Аруба на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аруба на Олимписките игри

Знаме на Аруба
МОК-код  ARU
НОК Олимписки комитет на Аруба
официјално мрежно место Неважечки јазичен код.
Олимписка историја
Летни олимпијади
1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

Аруба испрати делегација да се натпреварува на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција од 13 до 29 август 2004 година. Учеството на делегацијата на Олимписките игри во Атина го одбележало петтиот настап на Аруба на Летните олимписки игри од дебито на холандската колонија на Летните олимписки игри во Сеул, Јужна Кореја во 1988 година. Четворица атлетичари (тројца мажи и една жена) се натпреварувале во три спортови ( Пјер де Виндт во атлетика, Дејви Бислик и Рошендра Вролијк во пливање и кревање тегови на Иснардо Фаро). Ниту еден од атлетичарите не успеал да се пласира во следната фаза, со тоа ниту да освои медал. Рошендра Вролијк го носела знамето на Аруба на церемониите.

Атлетика[уреди | уреди извор]

Клуч
  • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
  • П = Квалификувани за следната фаза
  • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
  • NR = Национален рекорд
  • N / A = Фазата не е применлива за настанот
  • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза
Атлетичар Настан Квалификација Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Пјер де Винд Мажи 100 м 11.02 6 Не се квалификувал за следната фаза

Пливање[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Дејви Бислик 100 м делфин 57,85 56 Не се квалификувал за следната фаза
Рошендра Вролијк 50 м слободен стил 28.43 49 Не се квалификувала за следната фаза

Кревање тежина[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Еден потег Постепено Вкупно Место
Резултат Ранг Резултат Ранг
Иснардо Фаро Машки 94 кг 140 22 167,5 19 307,5 19

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]