ФК Шрусбери Таун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шрусбери Таун
Shrewsbury Town
Целосно име Shrewsbury Town Football Club
Прекар(и) Salop, The Shrews or Town
Основан 1886
Терен Њу Мидоу
Шревзбери, Англија
(Сместивост: 9,875)
Сопственик Англија Роналд Вајчерли
Менаџер Англија Греам Тарнер
Лига Лига Еден
2011–12 Англиска Лига Два, 2-ри
(изборена промоција)
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Шрусбери Таун Фудбал Клуб е англиски фудбалски клуб со седиште во Шрусбери, Шропшајр. Клубот учествува во Лига Еден, третото ниво на англискиот фудбал. Клубот е формиран во 1886 година и има играно во сите три долни дивизии, а се приклучуваат на фудбалската лига во 1950 година. Од 2007 година, тие настпауваат на Њу Медоу стадионот, кој спаѓа во четвртата категорија на УЕФА.

Стручни кадри[уреди | уреди извор]

 • Сопственик: Р Е Вајчерли
 • Директори: Џејмс Хјус
 • Претседател: Мал Старки
 • Менаџер: Греам Тарнер
 • Тренер на сениорите: Џон Тревик
 • Тренер на првиот тим: Мајкл Џексон
 • Тренер на голманите: Гејвин Ворд
 • Менаџер на дресови: Дејв Ешлин / Пит Гитенс
 • Фитнес тренер: Тони Форд
 • Тренер на младинците: Вејн Еванс
 • Физиотерапевт на првиот тим: Кристофер Скит
 • помошник физиотерапевт: Скот Гормли
 • Клупски доктор: Џим Вентал
 • Клупска маскота: Лени-лавот, Мистер Лени

Познати бивши играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]