Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група Х

Од Википедија — слободната енциклопедија

Резултати на натпреварите од квалификациската групата Х на Европското првенство во фудбал 2012 година.

Табела[уреди | уреди извор]

Легенда
Победник во групата кој оди директно на завршницата
Екипи кои се квалификувале за бараж натпревари
Тим
оди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
 Данска 8 6 1 1 15 6 +9 19
 Португалија 8 5 1 2 21 12 +9 16
 Норвешка 8 5 1 2 10 7 +3 16
 Исланд 8 1 1 6 6 14 −8 4
 Кипар 8 0 2 6 7 20 −13 2
  Кипар Данска Исланд Норвешка Португалија
Кипар  1–4 0–0 1–2 0–4
Данска  2–0 1–0 2–0 2–1
Исланд  1–0 0–2 1–2 1–3
Норвешка  3–1 1–1 1–0 1–0
Португалија  4–4 3–1 5–3 1–0


Резултати[уреди | уреди извор]

3 септември 2010
19:00 UTC±0
Исланд  1 – 2  Норвешка Лаугардалсволур, Рејкјавик
Гледачи: 6,137
Судија: Лука Банти (Италија)
Хелгусон гол 38' Извештај Хангеланд гол 59'
Абелауе гол 75'
3 септември 2010
20:45 UTC+1
Португалија  4 – 4  Кипар Естадио Афонсо Енрикес, Гимараес
Гледачи: 9.100
Судија: Марк Клатенбург (Англија)
Алмеида гол 8'
Меирелес гол 29'
Дани гол 50'
Фернандес гол 60'
Извештај Алонефтис гол 3'
Константину гол 11'
Окас гол 57'
Аврам гол 89'

7 септември 2010
20:15 UTC+2
Данска  1 – 0  Исланд Стадион Паркен, Копенхаген
Гледачи: 18,908
Судија: Дуги МекДоналд (Шкотска)
Каленберг гол 90+1' Извештај
7 септември 2010
20:30 UTC+2
Норвешка  1 – 0  Португалија Стадион Улевал, Осло
Гледачи: 24,535
Судија: Лорен Дуамел (Франција)
Хусеклап гол 21' Извештај

8 октомври 2010
21:00 UTC+3
Кипар  1 – 2  Норвешка Стадион Антонис Пападопулос, Ларнака
Гледачи: 8,500
Судија: Серге Гумиени (Белгија)
Окас гол 58' Извештај Рисе гол 2'
Керју гол 42'
8 октомври 2010
20:45 UTC+1
Португалија  3 – 1  Данска Стадион До Драгао, Порто
Гледачи: 27,000
Судија: Ерик Брамхар (Холандија)
Нани гол 29'31'
Роналдо гол 85'
Извештај Карбаљо гол 80' (а.г.)

12 октомври 2010
20:15 UTC+2
Данска  2 – 0  Кипар Стадион Паркен, Копенхаген
Гледачи: 15,544
Судија: Цезар Муњис Фернандес (Шпанија)
Расмунсен гол 47'
Лоренцен гол 81'
Извештај
12 октомври 2010
19:45 UTC±0
Исланд  1 – 3  Португалија Лаугардалсволур, Рејкјавик
Гледачи: 9,755
Судија: Томас Ајнвелер (Австрија)
Хелгусон гол 17' Извештај Роналдо гол 3'
Меирелес гол 27'
Постига гол 72'

26 март 2011
20:00 UTC+2
Кипар  0 – 0  Исланд Стадион Антонис Пападопулос, Ларнака
Гледачи: 2,088
Судија: Дарко Чеферин (Словенија)
Извештај
26 март 2011
20:00 UTC+1
Норвешка  1 – 1  Данска Стадион Улевал, Осло
Гледачи: 24,828
Судија: Џанлук Роки (Италија)
Хусеклеп гол 81' Извештај Ромедал гол 27'

4 јуни 2011
18:45 UTC±0
Исланд  0 – 2  Данска Лаугардалсволур, Рејкјавик
Гледачи: 7,629
Судија: Фират Ајдинус (Турција)
Извештај Шоне гол 60'
Ериксне гол 75'
4 јуни 2011
21:00 UTC+1
Португалија  1 – 0  Норвешка Естадион Луз, Лисабон
Гледачи: 47,829
Судија: Кунејт Чакир (Турција)
Постига гол 53' Извештај

2 септември 2011
21:45 UTC+3
Кипар  0 – 4  Португалија Стадион ГСП, Никозија
Гледачи: 15,444
Судија: Џанлука Роки (Италија)
Изваштај Роналдо гол 35' (пен..)83'
Алмеида гол 84'
Дани гол 90+2'
2 септември 2011
20:00 UTC+2
Норвешка  1 – 0  Исланд Стадион Улевал, Осло
Гледачи: 22,381
Судија: Овидиу Алин Хатеган (Романија)
Абделау гол 88' (пен..) Извештај

6 септември 2011
18:45 UTC±0
Исланд  1 – 0  Кипар Лаугардалсволур, Рејкјавик
Гледачи: 5,000
Судија: Бошко Јовантеиќ (Србија)
Сигпорсон гол 5' Извешај
6 септември 2011
20:15 UTC+2
Данска  2 – 0  Норвешка Стадион Паркен, Копенхаген
Гледачи: 37,167
Судија: Стефане Ланој (Франција)
Бендтнер гол 24'44' Извештај

7 октомври 2011
21:00 UTC+1
Португалија  5 – 3  Исланд Естадио де Драгао, Порто
Гледачи: 35,715[1]
Судија: Бас Нијхус (Холандија)
Нани гол 13'21'
Постига гол 45'
Мутињо гол 81'
Елисеу гол 87'
Извештај Јонасон гол 48'68'
Г. Сигурдсон гол 90+3' (пен..)
7 октомври 2011
21:30 UTC+3
Кипар  1 – 4  Данска Стадион ГСП, Никозија
Гледачи: 2,408[2]
Судија: Марио Стахоња (Хрватска)
Аврам гол 45+1' Извештај Јакобсен гол 7'
Ромедал гол 11'22'
Крон-Дехли гол 20'

11 октомври 2011
20:15 UTC+2
Норвешка  3 – 1  Кипар Стадион Улевал, Осло
Гледачи: 13,490[3]
Судија: Вилијам Колум (Шкотска)
Педерсен гол 25'
Карју гол 34'
Хогли гол 65'
Извештај Окас гол 42'
11 октомври 2011
20:15 UTC+2
Данска  2 – 1  Португалија Стадион Паркен, Копенхаген
Гледачи: 37,012[4]
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Крон-Дехли гол 13'
Бендтнер гол 63'
Извештај Роналдо гол 90+2'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]