Алфонсо Перес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алфонсо Перес
Лични податоци
Роден на 26 септември 1972(1972-09-26)(51 г.)
Роден во Хетафе, Шпанија
Држава Шпанија Шпанија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 2005 (32 г.)
Младинска кариера
Хетафе Хетафе
Реал Мадрид Реал Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1989-1992 Реал Мадрид Кастиља РМ Кастиља 3 (1)
1991-1995 Реал Мадрид Реал Мадрид 88 (13)
1995-2000 Бетис Бетис 152 (57)
2000-2002 Барселона Барселона 21 (2)
2002Марсеј Олимпик Марсеј 11 (4)
2002-2005 Бетис Бетис 45 (10)
Репрезентација
1988-1989 Шпанија Шпанија 16 12 (6)
1989-1990 Шпанија Шпанија 18 12 (5)
1991 Шпанија Шпанија 19 1 (0)
1991-1993 Шпанија Шпанија 21 7 (0)
1991-1992 Шпанија Шпанија 23 11 (6)
1992-2000 Шпанија Шпанија 38 (11)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Алфонсо Перес Муњос (роден на 26 септември 1972 година, во Хетафе) — шпански поранешен фудбалер, кој играл на позицијата напаѓач.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Алфонсо е роден во Хетафе, предградието на Мадрид и ја започнал својата кариера во Реал Мадрид. Во 1991 година, на возраст од само 18 години, го направил своето деби за првиот тим на Реал. Иако тој никогаш не врежал редовно место во почетниот состав на кралевите - играјќи главно како замена прво на Емилио Бутрагуењо, а потоа и на Иван Заморано - тој сепак му помогнал на клубот од главниот град да го освои шпанското првенство во сезоната 1994-1995.

Во летото 1995 година, Алфонсо му се приклучил на Реал Бетис. Во неговата втора сезона во клубот, тој постигнал 25 гола во лигата што е најголемиот број на голови постигнати од еден играч на Бетис за време на една сезона; тој исто така бил втор стрелец во лигата зад Роналдо и му помогнал на својот клуб да заврши на високото четврто место.[1][2]

По одличните игри за Бетис и за шпанската репрезентација на Европското првенство 2000, во летото 2000 година Алфонсо потпишал за Барселона. Сепак, тој имал големи потешкотии да се прилагоди на Камп Ноу, постигнувајќи само два гола во лигата (и двата во гостинската победа со 6-0 над Реал Сосиедад) и уште три во Купот на Шпанија за време на својата прва сезона. Откако во следната сезона играл многу малку за Барса, тој бил проследен на позајмица во францускиот Олимпик Марсеј во јануари 2002 година, која исто така се покажала не успешна.[3]

Пред почетокот на сезоната 2002-2003, Алфонсо се вратил во Бетис. После две сезони во кои постојано се мачел со повреди и не бил во препознатливата форма, Алфонсо ја завршил својата кариера во јуни 2005 година. Со 80 гола за Бетис, тој е шести најдобар стрелец во историјата на клубот.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Алфонсо одиграл 38 натпревари и постигнал 11 голови за сениорската репрезентација на Шпанија, правејќи го своето деби во пријателски натпревар против Англија на 9 септември 1992 година, во Сантандер.[4]

Тој ја претставувал својата земја на Европското првенство 1996. Тој ги одиграл сите натпревари на Шпанија на турнирот и постигнал еден гол во ремито 1-1 против Бугарија во првиот натпревар на репрезентацијата.[5] Шпанците биле елиминирани во четвртфиналето од домаќинот Англија по изведување на пенали.

Две години подоцна, Алфонсо бил повикан во составот на Шпанија за Светското првенство 1998, каде одиграл два натпревари.

Својот последен голем турнир со Шпанија, Алфонсо го имал на Европското првенство 2000. Тој ги одиграл сите натпревари за својата земја (три од нив бил стартер) на првенството во Белгија и Холандија и постигнал два гола, и двата во победата со 4-3 над СР Југославија во последното коло од групата, круцијална за Шпанија да остане на турнирот; откако шпанците губеле со 3-2, во 90-тата минута бил досуден пенал за нив кој во гол го претворил Гаиска Мендиета, а веднаш потоа на неколку секунди до крајот Алфонсо со спектакулерен гол, негов втор во натпреварот, ја води црвената фурија до победа од 4-3 и пласман во четвртфиналето.[6] Сепак, таму тие биле елиминирани од подоцнежниот шампион Франција со 1-2.

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Шпанија
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
9-9-1992 Сантандер Шпанија Шпанија 1 – 0 Англија Англија Пријателска - влегол во игра 73'
23-9-1992 Рига Латвија Латвија 0 – 0 Шпанија Шпанија Квал. за СП 1994 - влегол во игра 71'
14-10-1992 Белфаст Северна Ирска Северна Ирска 0 – 0 Шпанија Шпанија Квал. за СП 1994 - влегол во игра 62'
16-12-1992 Севиља Шпанија Шпанија 5 – 0 Латвија Латвија Квал. за СП 1994 1 влегол во игра 53'
27-1-1993 Лас Палмас Шпанија Шпанија 1 – 1 Мексико Мексико Пријателска - заменет 46'
22-9-1993 Тирана Албанија Албанија 1 – 5 Шпанија Шпанија Квал. за СП 1994 - заменет 51'
6-9-1995 Гранада Шпанија Шпанија 6 – 0 Кипар Кипар Квал. за Евро 1996 1 заменет 61'
20-9-1995 Мадрид Шпанија Шпанија 2 – 1 Аргентина Аргентина Пријателска - влегол во игра 46'
11-10-1995 Копенхаген Данска Данска 1 – 1 Шпанија Шпанија Квал. за Евро 1996 - влегол во игра 46'
15-11-1995 Елче Шпанија Шпанија 3 – 0 Македонија Македонија Квал. за Евро 1996 - влегол во игра 46'
24-4-1996 Осло Норвешка Норвешка 0 – 0 Шпанија Шпанија Пријателска - влегол во игра 53'
9-6-1996 Лидс Шпанија Шпанија 1 – 1 Бугарија Бугарија Евро 1996 - Прва фаза 1 влегол во игра 70'
15-6-1996 Лидс Франција Франција 1 – 1 Шпанија Шпанија Евро 1996 - Прва фаза - заменет 83'
18-6-1996 Лидс Романија Романија 1 – 2 Шпанија Шпанија Евро 1996 - Прва фаза - влегол во игра 57'
22-6-1996 Лондон Шпанија Шпанија 0 – 0 прод.
(2 – 4 пен.)
Англија Англија Евро 1996 - Четвртфинале - влегол во игра 46' добил жолт картон во 50-тата минута 50'
4-9-1996 Тофтир Фарски Острови Фарски Острови 2 – 6 Шпанија Шпанија Квал. за СП 1998 3 влегол во игра 59'
9-10-1996 Прага Чешка Чешка 0 – 0 Шпанија Шпанија Квал. за СП 1998 - заменет 72'
14-12-1996 Валенсија Шпанија Шпанија 2 – 0 СР Југославија СР Југославија Квал. за СП 1998 - заменет 62'
12-2-1997 Аликанте Шпанија Шпанија 4 – 0 Малта Малта Квал. за СП 1998 2
30-4-1997 Белград СР Југославија СР Југославија 1 – 1 Шпанија Шпанија Квал. за СП 1998 - заменет 69' добил жолт картон во 50-тата минута 50'
8-6-1997 Ваљадолид Шпанија Шпанија 1 – 0 Чешка Чешка Квал. за СП 1998 -
24-9-1997 Братислава Словачка Словачка 1 – 2 Шпанија Шпанија Квал. за СП 1998 - заменет 72'
19-11-1997 Палма де Мајорка Шпанија Шпанија 1 – 1 Романија Романија Пријателска - заменет 69'
28-1-1998 Сен Дени Франција Франција 1 – 0 Шпанија Шпанија Пријателска -
25-3-1998 Виго Шпанија Шпанија 4 – 0 Шведска Шведска Пријателска - влегол во игра 46'
3-6-1998 Сантандер Шпанија Шпанија 4 – 1 Северна Ирска Северна Ирска Пријателска - влегол во игра 46'
13-6-1998 Нант Шпанија Шпанија 2 – 3 Нигерија Нигерија СП 1998 - Прва фаза - заменет 58' дет.
24-6-1998 Ленс Шпанија Шпанија 6 – 1 Бугарија Бугарија СП 1998 - Прва фаза - заменет 65' дет.
5-9-1998 Лимасол Кипар Кипар 3 – 2 Шпанија Шпанија Квал. за Евро 2000 - заменет 38'
13-11-1999 Виго Шпанија Шпанија 0 – 0 Бразил Бразил Пријателска - влегол во игра 85'
17-11-1999 Севиља Шпанија Шпанија 0 – 2 Аргентина Аргентина Пријателска - заменет 22'
29-3-2000 Барселона Шпанија Шпанија 2 – 0 Италија Италија Пријателска 1 влегол во игра 46'
3-6-2000 Гетеборг Шведска Шведска 1 – 1 Шпанија Шпанија Пријателска - заменет 64'
7-6-2000 Луксембург Луксембург Луксембург 0 – 1 Шпанија Шпанија Пријателска -
13-6-2000 Ротердам Шпанија Шпанија 0 – 1 Норвешка Норвешка Евро 2000 - Прва фаза - влегол во игра 72' дет.
18-6-2000 Амстердам Словенија Словенија 1 – 2 Шпанија Шпанија Евро 2000 - Прва фаза - заменет 71' дет.
21-6-2000 Бриж СР Југославија СР Југославија 3 – 4 Шпанија Шпанија Евро 2000 - Прва фаза 2 дет.
25-6-2000 Бриж Шпанија Шпанија 1 – 2 Франција Франција Евро 2000 - Четвртфинале - добил жолт картон во 55-тата минута 55' дет.
Вкупно Настапи 38 Голови 11

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Шпанија Реал Мадрид[уреди | уреди извор]

1994-1995
1992-1993
1993

Шпанија Реал Бетис[уреди | уреди извор]

2004-2005

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

1992

Поединечни[уреди | уреди извор]

1998

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „En el espejo de Alfonso y Pier“ (шпански). Diario de Sevilla. 6 January 2013. Посетено на 2 October 2019.
  2. „El perfil: Alfonso Pérez Muñoz“ [The profile: Alfonso Pérez Muñoz] (шпански). Real Betis. 26 September 2016. Посетено на 2 October 2019.
  3. „El Barça cede a Alfonso al Marsella“ [Barça loan Alfonso to Marseille] (шпански). ABC. 8 January 2002. Посетено на 2 October 2019.
  4. La nueva etapa se abre con victoria (New era gets started with win); Mundo Deportivo, 10 September 1992 (in Spanish)
  5. Spain start with a point against Bulgaria; UEFA, 6 October 2003
  6. Spain survive in seven-goal classic; BBC Sport, 21 June 2000

Надворешни врски[уреди | уреди извор]