Аруба на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аруба на Олимписките игри

Знаме на Аруба
МОК-код  ARU
НОК Олимписки комитет на Аруба
официјално мрежно место Неважечки јазичен код.
Олимписка историја
Летни олимпијади
1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

Аруба првпат настапила на Олимписките игри во 1988 г. и оттогаш учествувала скоро на сите игри. Спортистите на Аруба досега немаат освоено ниту еден медал.

Во периодот од 1952-1984 година земјата настапувала под знамето на Холандска Антила

Националниот олимписки комиотет на Аруба бил основан во 1985 година и бил признаен во 1986 година.

Аруба никогаш нема настапено на Зимски олимписки игри.

Медали[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и освоени медали на ЛОИ Olympic rings without rims.svg
ЛОИ Знаменосец Учесници Мажи Жени спорт Gold medal olympic.svg Злато Silver medal olympic.svg Сребро Bronze medal olympic.svg Бронза GoldSilverBronze medals.svg Вкупно Пласман
1952–1984 учествувала како дел од Холандски Антили
1988 Сеул Бито Мадуро 8 4 4 5 0 0 0 0 -
Барселона 1992 Лусијен Дирксз 5 4 1 3 0 0 0 0
Атланта 1996 Јуниор Фаро 3 3 0 3 0 0 0 0 -
Сиднеј 2000 Рихард Родригес 5 3 2 3 0 0 0 0 -
Атина 2004 Росхендра Фролајк 4 3 1 3 0 0 0 0 -
Пекинг 2008 Фидерд Вис 2 2 0 2 0 0 0 0 -
Лондон 2012 Џемал ле Гранд 4 3 1 3 0 0 0 0 -
Вкупно (7) 31 22 9 0 0 0 0

Спортисти кои учествувале на ЛОИ[уреди | уреди извор]

По ЛОИ 2008.
Спорт Период Вкупно Мажи Жени Gold medal olympic.svg Silver medal olympic.svg Bronze medal olympic.svg GoldSilverBronze medals.svg
Прво Последно
Athletics pictogram.svg Атлетика 1988 2004 7 4 3 0 0 0 0
Boxing pictogram.svg Бокс 1988 1988 2 2 0 0 0 0 0
Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам 1992 1996 2 2 0 0 0 0 0
Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови 1996 2012 2 2 0 0 0 0 0
Fencing pictogram.svg Мечување 1988 1988 1 1 0 0 0 0 0
Sailing pictogram.svg Едрење 1992 1992 1 1 0 0 0 0 0
Swimming pictogram.svg Пливање 2000 2012 5 3 2 0 0 0 0
Synchronized swimming pictogram.svg Синхронизирано пливање 1988 1988 2 0 2 0 0 0 0
Judo pictogram.svg Џудо 1988 2012 4 4 0 0 0 0 0
Вкупно (9) 26 19 7 0 0 0 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]