Алпај Озалан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алпај Озалан
Лични податоци
Роден на 29 мај 1973.(1973-05-29)(50 г.)
Роден во Измир, Турција
Држава Турција Турција
Висина &100000000000001880000001,88 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 2008
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992-1993 Алтај Алтај 23 (1)
1993-1999 Бешикташ Бешикташ 148 (9)
1999-2000 Фенербахче Фенербахче 29 (3)
2000-2003 Астон Вила Астон Вила 57 (1)
2003-2004 Инчеон Јунајтед Инчеон Јунајтед 8 (0)
2004-2005 Урава Ред Дајмондс Урава Ред Дајмондс 13 (0)
2005-2008 Келн Келн 48 (1)
Репрезентација
1992-1994 Турција Турција 21 19 (0)
1993 Турција Турција 23 4 (0)
1995-2005 Турција Турција 90 (4)
Раководител на екипите
2016-2017 Ескишехиспор Ескишехирспор
2017 Самсунспор Самсунспор
2018 Турција Турција 21
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 28 март 2020.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 28 март 2020

Алпај Озалан (роден на 29 мај 1973, во Измир) — турски фудбалски тренер и поранешен играч од одбраната. По завршувањето на играчката и тренерската кариера станал политичар.[1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Озалан својата кариера ја започнал во 1992 година, со екипата на Алтај. Само една година подоцна, тој се преселил во Бешикташ, една од трите најуспешни турски екипи. Тука тој останал шест сезони: одиграл 148 натпревари во првата лига на Турција, постигнал 9 голови и освоил едно првенство (во 1994-1995) и два национални купа. Во 1999 бил продаден на Фенербахче, за кој одиграл една сезона (26 превенствени натпревари и 3 гола) пред да се пресели во странство.

После одличните настапи за својата земја на Европското првенство 2000, Озалан потпишал за англиската Астон Вила што му овозможило да настапува во Премиер лигата, едно од најсилните првенства во светот. Тој останал во Вила три и пол сезони. Сепак, по одличната прва сезона во клубот уследиле проблеми со повреди во следната, а потоа и несогласувања со менаџерот Греам Тејлор и со раководството на клубот по што во октомври 2003 година му бил раскинат договорот.

Откако станал слободен играч многу екипи од Европа биле заинтересирани да го доведат Озалан во својте редови, но тој не сакал да чека до јануари кога требало да биде отворен трансферниот прозорец во Европа, и поради тоа се согласил да потпише договор со јужнокорејскиот Инчеон Јунајтед. Во 2005 година, тој заминал во Јапонија, каде кратко играл за Урава Ред Дајмондс, а во летото истата година се вратил во Европа. Тој потпишал за екипата на Келн за која играл три години, пред да ја заврши кариерата, што се случило на крајот од сезоната 2007-2008.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

За турската репрезентација во периодот од 1995 до 2005 година, Озалан одиграл 90 натпревари и постигнал 4 гола. Три од неговите четири гола ги постигнал во натпреварот против Македонија (3-3) во квалификациите за Светското првенство 2002 што бил неговиот прв и единствен хет-трик во кариерата.

Тој ја претставувал својата земја на две Европски првенства (1996 и 2000), на Светското првенство 2002 и на Купот на конфедерации 2003.

Неговиот последен настап за Турција датира од 16 ноември 2005, за време на реванш натпреварот од баражот за Светското првенство 2006 против Швајцарија. Швајцарија, која победила на домашен терен со 2-0, загубила во Истанбул со 4-2, но сепак се квалификувала на првенството поради правилото за гол во гости. По завршувањето на натпреварот избило тепачка помеѓу турските и швајцарските фудбалери. Неколку месеци подоцна, во февруари, ФИФА ги објавила санкциите: Алпај (кој сепак веќе ја напуштил репрезентацијата) бил казнет со шест натпревари не играње.[2]

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Турција
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
15-2-1995 Измир Турција Турција 1 – 1 Романија Романија Пријателска -
8-3-1995 Истанбул Турција Турција 2 – 1 Израел Израел Пријателска -
29-3-1995 Истанбул Турција Турција 2 – 1 Шведска Шведска Квал. за Евро 1996 -
26-4-1995 Берн Швајцарија Швајцарија 1 – 2 Турција Турција Квал. за Евро 1996 -
4-6-1995 Торонто Канада Канада 1 – 3 Турција Турција Пријателска 1
8-6-1995 Монтреал Канада Канада 0 – 3 Турција Турција Пријателска -
12-6-1995 Отава Хондурас Хондурас 0 – 1 Турција Турција Пријателска -
18-6-1995 Икике Парагвај Парагвај 0 – 0 Турција Турција Пријателска -
21-6-1995 Кокимбо Нов Зеланд Нов Зеланд 1 – 2 Турција Турција Пријателска -
23-6-1995 Сантјаго Чиле Чиле 0 – 0 Турција Турција Пријателска -
30-8-1995 Истанбул Турција Турција 2 – 1 Македонија Македонија Пријателска -
6-9-1995 Истанбул Турција Турција 2 – 0 Унгарија Унгарија Квал. за Евро 1996 -
4-10-1995 Хелсинки Финска Финска 0 – 0 Турција Турција Пријателска -
11-10-1995 Рејкјавик Исланд Исланд 0 – 0 Турција Турција Пријателска -
15-11-1995 Стокхолм Шведска Шведска 2 – 2 Турција Турција Квал. за Евро 1996 -
14-2-1996 Измир Турција Турција 3 – 2 Белорусија Белорусија Пријателска - добил жолт картон во 55-тата минута 55'
26-3-1996 Острава Чешка Чешка 3 – 0 Турција Турција Пријателска -
1-5-1996 Самсун Турција Турција 3 – 2 Украина Украина Пријателска -
29-5-1996 Талин Естонија Естонија 0 – 0 Турција Турција Пријателска -
2-6-1996 Хелсинки Финска Финска 1 – 2 Турција Турција Пријателска -
11-6-1996 Нотингем Турција Турција 0 – 1 Хрватска Хрватска Евро 1996 - Група фаза -
14-6-1996 Нотингем Португалија Португалија 1 – 0 Турција Турција Евро 1996 - Група фаза -
11-6-1996 Шефилд Турција Турција 0 – 3 Данска Данска Евро 1996 - Група фаза -
14-8-1996 Истанбул Турција Турција 2 – 0 Молдавија Молдавија Пријателска -
31-8-1996 Брисел Белгија Белгија 2 – 1 Турција Турција Квал. за СП 1998 -
9-10-1996 Париз Франција Франција 4 – 0 Турција Турција Пријателска -
10-11-1996 Истанбул Турција Турција 7 – 0 Сан Марино Сан Марино Квал. за СП 1998 -
14-12-1996 Кардиф Велс Велс 0 – 0 Турција Турција Квал. за СП 1998 -
12-2-1997 Денизли Турција Турција 1 – 1 Финска Финска Пријателска -
2-4-1997 Бурса Турција Турција 1 – 0 Холандија Холандија Квал. за СП 1998 - добил жолт картон во 85-тата минута 85'
20-8-1997 Истанбул Турција Турција 6 – 4 Велс Велс Квал. за СП 1998 -
10-9-1997 Серавале Сан Марино Сан Марино 0 – 5 Турција Турција Квал. за СП 1998 -
11-10-1997 Амстердам Холандија Холандија 0 – 0 Турција Турција Квал. за СП 1998 - добил жолт картон во 59-тата минута 59'
21-1-1998 Анталија Турција Турција 1 – 4 Албанија Албанија Пријателска -
18-2-1998 Рамат Ган Израел Израел 4 – 0 Турција Турција Пријателска - добил жолт картон во 78-мата минута 78'
5-9-1998 Истанбул Турција Турција 3 – 0 Северна Ирска Северна Ирска Квал. за Евро 2000 -
10-10-1998 Истанбул Турција Турција 1 – 0 Германија Германија Квал. за Евро 2000 -
14-10-1998 Истанбул Турција Турција 1 – 3 Финска Финска Квал. за Евро 2000 -
27-3-1999 Истанбул Турција Турција 2 – 0 Молдавија Молдавија Квал. за Евро 2000 -
5-6-1999 Хелсинки Финска Финска 2 – 4 Турција Турција Квал. за Евро 2000 -
4-9-1999 Белфаст Северна Ирска Северна Ирска 0 – 3 Турција Турција Квал. за Евро 2000 -
8-9-1999 Кишињев Молдавија Молдавија 1 – 1 Турција Турција Квал. за Евро 2000 -
13-11-1999 Даблин Ирска Ирска 1 – 1 Турција Турција Квал. за Евро 2000 -
17-11-1999 Бурса Турција Турција 0 – 0 Ирска Ирска Квал. за Евро 2000 -
11-6-2000 Арнем Турција Турција 1 – 2 Италија Италија Евро 2000 - Група фаза -
15-6-2000 Ајндховен Шведска Шведска 0 – 0 Турција Турција Евро 2000 - Група фаза -
19-6-2000 Брисел Турција Турција 2 – 0 Белгија Белгија Евро 2000 - Група фаза -
24-6-2000 Брисел Турција Турција 0 – 2 Португалија Португалија Евро 2000 - Четвртфинале - Red card 30'
11-10-2000 Баку Азербејџан Азербејџан 0 – 1 Турција Турција Квал. за СП 2002 -
28-2-2001 Амстердам Холандија Холандија 0 – 0 Турција Турција Пријателска -
24-3-2001 Истанбул Турција Турција 1 – 1 Словачка Словачка Квал. за СП 2002 -
28-3-2001 Скопје Македонија Македонија 1 – 2 Турција Турција Квал. за СП 2002 -
25-4-2001 Газиантеп Турција Турција 0 – 2 Албанија Албанија Пријателска - заменет 80'
2-6-2001 Истанбул Турција Турција 3 – 0 Азербејџан Азербејџан Квал. за СП 2002 -
6-6-2001 Бурса Турција Турција 3 – 3 Македонија Македонија Квал. за СП 2002 3
15-8-2001 Осло Норвешка Норвешка 1 – 1 Турција Турција Пријателска -
1-9-2001 Братислава Словачка Словачка 0 – 1 Турција Турција Квал. за СП 2002 - добил жолт картон во 90-тата минута 90'
5-9-2001 Истанбул Турција Турција 1 – 2 Шведска Шведска Квал. за СП 2002 -
10-11-2001 Виена Австрија Австрија 0 – 1 Турција Турција Квал. за СП 2002 -
14-11-2001 Истанбул Турција Турција 5 – 0 Австрија Австрија Квал. за СП 2002 -
23-5-2002 Хонгконг Јужна Африка Јужна Африка 2 – 0 Турција Турција Пријателска -
3-6-2002 Улсан Бразил Бразил 2 – 1 Турција Турција СП 2002 - Група фаза - Yellow cardYellow cardRed card 44', 86'
18-6-2002 Рифу Јапонија Јапонија 0 – 1 Турција Турција СП 2002 - Осминафинале - добил жолт картон во 21-вата минута 21'
22-6-2002 Осака Сенегал Сенегал 0 – 1 прод. Турција Турција СП 2002 - Четвртфинале -
26-6-2002 Саитама Бразил Бразил 1 – 0 Турција Турција СП 2002 - Полуфинале -
29-6-2002 Даегу Јужна Кореја Јужна Кореја 2 – 3 Турција Турција СП 2002 - за 3-то место -
21-8-2002 Газиантеп Турција Турција 3 – 0 Грузија Грузија Пријателска - заменет 74'
7-9-2002 Истанбул Турција Турција 3 – 0 Словачка Словачка Квал. за Евро 2004 -
12-10-2002 Скопје Македонија Македонија 1 – 2 Турција Турција Квал. за Евро 2004 -
16-10-2002 Истанбул Турција Турција 5 – 0 Лихтенштајн Лихтенштајн Квал. за Евро 2004 -
20-11-2002 Пескара Италија Италија 1 – 1 Турција Турција Пријателска - заменет 79'
12-2-2003 Измир Турција Турција 0 – 0 Украина Украина Пријателска -
2-4-2003 Сандерленд Англија Англија 2 – 0 Турција Турција Квал. за Евро 2004 -
30-4-2003 Теплице Чешка Чешка 4 – 0 Турција Турција Пријателска - заменет 84'
7-6-2003 Братислава Словачка Словачка 0 – 1 Турција Турција Квал. за Евро 2004 -
11-6-2003 Истанбул Турција Турција 3 – 2 Македонија Македонија Квал. за Евро 2004 -
19-6-2003 Сент Етјен Турција Турција 2 – 1 САД САД Куп на конф. 2003 - Прва фаза -
23-6-2003 Сент Етјен Бразил Бразил 2 – 2 Турција Турција Куп на конф. 2003 - Прва фаза -
26-6-2003 Сен дени Франција Франција 3 – 2 Турција Турција Куп на конф. 2003 - Полуфинале -
20-8-2003 Анкара Турција Турција 2 – 0 Молдавија Молдавија Пријателска - заменет 46'
6-9-2003 Вадуц Лихтенштајн Лихтенштајн 0 – 3 Турција Турција Квал. за Евро 2004 -
9-9-2003 Даблин Ирска Ирска 2 – 2 Турција Турција Пријателска - добил жолт картон во 37-мата минута 37', заменет 46'
11-10-2003 Истанбул Турција Турција 0 – 0 Англија Англија Квал. за Евро 2004 -
3-9-2005 Истанбул Турција Турција 2 – 2 Данска Данска Квал. за СП 2006 -
7-9-2005 Киев Украина Украина 0 – 1 Турција Турција Квал. за СП 2006 -
8-10-2005 Истанбул Турција Турција 2 – 1 Германија Германија Пријателска -
12-10-2005 Тирана Албанија Албанија 0 – 1 Турција Турција Квал. за СП 2006 -
12-11-2005 Берн Швајцарија Швајцарија 2 – 0 Турција Турција Квал. за СП 2006 -
16-11-2005 Истанбул Турција Турција 4 – 2 Швајцарија Швајцарија Квал. за СП 2006 -
Вкупно Настапи (7. место) 90 Голови 4

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

По завршувањето на играчката кариера, Озалан станал тренер а првото работно место го имал во второлигашот Ескишехирспор на чија клупа седнал во јули 2016. Сепак, во февруари 2017 тој бил отпуштен по тешкиот пораз на домашен терен од Манисаспор со 1-5.[3] Потоа, тој кратко време од 11 август до 28 септември 2017 ја водел екипата на Самсунспор, која се натпреварувала во истата лига.

Последно тој бил селектор на турската репрезентација под 21 година, која ја водел во само два натпревари со половичен успех една победа и еден пораз.

Тренерска статистика[уреди | уреди извор]

Статистиката е ажурирана на 28 март 2020.

Клубови[уреди | уреди извор]

Сезона Екипа Првенство Национален куп Континентални купови Останати купови Вкупно Победи % Пласман
Натп ОН П Н И Натп ОН П Н И Натп ОН П Н И Натп ОН П Н И ОН П Н И %
2016-2017 Турција Ескишехирспор ТФФ 18 9 5 4 КТ 1 0 0 1 - - - - - - - - - - &1000000000000001900000019 &100000000000000090000009 &100000000000000050000005 &100000000000000050000005 &1000000000000473700000047,37 отпуштен, 4. место
2017-2018 Турција Самсунспор ТФФ 6 1 2 3 КТ 1 0 0 1 - - - - - - - - - - &100000000000000070000007 &100000000000000010000001 &100000000000000020000002 &100000000000000040000004 &1000000000000142900000014,29 отпуштен, 14. место
Вкупно во кариерата 24 10 7 7 2 0 0 2 &1000000000000002600000026 &1000000000000001000000010 &100000000000000070000007 &100000000000000090000009 &1000000000000384600000038,46

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Сезона Репрезентација Првенство Место Резултати Голови
Одиграни Победи Нерешени Изгубени победи % ДГ ПГ ГР
2018 Турција Турција под 21 Квал. за ЕП 21 &100000000000000020000002 &100000000000000010000001 &100000000000000000000000 &100000000000000010000001 &1000000000000500000000050,00 4 5 -1

Титули[уреди | уреди извор]

Турција Бешикташ[уреди | уреди извор]

1999-2000
1993-1994, 1997-1998

Јапонија Урава Ред Дајмондс[уреди | уреди извор]

2005

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

На 24 јуни 2018 година тој бил избран од Големото национално собрание на Турција каде што се кандидирал за Партијата за правда и развој.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Fehmi Alpay ÖZALAN“. tbmm.gov.tr (турски). Посетено на 6 July 2018.
  2. „Sanctions for incidents during Turkey v. Switzerland pronounced final“. FIFA. 6 September 2006. Архивирано од изворникот на 6 September 2006. Посетено на 9 November 2013.
  3. http://www.fanatik.com.tr/2017/02/12/eskisehirspor-alpay-ozalan-ile-yollari-ayirdi-1277453

Надворешни врски[уреди | уреди извор]