Прејди на содржината

Гилфи Сигурдсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гилфи Сигурдсон
Лични податоци
Роден на 8 септември 1989(1989-09-08)(34 г.)
Роден во Хапнарфјердир, Исланд
Држава  Исланд
Висина &100000000000001860000001,86 м[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Евертон Евертон
Број 10
Младинска кариера
Хабнарфјердир Хабнарфјердир
Бреидаблик Бреидаблик
Рединг Рединг
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2010 Рединг Рединг 42 (19)
2008Шрусбери Шрусбери 12 (1)
2009Кру Александра Кру Александра 15 (3)
2010-2012 Хофенхајм Хофенхајм 36 (9)
2012Свонзи Сити Свонзи Сити 18 (7)
2012-2014 Тотенхем Тотенхем 58 (8)
2014-2017 Свонзи Сити Свонзи Сити 106 (27)
2017- Евертон Евертон 65 (17)
Репрезентација
2005 Исланд Исланд 17 3 (2)
2006 Исланд Исланд 18 3 (1)
2006-2007 Исланд Исланд 19 12 (7)
2007-2011 Исланд Исланд 21 14 (6)
2010-  Исланд 66 (20)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 26 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Гилфи Тор Сигурдсон (роден на 8 септември 1989) е исаландски професионален фудбалер, играч од средниот ред на Евертон во Премиер лигата и на исландската репрезентација.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „First team profiles: Gylfi Sigurdsson“. Tottenham Hotspur F.C. Посетено на 15 November 2013.