Сан Марино на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Марино на Олимписките игри

Знаме на Сан Марино
МОК-код  SMR
НОК Национален олимписки комитет на Сан Марино
официјално мрежно место (италијански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Сан Марино за првпат како независна држава учествувал на Летните олимписки игри во 1960 година, кои се одржале во Рим. Оттогаш, Сан Марино нема пропуштено ниту едни игри.

Сан Марино никогаш не бил домаќин на Олимписки игри.

Заклучно со 2009 година, Сан Марино нема освоено ниту еден медал на Олимписките игри.

Националниот олимписки комитет на Сан Марино бил основан во 1959 година.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1960 Рим 0 0 0 0
1964 Токио 0 0 0 0
1968 Мексико Сити 0 0 0 0
1972 Минхен 0 0 0 0
1976 Монтреал 0 0 0 0
1980 Москва 0 0 0 0
1984 Лос Анџелес 0 0 0 0
1988 Сеул 0 0 0 0
1992 Барселона 0 0 0 0
1996 Атланта 0 0 0 0
2000 Сиднеј 0 0 0 0
2004 Атина 0 0 0 0
2008 Пекинг 0 0 0 0
2012 Лондон
Вкупно 0 0 0 0

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЗОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1976. Инсбрук 0 0 0 0
1980. Лејк Плесид 0 0 0 0
1984. Сараево 0 0 0 0
1988. Калгари 0 0 0 0
1992. Албервил 0 0 0 0
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 0 0
2002. Солт Лејк Сити 0 0 0 0
2006. Торино 0 0 0 0
2010. Ванкувер 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]