Гвинеја Бисао на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гвинеја-Бисао на Олимписките игри

Знаме на Гвинеја-Бисао
МОК-код  GBS
НОК Олимписки комитет на Гвинеја-Бисао
Олимписка историја
Летни олимпијади

Гвинеја-Бисао испраќа натпреварувачи на Летните олимписки игри од игрите во 1996 година. Земјата никогаш не освоила олимписки медал. Земјата никогаш не настапила на Зимски олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Гвинеја-Бисао е основан во 1992 година, а бил признаен од страна на Меѓународниот олимписки комитет во 1995 година.[1]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Олимпијада Учесници Знаменосец Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Атланта 1996 3 Талато Ембало 0 0 0 0 -
Сиднеј 2000 3 Талато Ембало 0 0 0 0 -
Атина 2004 3 Леополдина Рос 0 0 0 0 -
Пекинг 2008 3 Аугусто Мидана 0 0 0 0 -
Лондон 2012 4 Аугусто Мидана 0 0 0 0 -
Вкупно 0 0 0 0 -

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Меѓународен олимписки комитет. „Comité Olímpico da Guiné-Bissau“. Посетено на 13 June 2011.