Тунис на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тунис на Олимписките игри

Знаме на Тунис
МОК-код  TUN
НОК Туниски олимписки комитет
Порталwww.cnot.org.tn (француски)
Олимписка историја
Летни олимпијади

Тунис првпат учествувал на Олимписки игри во 1960, и оттогаш испратил свои натпреварувачи на сите изданија од Летните олимписки игри, освен на игрите во 1980 одржани во Москва, на кои се приклучил на бојкотот кој го предводеле САД. Тунис никогаш не учествувал на Зимски олимписки игри.

Туниските спортисти имаат освоено вкупно десет олимписки медали, од кои четири се на славниот атлетичар на долги патеки Мохамед Гамуди, три на пливачот на долги патеки Усама Мелули, како и два во бокс и еден во женска атлетика.

Националниот олимписки комитет на Тунис е основан во 1957 година и истата година бил признаен од страна на Меѓународниот олимписки комитет.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Медал Натпреварувач Игри Спорт Дисциплина
 Сребрен Гамуди, МохамедМохамед Гамуди    Јапонија Токио 1964 Атлетика 10.000 метри
 Бронзен Галхија, ХабибХабиб Галхија Јапонија Токио 1964 Бокс Лесна категорија
 Златен Гамуди, МохамедМохамед Гамуди    Мексико Мексико 1968 Атлетика 5000 метри
 Бронзен Гамуди, МохамедМохамед Гамуди    Мексико Мексико 1968 Атлетика 10.000 метри
 Сребрен Гамуди, МохамедМохамед Гамуди    Германија Минхен 1972 Атлетика 5000 метри
 Бронзен Мисауи, ФетхиФетхи Мисауи САД Атланта 1996 Бокс Лесна категорија
 Златен Мелули, УсамаУсама Мелули Кина Пекинг 2008 Пливање 1500 метри краул
 Бронзен Мелули, УсамаУсама Мелули Обединето Кралство Лондон 2012 Пливање 1500 метри краул
 Сребрен Гриби, ХабибаХабиба Гриби Обединето Кралство Лондон 2012 Атлетика 3000 метри со препреки
 Златен Мелули, УсамаУсама Мелули Обединето Кралство Лондон 2012 Пливање Маратон

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Олимпијада Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Рим 1960 0 0 0 0
Токио 1964 0 1 1 2
Мексико 1968 1 0 1 2
Минхен 1972 0 1 0 1
Монтреал 1976 0 0 0 0
Москва 1980 не учествувале
Лос Анџелес 1984 0 0 0 0
Сеул 1988 0 0 0 0
Барселона 1992 0 0 0 0
Атланта 1996 0 0 1 1
Синдеј 2000 0 0 0 0
Атина 2004 0 0 0 0
Пекинг 2008 1 0 0 1
Лондон 2012 1 1 1 3
Вкупно 3 3 4 10

Медали по спорт[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Атлетика 1 3 1 5
Бокс 0 0 2 2
Пливање 2 0 1 3
Вкупно 3 3 4 10

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-19.
  • „Comité National Olympique Tunisien“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2011-06-14.