Џанлука Ѕамброта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џанлука Ѕамброта
Gianluca Zambrotta.jpg
Лични податоци
Полно име Џанлука Ѕамброта
Роден на февруари 19 1977 (1977-02-19) (воз. 40 г.)
Роден во Комо, Италија
Висина 1.81
Позиција Одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан
Број 19
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994–1997 ФК Комо 48 (6)
1997–1999 ФК Бари 59 (6)
1999–2006 ФК Јувентус 217 (6)
2006–2008 ФК Барселона 58 (3)
2008–2012 ФК Милан 80 (2)
2013–2014 ФК Кјасо 10 (2)
Репрезентација
1999–2010 Italy 98 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 14 May 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 12 October 2010

Џанлука Ѕамброта (роден на 19 февруари 1977) — поранешен италијански фудбалер кој играл на позиција одбрана.

Својата фудбалска кариера ја започнал во екипата на ФК Комо (1994-1997), за да во периодот од 1997 до 1999 година настапува за ФК Бари. Во 1999 година потпишал за ФК Јувентус но си заминал оттаму по скандалот со наместени натпревари во 2006 година кога "Старата дама" административно била исфрлена во Серија Б.

Така во 2006 година потпишал за ФК Барселона за 14 милиони евра. Во 2008 година потпишал за ФК Милан.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]