Џудо на Летните олимписки игри 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Olympic rings with white rims.svg
Judo pictogram.svg

Натпреварите во џудо на Летните олимписки игри 2012 во Лондон се одржаа од 28 јули до 3 август во Ексел Центарот. Во програмата беа вклучени вкупно 14 дисциплини, 7 во машка и 7 во женска категорија.

Распоред[уреди | уреди извор]

ЕкСел Центарот
Judo pictogram.svg Џудо на Летните олимписки игри 2012 - Распоред
Датум 28 јули 29 јули 30 јули 31 јули 01 август 02 август 03 август Вкупно
Мажи до 60 кг до 66 кг до 73 кг до 81 кг до 90 кг до 100 кг +100 кг 7
Жени до 48 кг до 52 кг до 57 кг до 63 кг до 70 кг до 78 кг +78 кг 7
Вкупно 2 2 2 2 2 2 2 14
       машки дисциплини        женски дисциплини

Машки дисциплини[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
до 60 кг
подробно
Русија Арсен Галстјан Јапонија Хироаки Хираока Бразил Фелипе Китадаи
Узбекистан Ришод Собиров
до 66 кг
подробно
Грузија Лаша Шавдатуашвили Унгарија Миклос Унгвари Јапонија Масаши Ебинума
Јужна Кореја Чо Јун Хо
до 73 кг
подробно
Русија Мансур Исаев Јапонија Рики Накаја Монголија Нјам-Очир Саинјаргал
Франција Уго Легранд
до 81 кг
подробно
Јужна Кореја Ким Јае Бум Германија Оле Бишоф Русија Иван Нифонтов
Канада Антоан Валоа Фортије
до 90 кг
подробно
Јужна Кореја Сонг Дае Нам Куба Ешли Гонзалез Грција Илиас Илиадис
Јапонија Масаши Нишајама
до 100 кг
подробно
Русија Тагир Хајбулаев Монголија Тувшинбајар Наидан Германија Димитри Питерс
Холандија Хенк Грол
+ 100 кг
подробно
Франција Теди Рине Русија Александар Михајлин Бразил Рафаел Силва
Германија Андреас Телцер

Женски дисциплини[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
до 48 кг
подробно
Бразил Сара Менезес Романија Алина Александра Димитру Унгарија Ева Черновицки
Белгија Шарлин Ван Сник
до 52 кг
подробно
Демократска Народна Република Кореја Кум Ае Ан Куба Јанет Берму Италија Росалба Форчинити
Франција Прискила Гнето
до 57 кг
подробно
Јапонија Каори Мацумото Романија Корина Каприолу САД Мерт Мелоу
Франција Аутомн Павиа
до 63 кг
подробно
Словенија Уршка Золнир Кина Ксу Лили Јапонија Јоши Уено
Франција Геврис Иман
до 70 кг
подробно
Франција Луси Декос Германија Керстин Тиеле Колумбија Јури Алвеар
Холандија Едит Бош
до 78 кг
подробно
САД Кајла Харисон Велика Британија Џема Гибонс Франција Одри Чумео
Бразил Мајра Агијар
+ 78 кг
подробно
Куба ИДалис Ортиз

Јапонија Мика Сугимото

Велика Британија Карина Брајант
Кина Вен Тонг

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of Russia.svg Русија 3 1 1 5
2 Flag of France.svg Франција 2 0 5 7
3 Flag of South Korea.svg Јужна Кореја 2 0 1 3
4 Flag of Japan.svg Јапонија 1 2 3 6
5 Flag of Cuba.svg Куба 1 2 0 2
6 Flag of Brazil.svg Бразил 1 0 3 4
7 Flag of the United States.svg САД 1 0 1 2
8 Flag of Georgia.svg Грузија 1 0 0 1
Flag of North Korea.svg Северна Кореја 1 0 0 1
Flag of Slovenia.svg Словенија 1 0 0 1
11 Flag of Germany.svg Германија 0 2 1 3
12 Flag of Romania.svg Романија 0 2 0 2
13 Flag of the People's Republic of China.svg Кина 0 1 1 2
Flag of the United Kingdom.svg Велика Британија 0 1 1 2
Flag of Hungary.svg Унгарија 0 1 1 2
Flag of Mongolia.svg Монголија 0 1 1 2
17 Flag of the Netherlands.svg Холандија 0 0 2 2
18 Flag of Belgium (civil).svg Белгија 0 0 1 1
Flag of Canada.svg Канада 0 0 1 1
Flag of Colombia.svg Колумбија 0 0 1 1
Flag of Greece.svg Грција 0 0 1 1
Flag of Italy.svg Италија 0 0 1 1
Flag of Uzbekistan.svg Узбекистан 0 0 1 1
Вкупно 12 12 26 50

Надворешни врски[уреди | уреди извор]