Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група А

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оваа статија ги опфаќа резултатите и табелата за групата А од квалификацискиот турнир за Европското првенство во фудбал 2012.

Табела[уреди | уреди извор]

Легенда
Победник во групата кој оди директно на завршницата
Екипи кои се квалификувале за бараж натпревари
Тим
Oди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
 Германија 10 10 0 0 34 7 +27 30
 Турција 10 5 2 3 13 11 +2 17
 Белгија 10 4 3 3 21 15 +6 15
 Австрија 10 3 3 4 16 17 −1 12
 Азербејџан 10 2 1 7 10 26 −16 7
 Казахстан 10 1 1 8 6 24 −18 4
  Австрија Азербејџан Белгија Германија Казахстан Турција
Австрија  3–0 0–2 1–2 2–0 0–0
Азербејџан  1–4 1–1 1–3 3–2 1–0
Белгија  4–4 4–1 0–1 4–1 1–1
Германија  6-2 6–1 3–1 4–0 3–0
Казахстан  0–0 2–1 0–2 0–3 0–3
Турција  2–0 1–0 3–2 1–3 2-1


Резултати[уреди | уреди извор]

3 септрмври 2010
22:00 UTC+6
Казахстан  0 – 3  Турција Астана Арена, Астана
Гледачи: 25.000
Судија: Иштван Вад (Унгарија)
Извештај Арда гол 24'
Хамит гол 26'
Нихат гол 76'
3 септември 2010
20:45 UTC+2
Белгија  0 – 1  Германија Стадион Крал Баудуин, Брисел
Гледачи: 42.000
Судија: Терје Хауге (Норвешка)
Извештај Клосе гол 51'

7 септември 2010
21:00 UTC+3
Турција  3 – 2  Белгија Стадион Шукру Сараџоглу, Истанбул
Гледачи: 41,000
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Хамит гол 48'
Семих гол 66'
Арда гол 78'
Извештај ван Бујтен гол 28'68'
7 септември 2010
20:30 UTC+2
Австрија  2 – 0  Казахстан Арена Ред Бул Салцбург, Салцбург
Гледачи: 22,500
Судија: Марио Страхоња (Хрватска)
Линц гол 90+1'
Хофер гол 90+2'
Извештај
7 септември 2010
20:45 UTC+2
Германија  6 – 1  Азербејџан Стадион РајнЕнегрџи, Келн
Гледачи: 43.751
Судија: Маркус Штромбергсон (Шведска)
Вестерман гол 28'
Подолски гол 45+1'
Клосе гол 45+2'90+2'
Сидигов гол 53' (o.g.)
Бадштубер гол 86'
Извештај Јавадов гол 62'

8 октомври 2010
22:00 UTC+6
Казахстан  0 – 2  Белгија Арена Астана, Астана
Судија: Марцин Борски (Полска)
Извештај Огунџими гол 52'70'
8 октомври 2010
20:30 UTC+2
Австрија  3 – 0  Азербејџан Стадион Ернст Хапел, Виена
Гледачи: 26,500
Судија: Николај Волкварц (Данска)
Предл гол 3'
Арнаутовиќ гол 53'90+2'
Извештај
8 октомври 2010
20:45 UTC+2
Германија  3 – 0  Турција Олимписки Стадион Берлин, Берлин
Гледачи: 74,244
Судија: Ховард Веб (Англија)
Клосе гол 42'87'
Езил гол 79'
Извештај

12 октомври 2010
20:00 UTC+5
Азербејџан  1 – 0  Турција Стадион Тофик Бахрамов, Баку
Гледачи: 29,500 [1]
Судија: Александру Дикону (Романија)
Р.Ф. Сагидов гол 38' Извештај
12 октомври 2010
23:00 UTC+6
Казахстан  0 – 3  Германија Астана Арена, Астана
Гледачи: 18,000 [2]
Судија: Александру Дан Тудор (Романија)
Извешај Клосе гол 48'
Гомес гол 76'
Подолски гол 85'
12 октомври 2010
20:45 UTC+2
Белгија  4 – 4  Австрија Стадион Крал Баудуин, Брисел
Гледачи: 24,231
Судија: Мајк Дин (Англија)
Восен гол 11'
Фелаини гол 47'
Огунџими гол 87'
Ломбертс гол 89'
Извештај Шимер гол 14'62'
Арнаутовиќ гол 29'
Харник гол 90+3'

25 март 2011
20:30 UTC+1
Австрија  0 – 2  Белгија Стадион Ернтс Хапел, Виена
Гледачи: 44,300
Судија: Владислав Безбородов (Русија)
Извештај Витсел гол 6'50'
26 март 2011
20:00 UTC+1
Германија  4 – 0  Казахстан Стадион Фриц-Валтер, Кајзерслаутен
Гледачи: 47,849
Судија: Александар Ставрев (Македонија)
Клосе гол 3'88'
Милер гол 25'43'
Извештај

29 март 2011
20:30 UTC+3
Турција  2 – 0  Австрија Стадион Сукру Сараџоглу, Истанбул
Гледачи: 47,000
Судија: Павел Краловец (Реублика Чешка)
Арда гол 28'
Гокхан Г. гол 78'
Извештај
29 март 2011
20:45 UTC+2
Белгија  4 – 1  Азербејџан Стадион Крал Баудуин, Брисел
Гледачи: 34,585
Судија: Даниел Сталхамер (Шведска)
Вертонген гол 12'
Симонс гол 32' (pen.)
Чадли гол 45'
Восен гол 74'
Извештај Абишов гол 16'

3 јуни 2011
19:00 UTC+6
Казахстан  2 – 1  Азербејџан Астана Арена, Астана
Гледачи: 3,000
Судија: Ојен Норис (Шкотска)
Гридин гол 57'68' Извештај Надиров гол 63'
3 јуни 2011
20:35 UTC+2
Австрија  1 – 2  Германија Стадион Ернст-Хапел, Виена
Гледачи: 47,500
Судија: Масимо Бусака (Швајцарија)
Фридрих гол 50' (o.g.) Извештај Гомес гол 44'90'
3 јуни 2011
20:45 UTC+2
Белгија  1 – 1  Турција Стадион Крал Баудуин, Брисел
Гледачи: 40,000
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Огунџими гол 4' Извештај Бурак гол 22'

7 јуни 2011
22:00 UTC+5
Азербејџан  1 – 3  Германија Стадион Тофик Бахрамов, Баку
Судија: Мајкл Кукулакис (Грција)
М. Хусејнов гол 89' Извештај Езил гол 30'
Гомес гол 41'
Шурле гол 90+3'

2 септември 2011
20:45 UTC+2
Германија  6 – 2  Австрија АуфШалке Арена, Гелзенкирхен
Гледачи: 53,313
Судија: Паоло Тањавенто (Италија)
Клосе гол 8'
Езил гол 23'47'
Подолски гол 28'
Шурле гол 83'
Гетце гол 88'
Извештај Арнаутович гол 42'
Харник гол 51'
2 септември 2011
21:00 UTC+5
Азербејџан  1 – 1  Белгија Стадион Тофик Бахрамов, Баку
Судија: Ли Пробертt (Англија)
Р. Алиев гол 86' Извештај Симонс гол 55' (пен..)
2 септември 2011
20:00 UTC+3
Турција  2 – 1  Казахстан Турк Телком Арена, Истанбул
Судија: Клемент Турпин (Франција)
Јилмаз гол 31'
Арда гол 90+6'
Извештај Коњсбајев гол 55'

6 септември 2011
20:30 UTC+2
Австрија  0 – 0  Турција Стадион Ернст Хапел, Виена
Гледачи: 47,500
Судија: Алберто Ундијано Маљенко (Шпанија)
Извештај
6 септември 2011
20:00 UTC+5
Азербејџан  3 – 2  Казахстан Стадион Тофик Бахрамов, Баку
Гледачи: 12,000
Судија: Андерс Хермансен (Данска)
Р. Алиев гол 53'
Шукуров гол 62' (pen.)
Јавадов гол 67'
Извештај Остапенко гол 20'
Јевцигнејев гол 77'

7 октомври 2011
21:00 UTC+5
Азербејџан  1 – 4  Австрија Стадион Далга, Баку
Гледачи: 6,000[3]
Судија: Стефан Студер (Швајцарија)
Надиров гол 74' Извештај Иваншич гол 34'
Јанко гол 52'62'
Јунузовиќ гол 90+1'
7 октомври 2011
21:30 UTC+3
Турција  1 – 3  Германија Турк Телеком Арена, Истанбул
Гледачи: 49,532[4]
Судија: Мартин Еткинсон (Англија)
Хакан гол 79' Извештај Гомес гол 35'
Милер гол 66'
Швајнштајгер гол 86' (пен..)
7 октомври 2011
20:45 UTC+2
Белгија  4 – 1  Казахстан Стадион Крал Баутин, Брисел
Гледачи: 29,758[5]
Судија: Милорад Мажиќ (Србија)
Симонс гол 40' (пен..)
Азар гол 43'
Компани гол 49'
Огунџими гол 84'
Извештај Нурдаулетов гол 86' (pen.)

11 октомври 2011
23:00 UTC+6
Казахстан  0 – 0  Австрија Астана Арена, Астана
Гледачи: 11,000[6]
Судија: Ханд Касик (Естонија)
Извештај
11 октомври 2011
19:00 UTC+2
Германија  3 – 1  Белгија Есприт Арена, Диселдорф
Гледачи: 48,483[7]
Судија: Свеин Одвар Моен (Норвешка)
Езил гол 30'
Шурле гол 33'
Гомес гол 48'
Извештај Фелаини гол 86'
11 октомври 2011
20:00 UTC+3
Турција  1 – 0  Азербејџан Турк Телеком Арена, Истанбул
Гледачи: 32,174[8]
Судија: Петер Расмунсен (Данска)
Бурак гол 60' Извештај

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]