Обединетите Арапски Емирати на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
ОАЕ на Олимписките игри

Знаме на Обединети Арапски Емирати
МОК-код  UAE
НОК Олимписки комитет на Обединети Арапски Емирати (UAENOC)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012

Обединетите Арапски Емирати првпат настапилe на Олимписките игри во 1984 година и оттогаш учествувалe на сите останати.

На Зимските олимписки игри Обединетите Арапски Емирати за првпат учествувал во 2002 година.

Спортистите на Обединетите Арапски Емирати на Олимписките игри досега имаат освоено 1 медал.

Националниот олимписки комитет на Обединетите Арапски Емирати бил основан во 1979 година и бил признаен во 1980 година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Лос Анџелес 0 0 0 0
Сеул 0 0 0 0
Барселона 0 0 0 0
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 1 0 0 1
Пекинг 0 0 0 0
Лондон 0 0 0 0
Вкупно 1 0 0 1