 Источна Германија 3 0 3 5 9 144 183 3

Последна фаза

[уреди | уреди извор]
  Полуфинале Злато
             
29 јули
  СССР 3  
  Унгарија 0  
 
30 јули
      Јапонија 3
    СССР 0
Бронза
29 јули 30 јули
  Јапонија 3   Јужна Кореја  3
  Јужна Кореја 0     Унгарија  1
  5-8 место 5 место
             
26 јули
  Куба 3  
  Канада 2  
 
27 јули
      Куба 3
    Источна Германија 0
7 место
26 јули 27 јули
  Источна Германија 3   Перу  3
  Перу 2     Канада  1
Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
26 јули  Куба 3–2  Канада    
26 јули  Источна Германија 3–2  Перу    

Полуфинална фаза

[уреди | уреди извор]
Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
29 јули  СССР 3–0  Унгарија    
29 јули  Јапонија 3–0  Јужна Кореја    

Финална фаза

[уреди | уреди извор]
Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
27 јули  Перу 3–1  Канада    
Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
27 јули  Куба 3–0  Источна Германија    
Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
30 јули  Јужна Кореја 3–1  Унгарија    
Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
30 јули  Јапонија 3–0  СССР 15–7 15–8 15–2     45–17

Место Екипа
 Јапонија
 СССР
 Јужна Кореја
4  Унгарија
5  Куба
6  Источна Германија
7  Перу
8  Канада

 Олимписки шампион 

Јапонија
Втора титула

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]