Масимо Амброзини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Масимо Амброзини
Massimo Ambrosini – A.C. Milan 2.jpg
Лични податоци
Полно име Масимо Амброзини
Роден на мај 29 1977 (1977-05-29) (воз. 40 г.)
Роден во Пескаро, Италија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 23
Младинска кариера
1992–1994 ФК Чезена
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994–1995 ФК Чезена 25 (1)
1995– ФК Милан 344 (29)
1997–1998 ФК Виченца (п) 27 (1)
2013–2014 ФК Фиорентина 21 (0)
Репрезентација
1995 Italy U-18 7 (1)
1995–2000 Италија U-21 18 (1)
1999–2008 Италија 35 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 10
40, 27 март 2014 (UTC).
† Учества (Голови).

Масимо Амброзини (роден на 29 мај 1977) — поранешен италијански фудбалер кој играл на позиција играч за врска. Поголемиот дел од својата кариера ја поминал во екипата на Милан, каде што тој поминал цели 18 години, освојувајќи многу титули и бил исто така назначен за капитен на тимот од 2009 до 2013 година по пензионирањето на Паоло Малдини. Амброзини се повлекол од професионалното играње на фудбал во 2014 година, после една сезона помината во Фиорентина. На репрезентативно ниво тој ја претставувал Италија на Летните Олиписки игри во Сиднеј во 2000 година, и на два Европски шампионати, освојувајќи го вицешампионскиот медал на УЕФА Еуро 2000.

Тој во моментов работи како критичар и фудбалски коментатор за Sky Sports.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:Navboxes colour