Квалификации за европското првенство во фудбал 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Квалифицикациите за европското првенство во фудбал се одржале во 2010 и 2011 година. Ова се натпревари каде се одлучило кои фудбалски репрезентации ќе учествуваат на европското првенство во фудбал 2012 година во Полска и Украина. Влечењето на групите се одржало на 7 февруари 2010 година во Варшава и групните натпревари траеле од август 2010 до ноември 2011.[1]

Биле извлечени вкупно девет групи. Шест од нив биле со шест тима (секој од шеширите од 1 до 6 подолу); останатите три групи биле составени од пет тима (секој од шеширите од 1 до 5 подолу). На крајот од квалификациите, првопласираниот од секоја група се квалификувал директно. Второпласираниот тим со најмногу бодови од од натпреварите против првиот, вториот, третиот, четвртиот и петтиот од групата исто така се квалификувал директно. Остантите второпласирани тимови играле плеј-оф во два натпревари, така што победникот од секој плеј-оф дуел обезбедил место на Европското Првенство во Украина и Полска во 2012.

Носители[уреди | уреди извор]

Носителите биле одредени преку УЕФА коефициент на националните тимови ранкинг.[2][3]

1 шешир 2 шешир 3 шешир
4 шешир 5 шешир 6 шешир

Пред жрепката УЕФА потврдила дека од политички причини, Ерменија нема да биде во иста група со Азербејџан (поради спорот околу територијата на Нагорно-Карабах) и Грузија нема да биде во иста група со Русија (поради спорот околу територијата на Јужна Осетија) во квалификациите за ЕУРО 2012.[4] Ерменија и Азербејџан беа одредени во Групата А и УЕФА беше приморана да ја премести Ерменија во групата В бидејќи Азербејџан одби да игра против Ерменија за време на квалификациите за европското првенство во фудбал 2008.[5] УЕФА не одлучи да ги држи одделени Франција и Република Ирска поради контроверзијата на играњето со рака на Тјери Анри, со мислење на претседателот на УЕФА, Мишел Платини дека таква жрепка би била одлична.[6][7]

Тај-брејк[уреди | уреди извор]

Како и на квалификациите за ЕВРО 2008: Ако два или повеќе тима имааат ист број на бодови по завршувањето на групните натпревари се применува следниот критериум за да се определи рангирањето.[8]

 1. Поголем број на бодови осовени во групните натпревари изиграни помеѓу тимовите во прашање
 2. Поголема гол разлика од групните натпревари изиграни помеѓу тимовите во прашање
 3. Поголем број на голови постигнт во групните натпревари изиграни помеѓу тимовите во прашање
 4. Поголем број голови постигнти на гости во групните натпревари изиграни помеѓу тимовите во прашање
 5. Ако, после применувањето на критерумите од 1) до 4) на неколку тима, два или повеќе тима имаат сè уште ист ранкинг, критериумит од 1) до 4) ќе се преприменат за да се одлучи ранкингот на тие тимови. Ако оваа проедура не доведе до одлука се применуваат критериумите 6) и 7)
 6. Резултати од сите групни натпревари:
  1. Поголема гол разлика
  2. Поголем број на постигнати голови
  3. Поголем број на постигнати голови на гости
  4. Фер плеј
 7. Влечење на жрепка

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Следниве 18 датуми се резервирани за групните натпревари во квалификациите:

 • 3/4 и 7 септември 2010
 • 8/9 и 12 октомври 2010
 • 25/26 и 29 март 2011
 • 3/4 и 7 јуни 2011
 • 2/3 и 6 септември 2011
 • 7/8 и 11 октомври 2011

За првпат, вторник вечер ќе ја замени среда вечер за натпреварите за во средината на седмицата во распоредот на натпревари кога две кола се играат во иста недела. Ова ќе им овозможи на фудбалерите додатен ден за да се вратат во нивните клубови за клупските обврски за следната недела. Исто така, на тимовите им е дозволено претходниот викенд, натпреварот да биде преместен во петок вечер. Кога натпреварите се распоредени за петок вечер, останува можност дека распоредот ќе биде изигран во сабота.

Легенда
Победник во групата кој оди директно на завршницата
Екипи кои се квалификувале за бараж натпревари

Група A[уреди | уреди извор]

Тим
Oди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
 Германија 10 10 0 0 34 7 +27 30
 Турција 10 5 2 3 13 11 +2 17
 Белгија 10 4 3 3 21 15 +6 15
 Австрија 10 3 3 4 16 17 −1 12
 Азербејџан 10 2 1 7 10 26 −16 7
 Казахстан 10 1 1 8 6 24 −18 4
  Австрија Азербејџан Белгија Германија Казахстан Турција
Австрија  3–0 0–2 1–2 2–0 0–0
Азербејџан  1–4 1–1 1–3 3–2 1–0
Белгија  4–4 4–1 0–1 4–1 1–1
Германија  6-2 6–1 3–1 4–0 3–0
Казахстан  0–0 2–1 0–2 0–3 0–3
Турција  2–0 1–0 3–2 1–3 2-1


Група Б[уреди | уреди извор]

Тим
Oди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
 Русија 10 7 2 1 17 4 +13 23
 Ирска 10 6 3 1 15 7 +8 21
 Ерменија 10 5 2 3 22 10 +12 17
 Словачка 10 4 3 3 7 10 –3 15
 Македонија 10 2 2 6 8 14 −6 8
 Андора 10 0 0 10 1 25 −24 0
  Андора Ерменија Македонија Ирска Русија Словачка
Андора  0-3 0–2 0–2 0–2 0–1
Ерменија  4–0 4–1 0–1 0–0 3–1
Македонија  1–0 2–2 0–2 0–1 1–1
Ирска  3–1 2–1 2–1 2–3 0–0
Русија  6–0 3–1 1–0 0–0 0–1
Словачка  1–0 0–4 1–0 1–1 0–1


Група Ц[уреди | уреди извор]

Тим
оди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
 Италија 10 8 2 0 20 2 +18 26
 Естонија 10 5 1 4 15 14 +1 16
 Србија 10 4 3 3 13 12 +1 15
 Словенија 10 4 2 4 11 7 +4 14
 Северна Ирска 10 2 3 5 9 13 −4 9
 Фарски Острови 10 1 1 8 6 26 −20 4
  Естонија Фарски Острови Италија Северна Ирска Србија Словенија
Естонија  2–1 1–2 4–1 1–1 0–1
Фарски Острови  2–0 0–1 1–1 0–3 0–2
Италија  3–0 5–0 3–0 3–0* 1–0
Северна Ирска  1–2 4–0 0–0 0–1 0–0
Србија  1–3 4–0 1–1 2–1 1–1
Словенија  1–2 5–1 0–1 0–1 1–0

* Натпреварот помеѓу Италија и Србија беше прекинат после шест минути поради хулиганството од Србските фанови. [9] Телото за Дисциплина и Контрола од УЕФА и додели службена победа на Италија со 3-0. [10]


Група Д[уреди | уреди извор]

Тим
оди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
 Франција 10 6 3 1 15 4 +11 21
 Босна и Херцеговина 10 6 2 2 17 8 +9 20
 Романија 10 3 5 2 13 9 +4 14
 Белорусија 10 3 4 3 8 7 +1 13
 Албанија 10 2 3 5 7 14 −7 9
 Луксембург 10 1 1 8 3 21 −18 4
  Албанија Белорусија Босна и Херцеговина Франција Луксембург Романија
Албанија  1–0 1–1 1–2 1–0 1–1
Белорусија  2–0 0–2 1–1 2–0 0–0
Босна и Херцеговина  2–0 1–0 0–2 5–0 2–1
Франција  3–0 0–1 1–1 2–0 2–0
Луксембург  2–1 0–0 0–3 0–2 0–2
Романија  1–1 2–2 3–0 0–0 3–1Група Е[уреди | уреди извор]

Тим
оди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
 Холандија 10 9 0 1 37 8 +29 27
 Шведска 10 8 0 2 31 11 +20 24
 Унгарија 10 6 1 3 22 14 +8 19
 Финска 10 3 1 6 16 16 0 10
 Молдавија 10 3 0 7 12 16 −4 9
 Сан Марино 10 0 0 10 0 53 −53 0
  Финска Унгарија Молдавија Холандија Сан Марино Шведска
Финска  1–2 4–1 0–2 8–0 1–2
Унгарија  0–0 2–1 0–4 8–0 2–1
Молдавија  2–0 0–2 0–1 4–0 1–4
Холандија  2–1 5–3 1–0 11–0 4–1
Сан Марино  0–1 0–3 0–2 0–5 0–5
Шведска  5–0 2–0 2–1 3–2 6–0


Група Ф[уреди | уреди извор]

Тим
оди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
 Грција 10 7 3 0 14 5 +9 24
 Хрватска 10 7 1 2 18 7 +11 22
 Израел 10 5 1 4 13 11 +2 16
 Латвија 10 3 2 5 9 12 −3 11
 Грузија 10 2 4 4 7 9 −2 10
 Малта 10 0 1 9 4 21 −17 1
  Хрватска Грузија Грција Израел Латвија Малта
Хрватска  2–1 0–0 3–1 2–0 3–0
Грузија  1–0 1–2 0–0 0–1 1–0
Грција  2–0 1–1 2–1 1–0 3–1
Израел  1–2 1–0 0–1 2–1 3–1
Латвија  0–3 1–1 1–1 1–2 2–0
Малта  1–3 1–1 0–1 0–2 0–2Група Г[уреди | уреди извор]

Тим
Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Пое
 Англија 8 5 3 0 17 5 +12 18
 Црна Гора 8 3 3 2 7 7 0 12
 Швајцарија 8 3 2 3 12 10 +2 11
 Велс 8 3 0 5 6 10 −4 9
 Бугарија 8 1 2 5 3 13 −10 5
  Бугарија Англија Црна Гора Швајцарија Велс
Бугарија  0–3 0–1 0–0 0–1
Англија  4–0 0–0 2–2 1–0
Црна Гора  1–1 2–2 1–0 1–0
Швајцарија  3–1 1–3 2–0 4–1
Велс  0–1 0–2 2–1 2–0


Група Х[уреди | уреди извор]

Тим
оди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
 Данска 8 6 1 1 15 6 +9 19
 Португалија 8 5 1 2 21 12 +9 16
 Норвешка 8 5 1 2 10 7 +3 16
 Исланд 8 1 1 6 6 14 −8 4
 Кипар 8 0 2 6 7 20 −13 2
  Кипар Данска Исланд Норвешка Португалија
Кипар  1–4 0–0 1–2 0–4
Данска  2–0 1–0 2–0 2–1
Исланд  1–0 0–2 1–2 1–3
Норвешка  3–1 1–1 1–0 1–0
Португалија  4–4 3–1 5–3 1–0


Група И[уреди | уреди извор]

Екипа
оди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
 Шпанија 8 8 0 0 26 6 +20 24
 Чешка 8 4 1 3 12 8 +4 13
 Шкотска 8 3 2 3 9 10 −1 11
 Литванија 8 1 2 5 4 13 −9 5
 Лихтенштајн 8 1 1 6 3 17 −14 4
  Чешка Лихтенштајн Литванија Шкотска Шпанија
Чешка  2–0 0–1 1–0 0–2
Лихтенштајн  0–2 2–0 0–1 0–4
Литванија  1–4 0–0 0–0 1–3
Шкотска  2–2 2–1 1–0 2–3
Шпанија  2–1 6-0 3–1 3–1


Второпласирани[уреди | уреди извор]

Бидејќи некои групи содржат шест тима а некои пет, мечевите со шестопласираниот тим во секоја група не се сметаат при конечната ранг листа. Како резултат на та, осумте натпревари изиграни од секој тим ќе се бројат во ранкингот на второпласираните тимови.

Тајбрејк[уреди | уреди извор]

Следниов критериум се применува за да се одлучи ранкингот.[11]

 1. Поголем број на бодови освоени во овие натпревари
 2. Поголема гол разлика во овие натпревари
 3. Поголем број на голови постигнати во овие натпревари
 4. Поголем број на голови постигнати на гости во овие натпревари
 5. Позиција на националната ранкинг список на УЕФА
 6. Фер плеј ранкинг во овие натпревари
 7. Влечење на жрепки
Legend
Квалификувани за ЕУРО 2012
Продолжува во плеј-офот
Грп
Тим
Оди. П Н По ДГ ПГ ГГ ГГ Пое.
Е  Шведска 8 6 0 2 20 11 +9 8 18
Х  Португалија 8 5 1 2 21 12 +9 8 16
Ф  Хрватска 8 5 1 2 12 6 +6 5 16
Б  Ирска 8 4 3 1 10 6 +4 4 15
Д  Босна и Херцеговина 8 4 2 2 9 8 +1 4 14
И  Чешка 8 4 1 3 12 8 +4 9 13
Ц  Естонија 8 4 1 3 13 11 +2 7 13
Г  Црна Гора 8 3 3 2 7 7 0 2 12
А  Турција 8 3 2 3 8 10 –2 1 11


Квалификациси плеј-оф[уреди | уреди извор]

Плеј-оф натпреварите ќе се играат во два натпревари, првиот натпревар на 11 и 12 ноември, додека вториот на 15 ноември 2011. Четирите победници се определуваат според стандардните правила за нокаут фаза во Европските натпреварувања, а победникот се квалификува за ЕУРО 2012.

Носители[уреди | уреди извор]

Збигњев Боњек за време на жрепката

Жрепката за плеј-офот се одржа на 13 октомври 2011 во Краков, Полска.[12] Со тоа се одлучија паровите и исто така и редот на домашни и гостински натпревари.[13]

После забуната за УЕФА Плеј-офот за 2010 ФИФА Светско Првенство - кое прво беше жрепка без носители, но беше сменета со носители од ФИФА во септември 2009 - УЕФА објави дека жрепката за плеј-офот ќе биде со носители. Четирите второпласирани со подобри позиции во УЕФА клупските коефициенти системот на рангирање ќе бидат носители и ќе ги играат вторите натпревари на домашен терен. Секој коефициент и ранкинг позиции на нациите за оваа жрепка и за жрепката за ЕУРО 2012 ќе бидат пресметани преку резултатите вклучувајќи ги и оние на 11 октомври 2011:[14]

 • 40% од просечните бодови на натпревар постигнати во квалификациите за ЕУРО 2012.
 • 40% од просечните бодови на натпревар постигнати на квалификациите за 2010 ФИФА Светско Првенство и на главниот турнир.
 • 20% од просечните бодови на натпревар постигнати на квалификациите за ЕУРО 2008 и на главниот турнир

Носителите се следниве:[15]

Шешир 1 (носисели)
Тим Коеф.
 Хрватска 32,723
 Португалија 31,202
 Ирска 28,203
 Чешка 27,982
Шешир 1 (неносисели)
Тим Коеф.
 Турција 27,601
 Босна и Херцеговина 27,199
 Црна Гора 21,876
 Естонија 20,355

Натпревари[уреди | уреди извор]

Тим 1   Вкупно   Тим 2   Прв натпревар     Втор натпревар  
Турција  0–3  Хрватска 0-3 0-0
Естонија  1-5  Ирска 0-4 1-1
Чешка  3-0  Црна Гора 2-0 1-0
Босна и Херцеговина  2-6  Португалија 0-0 2-6

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Во квалификациите беа постигнати 636 голови постигнати од 339 различни играчи и 17 авто голови.[16] На следниов список се играчите кои постигнале 5 или повеќе голови:

12 голови
9 голови
7 голови

6 голови

5 голови

Посетеност[уреди | уреди извор]

Податоци преземени од soccerway.com.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. ЕУРО 2012 Квалификации жрепка UEFA
 2. Шпанија помеѓу првите носители УЕФА
 3. Преглед на коефициентите на националните тимови УЕФА
 4. Азербејџан, Ерменија нема да бидат во иста група во Евро квалификациите Њуз.Аз, 11 декември 2009
 5. Хидинк и УЕФА ги држат екс-Советските држави разделени ЕСПН Сокернет, 7 февруари 2010
 6. „Платини би сакал да се сретнат Франција-Ирска за ЕВРО 2012“. АФП. 6 февруари 2010. Архивирано од изворникот на 2010-02-13. Посетено на 8 февруари 2010.
 7. „Платини е навивач на пламените во Париз“. Ирски Индепендент. 7 февруари 2010. Посетено на 8 февруари 2010.
 8. „Регулации за Европското Фудбалско Натпеварување 2010-12“ (PDF). UEFA. 2009. стр. 6–7. Посетено на 3 септември 2010.
 9. Мечот помеѓу Србија и Италија беше прекинат поради проблеми со публиката
 10. Изјавата на УЕФА за случајот Италија-Србија
 11. „Регуцалии на Европското Фудбалско Натпреварување 2010-12“ (PDF).
 12. „Жрепката за ЕУРО 2012 плеј-оф“. UEFA. 13 октомври 2011.
 13. „Жрепката за ЕУРО 2012 плеј-оф“. UEFA. 13 октомври 2011.
 14. „Регуалции на Европксите Фудбалски Натпреварувања 2010-12“ (PDF). УЕФА. 2009. стр. 7. Посетено на 5 февруари 2010.
 15. „Потврдени се носителите за жрепката на плеј-офот на ЕУРО 2012“. UEFA. 12 октомври 2011.
 16. UEFA EURO 2012 Statistics – Qualifying Phase – Goals scored

Надворешни врски[уреди | уреди извор]