Шејмус Колман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шејмус Колман
Seamus Coleman (cropped).jpg
Лични податоци
Роден на 11 октомври 1988 (1988-10-11) (34 г.)
Роден во Кајлибегс, Ирска
Држава Ирска Ирска
Висина &100000000000001770000001,77 м
Позиција десен бек, десно крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Евертон Евертон
Број 23
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2008 Слајго Роверс Слајго Роверс 55 (1)
2009- Евертон Евертон 303 (20)
2010Блекпул Блекпул 9 (1)
Репрезентација
2011- Ирска Ирска 61 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 26 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Шејмус Колман (роден на 11 октомври 1988) — ирски фудбалер, десен бек на Евертон и на ирската репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Колман ја започнал својата фудбалска кариера со екипата на Слајго Роверс во Ирска пред да се пресели во Евертон.

На 17 март 2010 Колман бил позајмен на Чемпионшип клубот, Блекпул за кој одиграл 9 натпревари и постигнал еден гол.

Веќе на своето деби за Евертон во Премиер лигата против Тотенхем бил избран за човек на натпреварот откако влегол во игра на местото на повредениот Жосеф Јобо уште во првото полувреме. Својот прв погодок за Евертон, Колман го постигнал против својот поренешен клуб Блекпул на 6 ноември 2011, носејќи им бод на карамелите во тој натпревар што завршил 2-2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]