Европско првенство во фудбал 2000 - нокаут фаза

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нокаут фазата на Европското првенство во фудбал 2000 започнала со првото четвртфинале на 24 јуни, а завршила со финалето кое се одиграло на 2 јули 2000.

Сите натпревари се одиграни според Средноевропско летно време (UTC+02:00)

Формат[уреди | уреди извор]

За секој натпревар во нокаут фазата кој не бил одлучен по одигрувањето на регуларните 90 минути, следеле продолженија од 30 минути (двапати по 15 минути). Во продолженијата, важело правилото златен гол, при што натпреварот веднаш би завршил по постигнувањето на голот од страна на било која екипа, а со тоа екипата која би постигнала гол би била прогласена за победник. Ако резултатот остане нерешен и по продолженијата односно дополнителните 30 минути, тогаш се пристапува кон изведување на пенали за да се одреди победникот и патникот во следната рунда. Почнувајќи од Европското првенство 1984, на секој турнир од тогаш наваму немало натпревар за трето место па така и на ова првенство.

Квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

Двете првопласирани екипи од секоја од четирите групи се квалификувале во нокаут-фазата.

Група Победници Второпласиран
А  Португалија  Романија
Б  Италија  Турција
Ц  Шпанија  СР Југославија
Д  Холандија  Франција

Резултати[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
          
 
25 јуни – Бриж
 
 
 Шпанија1
 
28 јуни – Брисел
 
 Франција2
 
 Франција (прод.)2
 
24 јуни – Амстердам
 
 Португалија1
 
 Турција0
 
2 јули – Ротердам
 
 Португалија2
 
 Франција (прод.)2
 
24 јуни – Брисел
 
 Италија1
 
 Италија2
 
29 јуни – Амстердам
 
 Романија0
 
 Италија (п)0 (3)
 
25 јуни – Ротердам
 
 Холандија0 (1)
 
 Холандија6
 
 
 СР Југославија1
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Турција - Португалија[уреди | уреди извор]

Турција
Португалија
GK 1 Рушту Речбер
CB 4 Фатих Акјел
CB 3 Огун Темизканоглу Captain sports.svg добил жолт картон во 82-рата минута 82' заменет 84'
CB 5 Алпај Озалан Red card 30'
RWB 11 Тајфун Коркут
LWB 16 Ергјун Пенбе
RM 2 Тајфур Хавутчу
CM 7 Окан Бурук добил жолт картон во 32-рата минута 32' заменет 62'
LM 20 Хакан Унсал добил жолт картон во 56-тата минута 56'
CF 6 Ариф Ердем заменет 62'
CF 9 Хакан Шукур
Замени:
DF 14 Суат Каја влегол во игра 62'
FW 17 Октај Дерелиоглу влегол во игра 62'
MF 10 Серген Јалчин влегол во игра 84'
Селектор:
Мустафа Денизли
TUR-POR 2000-06-24.svg
GK 1 Витор Баија Captain sports.svg
CB 2 Жорже Кошта
CB 5 Фернандо Коуто добил жолт картон во 37-мата минута 37'
CB 13 Димаш
CM 15 Коштиња добил жолт картон во 41-вата минута 41' заменет 46'
CM 17 Пауло Бенто
RW 11 Сержо Консеисао
AM 10 Руи Кошта добил жолт картон во 39-тата минута 39' заменет 87'
LW 7 Луис Фиго
CF 8 Жоао Пинто добил жолт картон во 29-тата минута 29'
CF 21 Нуно Гомеш заменет 75'
Замени:
MF 6 Пауло Соуса добил жолт картон во 60-тата минута 60' влегол во игра 46'
FW 9 Рикардо Са Пинто влегол во игра 75'
MF 19 Капучо влегол во игра 87'
Селектор:
Умберто Коељо

Играч на натпреварот:
Луис Фиго (Португалија)[1]

Помошни судии:
Холандија Јап Пол
Белгија Роланд ван Нилен
Четврти судија:
Германија Маркус Мерк

Италија - Романија[уреди | уреди извор]

Италија
Романија
GK 12 Франческо Толдо
CB 5 Фабио Канаваро
CB 13 Алесандро Неста
CB 15 Марк Јулијано
RWB 17 Џанлука Ѕамброта
LWB 3 Паоло Малдини Captain sports.svg заменет 46'
CM 18 Стефано Фјоре
CM 4 Деметрио Албертини добил жолт картон во 38-мата минута 38'
AM 8 Антонио Конте заменет 55'
CF 9 Филипо Инѕаги
CF 20 Франческо Тоти заменет 75'
Замени:
DF 11 Џанлука Песото влегол во игра 46'
MF 14 Лујџи Ди Бјаџо влегол во игра 55'
FW 10 Алесандро Дел Пјеро влегол во игра 75'
Селектор:
Дино Ѕоф
ITA-ROU 2000-06-24.svg
GK 12 Богдан Стелеа
RB 4 Јулијан Филипеску
CB 17 Миодраг Белодедиќ
CB 3 Ливиу Чоботариу
LB 13 Кристијан Киву
RM 14 Флорентин Петре
CM 5 Константин Галка заменет 68'
CM 10 Георге Хаџи Captain sports.svg Yellow cardYellow cardRed card 55', 59'
LM 8 Доринел Мунтеану
CF 9 Виорел Молдован заменет 54'
CF 7 Адријан Муту
Замени:
FW 18 Јоан Ганеа влегол во игра 54'
MF 15 Јоан Лупеску влегол во игра 68'
Селектор:
Емерих Енеи

Играл на натпреварот:
Алесандро Неста (Италија)[2]

Помошни судии:
Франција Жак Пудевињ
Словачка Игор Шрамка
Четврти судија:
Шведска Андрес Фриск

Холандија - СР Југославија[уреди | уреди извор]

Холандија
СР Југославија
GK 1 Едвин ван дер Сар заменет 65'
RB 15 Паул Босвелт добил жолт картон во 48-мата минута 48'
CB 3 Јап Стам
CB 4 Франк де Бур Captain sports.svg
LB 19 Артур Нуман
RM 11 Марк Овермарс
CM 7 Филип Коку
CM 8 Едгар Давидс
LM 5 Будевијн Зенден заменет 86'
CF 9 Патрик Клајверт заменет 60'
CF 10 Денис Бергкамп
Замени:
FW 21 Рој Макај влегол во игра 60'
GK 22 Сандер Вестервелд влегол во игра 65'
MF 16 Роналд де Бур влегол во игра 86'
Селектор:
Франк Рајкард
NED-YUG 2000-06-25.svg
GK 22 Ивица Краљ
RB 13 Слободан Комљеновиќ
CB 5 Мирослав Ѓукиќ
CB 11 Синиша Михајловиќ
LB 14 Ниша Савељиќ заменет 56'
RM 10 Драган Стојковиќ Captain sports.svg заменет 52'
CM 16 Дејан Говедарица
CM 7 Владимир Југовиќ
LM 17 Љубинко Друловиќ заменет 70'
CF 8 Предраг Мијатовиќ
CF 9 Саво Милошевиќ
Замени:
MF 6 Дејан Станковиќ влегол во игра 52'
MF 19 Јован Станковиќ влегол во игра 56'
FW 18 Дарко Ковачевиќ влегол во игра 70'
Селектор:
Вујадин Бошков

Играч на натпреварот:
Патрик Клајверт (Холандија)[3]

Помошни судии:
Шпанија Карлос Мартин Нието
Данска Јенс Ларсен
Четврти судија:
Австрија Гинтер Бенко

Шпанија - Франција[уреди | уреди извор]

Шпанија
Франција
GK 1 Сантјаго Кањисарес
RB 2 Мичел Салгадо добил жолт картон во 64-тата минута 64'
CB 5 Абелардо Captain sports.svg
CB 18 Пако Хемес добил жолт картон во 71-вата минута 71'
LB 3 Агустин Арансабал
RM 16 Гаиска Мендиета заменет 57'
CM 4 Пеп Гвардиола добил жолт картон во 61-вата минута 61'
CM 7 Иван Елгера заменет 77'
LM 9 Педро Мунитис заменет 73'
CF 11 Алфонсо добил жолт картон во 55-тата минута 55'
CF 10 Раул
Замени:
FW 20 Исмаел Урсаис влегол во игра 57'
FW 17 Хосеба Ечеберија влегол во игра 73'
MF 14 Жерар влегол во игра 77'
Селектор:
Хосе Антонио Камачо
ESP-FRA 2000-06-25.svg
GK 16 Фабиен Бартез
RB 15 Лилијан Тирам
CB 8 Марсел Десаи
CB 5 Лоран Блан
LB 3 Биксант Лизаразу
CM 4 Патрик Виера
CM 7 Дидје Дешан Captain sports.svg добил жолт картон во 60-тата минута 60'
RW 6 Јури Џоркаеф
AM 10 Зинедин Зидан
LW 12 Тјери Анри заменет 81'
CF 21 Кристоф Дугари
Замени:
FW 9 Николас Анелка влегол во игра 81'
Селектор:
Роже Лемер

Играч на натпреварот:
Зинедин Зидан (Франција)[4]

Помошни судии:
Романија Николае Григореску
Англија Филип Шарп
Четврти судија:
Шкотска Хју Далас

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Франција – Португалија[уреди | уреди извор]

Франција
Португалија
GK 16 Фабиен Бартез
RB 15 Лилијан Тирам
CB 8 Марсел Десаи добил жолт картон во 39-тата минута 39'
CB 5 Лоран Блан
LB 3 Биксант Лизаразу
CM 4 Патрик Виера добил жолт картон во 23-тата минута 23'
CM 7 Дидје Дешан Captain sports.svg
CM 17 Емануел Пети заменет 87'
AM 10 Зинедин Зидан
CF 9 Никола Анелка заменет 72'
CF 12 Тјери Анри заменет 105'
Замени:
FW 13 Силван Вилтор влегол во игра 72'
MF 11 Робер Пирес влегол во игра 87'
FW 20 Давид Трезеге влегол во игра 105'
Селектор:
Роже Лемер
FRA-POR 2000-06-28.svg
GK 1 Витор Баија Captain sports.svg
RB 14 Абел Шавије
CB 5 Фернандо Коуто
CB 2 Жорже Кошта добил жолт картон во 55-тата минута 55'
LB 13 Димаш добил жолт картон во 62-рата минута 62' заменет 91'
CM 15 Коштиња
CM 4 Жозе Луис Видигал добил жолт картон во 44-тата минута 44' заменет 61'
RW 11 Сержо Консеисао
AM 10 Руи Кошта заменет 78'
LW 7 Луис Фиго добил жолт картон во 54-тата минута 54'
CF 21 Нуно Гомеш Red card 116'
Замени:
MF 17 Пауло Бенто влегол во игра 61'
FW 8 Жоао Пинто добил жолт картон во 117-тата минута 117' влегол во игра 78'
DF 3 Руи Жорже влегол во игра 91'
Селектор:
Умберто Коељо

Играч на натпреварот:
Зинедин Зидан (Франција)[5]

Помошни судии:
Словачка Игор Шрамка
Белгија Роланд ван Нилен
Четврти судија:
Шкотска Хју Далас

Италија - Холандија[уреди | уреди извор]

Италија
Холандија
GK 12 Франческо Толдо добил жолт картон во 38-мата минута 38'
RB 17 Џанлука Ѕамброта Yellow cardYellow cardRed card 15', 34'
CB 5 Фабио Канаваро
CB 13 Алесандро Неста
CB 15 Марк Јулијано добил жолт картон во 16-тата минута 16'
LB 3 Паоло Малдини Captain sports.svg добил жолт картон во 45-тата минута 45'
RM 14 Лујџи Ди Бјаџо добил жолт картон во 87-мата минута 87'
CM 4 Деметрио Албертини заменет 77'
LM 18 Стефано Фјоре заменет 83'
CF 10 Алесандро Дел Пјеро
CF 9 Филипо Инѕаги заменет 67'
Замени:
FW 21 Марко Делвекио влегол во игра 67'
DF 11 Џанлука Песото влегол во игра 77'
MF 20 Франческо Тоти влегол во игра 83'
Селектор:
Дино Ѕоф
ITA-NED 2000-06-29.svg
GK 1 Едвин ван дер Сар
RB 15 Паул Босвелт
CB 3 Јап Стам добил жолт картон во 93-тата минута 93'
CB 4 Франк де Бур Captain sports.svg
LB 12 Џовани ван Бронхорст добил жолт картон во 75-тата минута 75'
RM 11 Марк Овермарс
CM 7 Филип Коку заменет 95'
CM 8 Едгар Давидс добил жолт картон во 50-тата минута 50'
LM 5 Будевијн Зенден добил жолт картон во 28-мата минута 28' заменет 77'
CF 9 Патрик Клајверт
CF 10 Денис Бергкамп заменет 86'
Замени:
FW 14 Петер ван Восен влегол во игра 77'
MF 6 Кларенс Седорф влегол во игра 86'
MF 20 Арон Винтер влегол во игра 95'
Селектор:
Франк Рајкард

Играч на натпреварот:
Франческо Толдо (Италија)[6]

Помошни судии:
Германија Курт Ертл
Англија Филип Шарп
Четврти судија:
Шпанија Хосе Марија Гарсија-Аранда

Финале[уреди | уреди извор]

Франција
Италија
GK 16 Фабиен Бартез
RB 15 Лилијан Тирам добил жолт картон во 58-мата минута 58'
CB 8 Марсел Десаи
CB 5 Лоран Блан
LB 3 Биксант Лизаразу заменет 86'
CM 4 Петрик Виера
CM 7 Дидје Дешан Captain sports.svg
RW 6 Јури Џоркаеф заменет 76'
AM 10 Зинедин Зидан
LW 12 Тјери Анри
CF 21 Кристоф Дугари заменет 58'
Замени:
FW 13 Силван Вилтор влегол во игра 58'
FW 20 Давид Трезеге влегол во игра 76'
MF 11 Робер Пирес влегол во игра 86'
Селектор:
Роже Лемер
FRA-ITA 2000-07-02.svg
GK 12 Франческо Толдо
CB 5 Фабио Канаваро добил жолт картон во 42-рата минута 42'
CB 13 Алесандро Неста
CB 15 Марк Јулијано
RWB 11 Џанлука Песото
LWB 3 Паоло Малдини Captain sports.svg
CM 4 Деметрио Албертини
CM 14 Лујџи Ди Бјаџо добил жолт картон во 31-вата минута 31' заменет 66'
AM 18 Стефано Фјоре заменет 53'
SS 20 Франческо Тоти добил жолт картон во 90-тата минута 90'
CF 21 Марко Делвекио заменет 86'
Замени:
FW 10 Алесандро Дел Пјеро влегол во игра 53'
MF 16 Масимо Амброзини влегол во игра 66'
FW 19 Винченцо Монтела влегол во игра 86'
Селектор:
Дино Ѕоф

Играч на натпреварот:
Франческо Тоти (Италија)[8]

Помошни судии:[9]
Шведска Леиф Линдберг
Данска Јенс Ларсен
Четврти судија:
Шпанија Хозе Марија Гарсија-Аранда

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sending-off the turning point“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 24 June 2000. Архивирано од изворникот на 11 July 2000. Посетено на 1 July 2013.
  2. „Well organised and disciplined“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 24 June 2000. Архивирано од изворникот на 29 August 2000. Посетено на 1 July 2013.
  3. „Dutch superior in every way“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 25 June 2000. Архивирано од изворникот на 3 October 2000. Посетено на 1 July 2013.
  4. „Both teams should be congratulated“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 25 June 2000. Архивирано од изворникот на 29 August 2000. Посетено на 1 July 2013.
  5. „A brilliantly exciting game“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 28 June 2000. Архивирано од изворникот на 17 August 2000. Посетено на 1 July 2013.
  6. „Italy win 3–1 on penalties“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 29 June 2000. Архивирано од изворникот на 2 October 2000. Посетено на 1 July 2013.
  7. „France - Italy 2:1 (EURO 2000 Holland/Belgium, Final)“. worldfootball.net. HEIM:SPIEL. Посетено на 27 December 2017.
  8. „EURO 2000 team of the tournament“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 May 2016. Посетено на 14 April 2017.
  9. „UEFA EURO 2000 - History - France-Italy“. UEFA.com. Union of European Football Associations. Архивирано од изворникот на 4 November 2006. Посетено на 26 December 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]