Јужен Јемен на Летните олимписки игри 1988

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужен Јемен на Олимписките игри

Знаме на Јужен Јемен
МОК-код   YMD
На ОИ 1988 Сеул во
Натпреварувачи 5 во 2 спортови
Медали Злат.
0
Сребр.
0
Бронз.
0
Вкуп.
0
Олимписка историја
Летни олимпијади
1988
Други поврзани настапи
Јемен (1992–)

Јужен Јемен се натпреварува како Јеменска Демократска Република на игрите во 1988 во Сеул, Кореја. Оа бил единствениот пат кога оваа држава се натпреварувала на Олимписките игри. По обединувањето со Северен Јемен, на следните игри во 1992 година ќе се натпреварува како Јемен.

Атлетика[уреди | уреди извор]

Мажи
Патеки и друмски настани
Спортист Настан Бараж Втор круг Полуфинале Финале
Резултат Ранг Резултат Ранг Резултат Ранг Резултат Ранг
Ехаб Фуад Ахмед Наги 100 м 11.53 8 Не се квалификувал
Сахим Салех Мехди 200 м 22.95 8 DНе се квалификувал
Фарук Ахмед Сајед 5000 м 15:11.20 18 n/a Не се квалификувал

Боксување[уреди | уреди извор]

Спортист Настан 1 рунда 2 рунда 3 рунда 4 рунда Полуфинале Финале / БМ
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Противник
Резултат
Ранг
Мохамед Мафуд Сајед 51 кг Bye  Емануел Нсубуга (UGA)
L KO1
Не се квалификувал 17
Али Мохамед Џафер 57 кг  Понгсри (THA)
L KO1
Не се квалификувал 33

Наводи[уреди | уреди извор]