Бахреин на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија

Предлошка:Бахреин на Олимписки игри

Бахреин — земја учесничка на 8 Летни олимписки игри. Никогаш не се натпреварувале на Зимските олимписки игри.

Бахреин го освојува својот прв медал на Летните олимписки игри во Лондон 2012 година. На трката за жени со должина од 1500 метри го освојуваат бронзениот медал, благодарение на натпреварувачката со етиопско потекло Марјам Јусуф Џамал.[1] На Летните олимписки игри во Пекинг 2008 година, поранешниот мароканец Рашид Рамзи бил првично награден со златен медал во атлетика на мажи 1.500 метри но подоцна му е одземен поради допингување.[2]

Табела на освоени медали на Олимписките игри[уреди | уреди извор]

Освоени медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
САД Лос Анџелес 1984 10 0 0 0 0
Јужна Кореја Сеул 1988 7 0 0 0 0
Шпанија Барселона 1992 10 0 0 0 0
САД Атланта 1996 5 0 0 0 0
Австралија Сиднеј 2000 4 0 0 0 0
Грција Атина 2004 10 0 0 0 0
Кина Пекинг 2008 15 0 0 0 0 -
Обединето Кралство Лондон 2012 12 0 0 0 79 -
Бразил Рио де Жанеиро 2016
Јапонија Токио 2020
Вкупно 0 0 0 0 135

Освоени медали на летни спортови[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Атлетика 0 0 1 1
Вкупно* 0 0 1 1

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Record Bahrain team for Games", Gulf Daily News, April 29, 2008
  2. ", IOC website, retrieved 2009-11-19, 2009