Девствените Острови на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Девствени Острови на Олимписките игри

Знаме на Американските Девствени Острови
МОК-код  ISV
НОК Олимписки комитет на девствените Острови
Порталwww.virginislandsolympics.com
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Американски Девствени Острови првпат се натпреварувале на Олимписките игри во 1968 година, и оттогаш имаат сиспратено спортисти да се натпреваруваат на сите последователни Летни олимписки игри со исклучок на оние во 1980 година, кога се придружиле на бојкотот на игрите во Москава. Имаат учествувано и на седум Зимски олимписки игри запшочнувајќи од 1988 година, пропуштајќи ги игрите во 2010 година. Единствениот освоен медал од Девствените острови е сребрениот медал на Питер Холмберг во едрење на игрите во 1988 година.

Националниот олимписки комитет бил создаден во 1967 година и признаен од страна на МОК истата година.

Табели со медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребени Бронзени Вкупно Ранг
Мексико Мексико 1968 1 0 0 0 0 -
Западна Германија Минхен 1972 1 0 0 0 0 -
Канада Монтреал 1976 1 0 0 0 0 -
СССР Москва 1980 „не учествува“
САД Лос Анџелес 1984 10 0 0 0 0 -
Јужна Кореја Сеул 1988 12 0 1 0 1 36
Шпанија Барселона 1992 6 0 0 0 0 -
САД Атланта 1996 2 0 0 0 0 -
Австралија Сиднеј 2000 6 0 0 0 0 -
Грција Атина 2004 7 0 0 0 0 -
Кина Пекинг 2008 5 0 0 0 0 -
Обединето Кралство Лондон 2012 7 0 0 0 0 -
Бразил Рио 2016
Вкупно 0 1 0 1 ?

Медали на Зимските олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Канада Калгари 1988 2 0 0 0 0 -
Франција Албертвил 1992 1 0 0 0 0 -
Норвешка Лилихамер 1994 8 0 0 0 0 -
Јапонија Нагано 1998 7 0 0 0 0 -
САД Сплт Лејк Сити 2002 8 0 0 0 0 -
Италија Торино 2006 1 0 0 0 0 -
Канада Ванкувер 2010 „не учествува“
Русија Сочи 2014 1 0 0 0 0 -
Вкупно 0 0 0 0 -

Медали по спорт[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Едрење 0 1 0 1
Вкупно 0 1 0 1

Медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Сребрен Холмберг, ПитерПитер Холмберг Јужна Кореја Сеул 1988 Едрење Фин (едрење)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Results and Medalists“. Olympic.org. International Olympic Committee. Посетено на 24 February 2014.
  • „Virgin Islands Olympic Committee“. Olympic.org. International Olympic Committee. Посетено на 24 February 2014.