Одбојка на Летните олимписки игри 2004 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одбојка на Летните олимписки игри 2004 (жени)
Раководен орган FIVB
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Одбојката на Летните олимписки игри 2004 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Атина, Грција. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Кина, второто Русија и третото Куба.

Учесници[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

14 авг.

 Јапонија 0–3  Бразил 21-25, 22-25, 21-25
 Грција 3–0  Кенија 25-7, 25-22, 25-14
 Јужна Кореја 0–3  Италија 17-25, 13-25, 19-25

16 авг.

 Кенија 0–3  Бразил 16-25, 27-29, 12-25
 Италија 3–0  Јапонија 25-16, 25-13, 25-17
 Грција 1–3  Јужна Кореја 25-20, 19-25, 15-25, 22-25

18 авг.

 Јужна Кореја 3–0  Кенија 25-16, 25-20, 25-19
 Јапонија 3–1  Грција 25-10, 20-25, 25-21, 25-22
 Бразил 3–2  Италија 19-25, 25-13, 22-25, 25-16, 15-13

20 авг.

 Јужна Кореја 3–0  Јапонија 25-21, 26-24, 25-21
 Грција 0–3  Бразил 22-25, 22-25, 11-25
 Кенија 0–3  Италија 17-25, 13-25, 14-25

22 авг.

 Јапонија 3–0  Кенија 25-8, 25-17, 25-14
 Италија 3–0  Грција 25-19, 25-19, 25-22
 Бразил 3–0  Јужна Кореја 25-19, 25-18, 25-23

Група Б[уреди | уреди извор]

14 авг.

 Куба 2–3  Германија 25-20, 26-24, 22-25, 15-25, 15-17
 Доминиканска Република 0–3  Русија 17-25, 13-25, 16-25
 Кина 3–1  САД 25-21, 23-25, 25-22, 25-18

16 авг.

 Кина 3–0  Доминиканска Република 25-20, 25-16, 25-16
 САД 3–1  Германија 25-22, 25-22, 22-25, 27-25
 Русија 2–3  Куба 24-26, 25-19, 27-25, 19-25, 13-15

18 авг.

 Доминиканска Република 3–2  САД 26-24, 22-25, 27-25, 23-25, 19-17
 Куба 3–2  Кина 25-19, 22-25, 15-25, 25-21, 15-13
 Германија 0–3  Русија 29-31, 11-25, 18-25

20 авг.

 Кина 3–0  Германија 25-18, 25-15, 25-16
 Доминиканска Република 0–3  Куба 23-25, 17-25, 23-25
 САД 2–3  Русија 25-20, 17-25, 25-20, 18-25, 11-15

22 авг.

 Германија 3–0  Доминиканска Република 25-16, 25-19, 25-21
 Русија 0–3  Кина 15-25, 16-25, 26-28
 Куба 0–3  САД 22-25, 12-25, 19-25

Последна фаза[уреди | уреди извор]

четвртфинале полуфинале Злато
                   
24 авг.        
  Бразил  3
26 авг.
  САД  2  
  Бразил  2
24 авг.
      Русија  3  
  Јужна Кореја  0
28 авг.
  Русија  3  
  Русија  2
24 авг.    
    Кина  3
  Италија  2
26 авг.
  Куба  3  
  Куба  2 Бронза
24 авг.
      Кина  3   28 авг.
  Јапонија  0
  Бразил  1
  Кина  3  
  Куба  3
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

24 авг.

 Бразил 3–2  САД 25-22, 25-20, 22-25, 25-27, 15-6
 Јужна Кореја 0–3  Русија 17-25, 15-25, 22-25
 Италија 2–3  Куба 23-25, 25-14, 25-22, 14-25, 12-15
 Јапонија 0–3  Кина 20-25, 22-25, 20-25

Полуфинале[уреди | уреди извор]

26 авг.

 Бразил 2–3  Русија 25-18, 25-21, 22-25, 26-28, 14-16
 Куба 2–3  Кина 22-25, 20-25, 25-17, 25-23, 10-15

Бронза[уреди | уреди извор]

28 авг.

 Бразил 1–3  Куба 22-25, 22-25, 25-14, 17-25

Злато[уреди | уреди извор]

28 авг.

 Русија 2–3  Кина 30-28, 27-25, 20-25, 23-25, 12-15

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
Кина
Русија
Куба
4. Бразил
5. Италија
Јапонија
Јужна Кореја
САД
9. Германија
Грција
11. Доминиканска Република
Кенија

 Олимписки шампион 

Кина
Втора титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]