Малезија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малезија на Олимписките игри

Знаме на Малезија
МОК-код  MAS
НОК Олимписки совет на Малезија
Порталwww.olympic.org.my (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади

*Како Малаја

Младински олимписки игри

Други поврзани настапи
Северно Борнео (1956)

Малезија првпат учествувала на Олимписките игри во 1964 година, и испратиле спортисти да се натпреваруваат на сите Летни олимписки игри оттогаш, со исклучок на игрите во 1980 година во Москва. Малезија никогаш не се натпреварувала на Зимските олимписки игри.

Малајската Федерација (сега се сосотои од западните држави на западна Малезија) се натпреварувале како Малаја (MAL) на игрите во 1956 и 1960 година. Денешната држава Сабах испратила независна екипа на игрите во 1956 година како Северно Борнео, и Сингапур исто така се натпреварувал на игрите од 1948 до 1960 година. Подоцна Британските колонии ја создале независна Малезија во 1963 година, и се натпреварувала на Олимписките игри за првпат под ова име во 1964 година. Сингапур последователно ќе се стекне со независност од Малезија во 1965 година и ќе се натпреварува на игрите како Сингапур од 1968 година.

Малезиските спортисти имаат освоено вкупно 6 медали, во бадминтон и скокови во вода.[1]

Националниот олимписки комитет за Малаја бил создаден во 1953 година и признаен од МОК во 1954 година. Од него подоцна произлегува и Националниот комитет на Малезија.

Список на медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Бронзен Разиф Сидек / Џалани Сидек Шпанија Барселона 1992 Бадминтон Мажи двојки
 Сребрен Чеа Сун Кит / Јап Ким Хок САД Атланта 1996 Бадминтон Мажи двојки
 Бронзен Рашид Сидек Мажи поединечно
 Сребрен Ли Чонг Веи Кина Пекинг 2008 Бадминтон Мажи поединечно
 Сребрен Ли Чонг Веи Обединето Кралство Лондон 2012 Бадминтон Мажи поединечно
 Бронзен Панделела Ринонг Скокови во вода Жени 10 м платформа

Табели со медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Шпанија Барселона 1992 - - 1 1 54
САД Атланта 1996 - 1 1 2 58
Кина Пекинг 2008 - 1 - 1 70
Обединето Кралство Лондон 2012 - 1 1 2 63
Бразил Рио 2016 „иден настан“
Јапонија Токио 2020 „иден настан“
Вкупно - 3 3 6 +100

Медали по летни спортови[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Бадминтон - 3 2 5 5
Скокови во вода - - 1 1 21
Вкупно - 3 3 6 +100

Повеќекратни медалисти[уреди | уреди извор]

Малезиски спотисти кои освоиле повеќе од еден медал на Летните олимписки игри.

Бр. Спортисти Спорт Олимпијада Златни Сребрени Бронзени Вкупно
1 Ли Чонг Веи Бадминтон 2008-2012 0 2 0 2

Records[уреди | уреди извор]

Легенда
  • СР = Светски рекорд
  • ИР = Рекорд на игрите
  • = Азиски рекорд
  • ДР = Државен рекорд

Вид Спорт Настани Спортист / Екипа Игри Резултат
ДР Пливање Жени 200 м градно Сиу Ји Тинг Пекинг 2008 2:27,80
ДР Атлетика Мажи 200 м Мани Јегатесан Мексико 1968 20,92

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Previous Olympic Games Medal Tally" Архивирано на 7 август 2013 г., Olympic Council of Malaysia

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. MOK. Посетено на 20 December 2007.
  • „Olympic Council of Malaysia“. International Olympic Committee. Посетено на 8 August 2011.