Србија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Србија на Олимписките игри

Знаме на Србија
МОК-код  SRB
НОК Олимписки комитет на Србија
Официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1912
2008
Други поврзани настапи
Југославија (1920–1992W)
Независни учесници (1992S)
Сојузна Република Југославија Југославија(1996–2002)
Србија и Црна Гора (2004–2006)

Србија за првпат како независна држава учествувала на Летните олимписки игри во 1912 година, кои се одржале во Стокхолм. Во следните години учествувала како дел од составот на Кралство југославија и СФРЈ, како и Србија и Црна Гора. На Летните олимписки игри во 2008 година, кои се одржале во Пекинг, Србија повторно учествувала самостојно по 96 години.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ
Место одржавања Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1996 Стокхолм 0 0 0 0
2008 Пекинг 0 1 2 3
2012 Лондон
Вкупно 0 1 2 3

Медали по спорт[уреди | уреди извор]

Спортови Медали
Злато Сребро Бронза Вкупно
Пливање 0 1 0 1
Тенис 0 0 1 1
Ватерполо 0 0 1 1
Вкупно 0 1 2 3

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]