Џампаоло Пацини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џампаоло Пацини
Џампаоло Пацини со Интер во 2011 година
Лични податоци
Полно име Џампаоло Пацини[1]
Роден на 2 август 1984(1984-08-02)(39 г.)
Роден во Пеша, Италија
Висина 1.80 м[2]
Позиција напад
Младинска кариера
1999–2003 Аталанта Аталанта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2005 Аталанта Аталанта 51 (12)
2005–2009 Фјорентина Фјорентина 108 (25)
2009–2011 Сампдорија Сампдорија 75 (36)
2011–2012 Интер Интер 50 (16)
2012–2015 Милан Милан 74 (21)
2015–2020 Верона Верона 128 (49)
2018Леванте Леванте (п) 9 (1)
Вкупно 495 (160)
Репрезентација
1999–2002 Италија 16 12 (4)
2002 Италија 18 1 (0)
2002–2003 Италија 19 9 (6)
2004–2007 Италија 21 22 (5)
2009–2012 Италија 25 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Џампаоло Пацини (роден на 2 август 1984 година), со прекар Ил Пацо („Лудиот“) по неговото презиме — поранешен италијански професионален фудбалер кој играл на позиција напаѓач.

Тој го поминал поголемиот дел од својата кариера во Серија А со Аталанта, Фјорентина, Сампдорија, Интер и Милан, и Хелас Верона, исто така играјќи во Серија Б за првиот и последниот од тие клубови. Тој е добро познат по неговото „око за гол“ и движење, особено во шеснаесетникот, како и неговата воздушна моќ и одличната способност да постигнува голови со глава. [3] [4]

Поранешниот италијански репрезентативец, Пацини имал вкупно 25 натпревари и ја претставувал својата нација на Светското првенство во фудбал во 2010 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Пацини со Фјорентина во 2007 година

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Пеша, Пацини ја започнал својата кариера во Аталанта, со која го имал своето професионално деби во 2003 година, и брзо се појавил како надежен млад човек. Тој поминал две сезони со Аталанта, играјќи 51 лигашки натпревари и постигнувајќи 12 гола (од кои 3 на ниво во Серија А). Тој се префрлил од лев бек во напаѓач.

Фјорентина[уреди | уреди извор]

Пацини се приклучил на Фјорентина од Аталанта за околу 6 милиони евра во јануари 2005 година [5] Во текот на својата прва сезона, тој постигнал десет гола на четири настапи. но не нашол простор во плановите на Чезаре Прандели бидејќи вториот го претпочитал Лука Тони како главен напаѓач, а Пацини и Валери Божинов биле втори напаѓачи.

Со доаѓањето на поранешниот напаѓач на Милан, Алберто Џилардино, Прандели се одлучил за Адријан Муту и Џилардино да формираат впечатливо партнерство, а Пацини имал резервна улога.

Сампдорија[уреди | уреди извор]

Пацини со Сампдорија

Како резултат на ограничените можности за првиот тим, Пацини се согласил да се пресели во Сампдорија во јануари 2008 година за трансферна сума од 9 милиони евра. [6] [7]

По својот прв натпревар, против Палермо, во следниот натпревар, Пацини за прв пат се запишал како стрелец со блукеркиатите против Удинезе во Купот на Италија. Тој го постигнал својот прв гол во Серија А со својот нов тим на 1 февруари 2009 година во натпреварот против Кјево, кој завршил нерешено 1–1. Неговата подмладена форма продолжила кога го постигнал својот прв погодок со Сампдорија во 3-0 против италијанскиот првак Интер во Купот на Италија, [8] и неговиот втор последователен стигнал во пресметката во Серија А против Рома (2-2). Тој добро се комбинирал со Антонио Касано напред, формирајќи веројатно едно од најефикасните партнерства во сезоната во Серија А и правејќи споредби со поранешниот ударен пар на Сампдорија, Џанлука Вијали и Роберто Манчини од доцните 1980-ти и раните 1990-ти. [9] Во тоа време, Пацини важел за најдобар италијански напаѓач. [10]

На 26 септември, тој го постигнал победничкиот гол на натпреварот против Интер. [11] Со победа на овој натпревар, Сампдорија ја предводила табелата за прв пат од 1991 година [11]

Интер[уреди | уреди извор]

Пацини со Интер во 2012 година

Пацини му се приклучил на италијанскиот шампион Интер со договор од четири и пол години на 28 јануари 2011 година, при што Џонатан Бијабиани тргнал во спротивна насока како дел од договорот; Пацини бил проценет на 19 милиони евра, додека Бијабјани бил означен за 7 милиони евра. [12] [13] Пацини постигнал гол на своето деби, победа од 3–2 на домашен терен над Палермо, и постигнал уште еден гол во неговиот втор натпревар против Бари. Тој, исто така, го постигнал вториот гол во победата од 1–2 против Фјорентина на 16 февруари 2011 година. На 30 април 2011 година, тој постигнал 2 голови во победата од 2–1 над Чезена, и двата во судиското продолжение. На 22 мај 2011 година, тој постигнал уште два гола во победата на Интер со 3-1 над Катанија.

Пацини ја започнал сезоната 2011-12 на слаба нота, не успевајќи да постигне гол до петтиот натпревар во победата со 3-1 над Болоња. Потоа постигнал гол во следниот натпревар по дриблинг од соиграчот Јуто Нагатомо во победата од 3–2 на гости против ЦСКА Москва. Подоцна претрпел тримесечна гол-суша додека не го постигнал голот за Интер во победата од 2-0 против Фјорентина. Пацини, исто така, дошол уште еден гол подоцна истиот месец против Лече и постигнал гол во воведниот натпревар на Интер во календарската 2012 година во победата од 5-0 против Парма. Делумно поради одличната форма на неговиот соиграч Диего Милито и делумно поради недостаток на конзистентност во менаџерските преференции и изборот на составот, Пацини ги имал поголемиот дел од своите настапи за Интер во текот на сезоната 2011-12 како замена надвор од клупата. Како таков, Пацини можел да постигне само пет гола во Серија А за сезоната и често бил фрустриран пред голот и во европските натпреварувања.

Милан[уреди | уреди извор]

По ставување на трансфер-списокот на Нероаѕурите, [14] Пацини му се приклучил на Милан на 22 август 2012 година, [15] во замена за Антонио Касано и 7,5 милиони евра компензација во корист на Нероаѕурите. (Пацини означен за 13 милиони евра и Касано за 5,5 милиони евра. ) [16] [17]

На 24 август 2012 година, Пацини изјавил за La Gazzetta dello Sport за тоа што се случило во Интер: „Сонувам да бидам одлучувачки фактор во дербито и на многу други натпревари. Можев да кажам некои работи, но кавгата траеше со денови и едноставно не ми се допаѓа. Ноќта пред летниот тренинг камп имав телефонски повик и ми кажаа дека сум надвор од тимот“, открил тој, „а следниот ден ми рекоа: „Нема да играш на ниту еден пријателски натпревар“, но тоа не беше Страмачони . Добивав лоши вибрации, но сега гледам во иднината“. Навистина сум мотивиран бидејќи излегувам од негативна година“, објаснил Пацини. „Навистина сакам да ги соберам работите и да се вратам да бидам играч каков што бев пред пет месеци, и на меѓународно ниво. Сонувам да добијам повик од Прандели “. За размената која го донела Касано во Интер, Пацини изјави: „Антонио и јас сме пријатели уште од нашите денови во Сампдорија. Кога прочитав за оваа зделка на насловната страница на весникот, му се јавив и се пошегував: „Види, деновиве треба да го напишам твоето име на насловната страница. . . Но, за време на тренинг-кампот во Интер, токму Пацини го најави своето неизбежно заминување на навивачите. „Тоа не беше никаков испад, бев мирен и кул. Дадов неколку изјави“, објасни тој, „бидејќи веќе знаев сè за тоа. Прочитав дека сум исфрлен од тимот по таа изјава, но тоа не е вистина. Јас веќе се одлучив и таа изјава беше спонтана. Не го очекував, но тие ја донесоа одлуката и јас ја прифатив. Милан е најдобар и можам да ја држам главата високо.“ [18]

На 1 септември, на неговиот втор настап, Пацини постигнал хет-трик во победата на Милан од 3-1 над Болоња, [19] со неговиот стил на игра правејќи споредби со легендата на Милан Филипо Инзаги, кој се пензионирал неколку месеци претходно. [20] [21] На 3 ноември 2012 година, Пацини ставил крај на својата суша од осум гола кога го постигнал последниот гол во судиското продолжение во импресивната победа на Милан со 5-1 над Кјево. Тоа било прв пат Пацини да ја пронајде мрежата по неговиот хет-трик во септември. На 2 март 2013 година, Пацини постигнал два важни гола во победата над Лацио, со што Милан бил трет на табелата во Серија А, престигнувајќи го Лацио. На 28 април, тој влегол од клупата и постигнал уште еден брз двојник за да го зголеми својот број на 15 во Серија А и да му помогне на Милан да ја прескокне Фјорентина на третото место во победата на Милан со 4-2 над Катанија. [22] Пацини ја завршил својата прва сезона во Милан со 15 гола во Серија А во 30 настапи и уште еден гол во два настапи во Купот на Италија 2012-13.

На 24 мај 2015 година, Пацини го постигнал својот 100-ти гол во Серија А во победата од 3–0 на домашен терен над Торино. [23]

Верона[уреди | уреди извор]

По истекот на неговиот договор со Милан во летото 2015 година, Пацини се преселил на слободен трансфер во Хелас Верона, неговиот шести професионален клуб. Тој го постигнал својот прв гол, пенал, во ремито 1-1 против Удинезе на 18 октомври. [23]

На 31 јануари 2018 година, Пацини му се приклучил на шпанскиот клуб од Ла Лига Леванте на позајмица до крајот на сезоната 2017-18. [24] Тој го имал своето деби на 3 февруари 2018 година, доаѓајќи од клупата во 77. минута и го постигнал израмнувачкиот гол во ремито 2-2 против Реал Мадрид. [25]

На 15 декември 2019 година, на 35-годишна возраст, Пацини го постигнал својот прв гол во Серија А од 30 октомври 2017 година, од пенал, што му помогнало на неговиот тим да се врати одзади и да постигне реми од 3-3 на домашен терен против Торино. [26] Погодил и против СПАЛ, Лече и Јувентус.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Под 21 година[уреди | уреди извор]

Пацини бил член на селекцијата на Италија до 21 година. На 24 март 2007 година, тој го постигнал првиот гол и првиот хет-трик на новиот стадион Вембли во пријателскиот реми 3–3 со Англија. [27]

Сениорски тим[уреди | уреди извор]

Пацини го направил своето деби со сениорската италијанска репрезентација на 28 март 2009 година во квалификацискиот натпревар за Светското првенство против Црна Гора, постигнувајќи го својот прв гол. Четири дена подоцна, тој бил награден со место во стартниот состав против Република Ирска. Тој бил исклучен во втората минута од натпреварот поради лактот на дефанзивецот Џон О'Шеи, најбрзото исклучување во историјата на Италија. Пацини го започнал пријателскиот натпревар против Северна Ирска во Пиза на 6 јуни 2009 година, каде што промашил пенал во 55. минута.

Учествувал на Светското првенство во Јужна Африка во 2010 година.

На 3 јуни 2011 година, две години по неговото деби, тој го постигнал својот втор гол со националниот тим во квалификацискиот натпревар против Естонија.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 2011 година, Пацини се оженил со Силвија Слити, со која бил свршен пред десет години. [28] Тие се венчале во КастаДива во езерото Комо. [28] Пацини и неговата сопруга имаат едно дете, синот Томазо Пацини, роден на 21 декември 2011 година [29]

Медиуми[уреди | уреди извор]

Пацини се појавува во серијата видео <i id="mw2w">игри</i> на EA Sports на ФИФА; тој бил на насловната страница на италијанското издание на ФИФА 12, заедно со Филип Мексес и светската насловна ѕвезда Вејн Руни. [30]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Куп Европа Вкупно
Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
Аталанта 2003–04 39 9 1 0 40 9
2004–05 12 3 4 3 16 6
Вкупно 51 12 5 3 56 15
Фјорентина 2004–05 14 3 1 0 15 3
2005–06 27 5 5 3 32 8
2006–07 24 7 2 2 26 9
2007–08 31 9 4 3 12 0 47 12
2008–09 12 1 0 0 2 0 14 1
Вкупно 108 25 12 8 14 0 134 33
Сампдорија 2008–09 19 11 4 4 2 0 25 15
2009–10 37 19 2 2 39 21
2010–11 19 6 1 1 5 5 25 12
Вкупно 75 36 7 7 7 5 89 48
Интер 2010–11 17 11 3 0 0 0 20 11
2011–12 33 5 1 0 6 3 40 8
Вкупно 50 16 4 0 6 3 60 19
Милан 2012–13 30 15 2 1 5 0 37 16
2013–14 18 2 1 1 2 0 21 3
2014–15 26 4 2 1 28 5
Вкупно 74 21 5 3 7 0 86 24
Верона 2015–16 30 6 1 0 31 6
2016–17 35 23 2 0 37 23
2017–18 19 4 1 0 20 4
2018–19 29 12 2 1 31 13
2019–20 15 4 1 0 16 4
Вкупмо 128 49 7 1 135 50
Леванте (п) 2017–18 9 1 0 0 9 1
Вкупно 9 1 0 0 9 1
Вкупно 495 158 40 22 34 8 569 190

Меѓународна[уреди | уреди извор]

Извор: [31] [32]

Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација Година Настапи Голови
Италија 2009 5 1
2010 9 0
2011 9 3
2012 2 0
Вкупно 25 4
Меѓународни голови по датум, место, број, противник, резултат, резултат и натпреварување
бр. Датум Место на одржување капа Противник Резултат Резултат Конкуренција
1 28 март 2009 година Стадион Подгорица, Подгорица, Црна Гора 1  Црна Гора 2 – 0 2–0 Квалификации за Светското првенство ФИФА 2010 година
2 3 јуни 2011 година Стадион Алберто Браља, Модена, Италија 17  Естонија 3 – 0 3–0 Квалификации за Евро 2012
3 6 септември 2011 година Стадио Артемио Франки, Фиренца, Италија 21  Словенија 1 – 0 1–0
4 11 ноември 2011 година Стадион Миејски, Вроцлав, Полска 22  Полска 2 – 0 2–0 Пријателски

Почести[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Интер

Меѓународни[уреди | уреди извор]

Италија У-19

 • Европско првенство за фудбалери до 19 години на УЕФА : 2003 година

Индивидуални[уреди | уреди извор]

 • Млад фудбалер на годината во Серија А: 2005 [34]
 • Најдобар стрелец во Серија Б: 2016–17 [35]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA World Cup South Africa 2010: List of Players: Italy“ (PDF). FIFA. 4 June 2010. стр. 15. Архивирано од изворникот (PDF) на 18 April 2020.
 2. „Giampaolo Pazzini“. worldfootball.net (англиски). Посетено на 2021-07-10.
 3. „La scheda tecnica di Giampaolo Pazzini“. ilcalciomagazine.it (италијански). Архивирано од изворникот на 26 April 2015. Посетено на 25 April 2015.
 4. Enrico Currò (15 February 2014). „Milan, l'appello di Balotelli. Con Pazzini per battere l'Atletico“. repubblica.it (италијански). La Repubblica. Посетено на 25 April 2015.
 5. ACF Fiorentina Report and Accounts on 31 December 2007 (на италијански)
 6. ACF Fiorentina Report and Accounts on 31 December 2009 (на италијански)
 7. UC Sampdoria Report and Accounts on 31 December 2009 (на италијански)
 8. „Giampaolo Pazzini Thrilled With Sampdoria's Coppa Italia Triumph“. Goal.com. 5 March 2009. Архивирано од изворникот на 2012-08-29. Посетено на 15 March 2009.
 9. „Garrone: "Cassano-Pazzini come Vialli-Mancini" (италијански). Il Corriere dello Sport. 26 April 2010. Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 25 May 2015.
 10. „Calcio Debate: Giampaolo Pazzini Proved He Is Italy's Best Striker Despite Sampdoria Champions League Exit“. Goal.
 11. 11,0 11,1 Alberto Cerruti (27 September 2009). „Pazzini PER LA SAMP Inter battuta I blucerchiati soli in testa“. La Gazzetta dello Sport (италијански).
 12. Relazione sulla Gestione of UC Sampdoria Report and Accounts on 31 December 2010
 13. „Welcome to Inter, Giampaolo Pazzini!“. inter.it. 28 January 2011. Архивирано од изворникот на 2011-01-31. Посетено на 28 January 2011.
 14. „Pazzini prepared to wait for move“. 19 August 2012. Посетено на 2 September 2012.
 15. „Giampaolo Pazzini is now officially a Milan player“. 22 August 2012. Посетено на 22 August 2012.
 16. „AC Milan and Inter agree terms over Pazzini-Cassano swap“. 21 August 2012. Посетено на 22 August 2012.
 17. „RELAZIONE E BILANCIO AL 31 DICEMBRE 2012“ (PDF) (италијански). AC Milan. 5 June 2013. Архивирано од изворникот (PDF) на 1 May 2015. Посетено на 29 April 2014.
 18. „Pazzini: A.C. Milan are the best, Inter killed me off“. english.gazzetta.it. 24 August 2012. Архивирано од изворникот на 26 September 2012.
 19. „Bologna 1–3 AC Milan: Pazzini hat-trick sees off stubborn hosts“. Goal.com. 1 September 2012.
 20. „From Pippo to Pazzo“. Football-Italia.com. 2 September 2012.
 21. „Galliani Won Over By Pazzini“. Football-Italia.com. 2 September 2012.
 22. „AC Milan 4–2 Catania: Quick-fire Pazzini double maintains Champions League charge“. Goal.com. Архивирано од изворникот на 1 May 2013. Посетено на 29 April 2013.
 23. 23,0 23,1 Alessandra Gozzini (24 May 2015). „Milan-Torino 3-0: 2 gol di El Shaarawy, Pazzini fa 100, Ventura fuori dall'Europa“. La Gazzetta dello Sport (италијански). Посетено на 24 May 2015.
 24. „Hellas Verona y Levante UD pactan la cesión de Giampaolo Pazzini“ (шпански). Levante UD. 31 January 2018. Посетено на 31 January 2018.
 25. „Real Madrid boss Zinedine Zidane said he was "disgusted" with his side after they conceded an 89th-minute equaliser against Levante“. BBC Sport. 3 February 2018. Посетено на 4 February 2018.
 26. Franculli, Lorenzo (15 December 2019). „Il Pazzo is back! A 35 anni ritrova il gol in A che mancava dal 2017. "Ora una grande stagione" [Il Pazzo is back! At 35 he scores for the first time since 2017]. La Gazzetta dello Sport (италијански). Посетено на 15 December 2019.
 27. „BBC SPORT - Football - Internationals - England U21s draw Wembley cracker“. 24 March 2007.
 28. 28,0 28,1 „Wedding Bells for Giampaolo and Silvia“. 7msport.com. 10 July 2011. Посетено на 15 August 2011.
 29. „Arriva baby Pazzini“. vanityfair.it (италијански). Vanity Fair. 24 October 2011. Посетено на 23 December 2011.
 30. Adriano Della Corte (29 July 2011). „FIFA 12: Giampaolo Pazzini sulla boxart italiana“. everyeye.it (италијански). Посетено на 25 April 2015.
 31. „Giampaolo Pazzini - national football team player“. EU-Football.info. Посетено на 23 January 2019.
 32. „Italy - G. Pazzini“. Soccerway. Посетено на 25 May 2015.
 33. „Oscar, solo Gilardino e Juve“. La Gazzetta dello Sport (италијански). 23 January 2006. Посетено на 25 November 2016.
 34. „Happy birthday, Giampaolo Pazzini“. Football Italia. 2 August 2017. Посетено на 2 October 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Profile on sampdoria.it (на италијански)
 • Profile Архивирано на 27 јули 2014 г. Archived 27 July 2014 at the Wayback Machine on FIGC.it (на италијански)