Прејди на содржината

Калчо Катанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катанија
logo
Целосно имеCalcio Catania SpA
ПрекариРосаѕури , Слончињата
Основан1908 (Educazione Fisica Pro Patria)
1946 (Club Calcio Catania)
СтадионСтадион Анџело Масимино
Катанија, Италија
(Капацитет: 23,420)
СопственикАнтонио Пулвирети
ПретседателИталија Антонио Пулвирети
ТренерИталија Роландо Маран
ЛигаЛега Про
2014–2015Серија Б, 22-ри (испаѓање)
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Калчо Катанија (Calcio Catania SpA) е италијански фудбалски клуб од градот Катанија, Сицилија. Во моментов се натпреварува во Лега Про, третото ниво на италијанскиот фудбал. Клубот е основан 1908 под името -{Educazione Fisica Pro Patria}-, за да на 22 ноември 1946 името на клубот да биде променето во Калчо Катанија. Најголемите успеси на клубот се 8. место во Серија А и финалето на Купот на Алпите.

Катанија игра на стадионот Анџело Масимино, кој има капацитет од 23.420 места. Изграден е 1937 година. Најголем соперник им е Палермо и нивниот меѓусебен натпревар е познат како сицилијанско дерби.

Останати
[уреди | уреди извор]

Познати поранешни играчи

[уреди | уреди извор]
   

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]