Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група Д

Од Википедија — слободната енциклопедија

Резултати на натпреварите од квалификациската групата Б на Европското првенство во фудбал 2012 година.

Табела[уреди | уреди извор]

Легенда
Победник во групата кој оди директно на завршницата
Екипи кои се квалификувале за бараж натпревари
Тим
оди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
 Франција 10 6 3 1 15 4 +11 21
 Босна и Херцеговина 10 6 2 2 17 8 +9 20
 Романија 10 3 5 2 13 9 +4 14
 Белорусија 10 3 4 3 8 7 +1 13
 Албанија 10 2 3 5 7 14 −7 9
 Луксембург 10 1 1 8 3 21 −18 4
  Албанија Белорусија Босна и Херцеговина Франција Луксембург Романија
Албанија  1–0 1–1 1–2 1–0 1–1
Белорусија  2–0 0–2 1–1 2–0 0–0
Босна и Херцеговина  2–0 1–0 0–2 5–0 2–1
Франција  3–0 0–1 1–1 2–0 2–0
Луксембург  2–1 0–0 0–3 0–2 0–2
Романија  1–1 2–2 3–0 0–0 3–1


Резултати[уреди | уреди извор]

3 септември 2010
21:00 UTC+3
Романија  1 – 1  Албанија Стадион Кеахлаул, Пјтара Њамц
Гледачи: 13.000
Судија: Роберт Шоргенхофер (Австрија)
Станку гол 80' Извештај Музака гол 87'
3 септември 2010
20:15 UTC+2
Луксембург  0 – 3  Босна и Херцеговина Стадиом Жоси Бартел, Луксембург
Гледачи: 7,327
Судија: Вечеслав Банари (Молдавија)
Извештај Ибричиќ гол 6'
Пјаниќ гол 12'
Џеко гол 16'
3 септември 2010
21:00 UTC+2
Франција  0 – 1  Белорусија Стадион Франс, Сен Дени
Гледачи: 76.395
Судија: Вилијам Колум (Шкотска)
Извештај Кислјак гол 86'

7 септември 2010
20:30 UTC+3
Белорусија  0 – 0  Романија Стадион Динамо Минск, Минск
Гледачи: 15,000
Судија: Павел Краловец (Чешка)
Извештај
7 септември 2010
20:15 UTC+2
Албанија  1 – 0  Луксембург Стадион Ќемал Стафа, Тирана
Гледачи: 11,800
Судија: Рихард Труц (Словачка)
Салихи гол 37' Извештај
7 септември 2010
21:00 UTC+2
Босна и Херцеговина  0 – 2  Франција Стадион Асим Ферхатовиќ Хасе, Сараево
Гледачи: 30,000
Судија: Феликс Брих (Германија)
Извештај Бензема гол 72'
Малуда гол 78'

8 октомври 2010
20:15 UTC+2
Луксембург  0 – 0  Белорусија Стад Жоси Бартел, Луксембург
Гледачи: 1.857
Судија: Александар Ставрев (Македонија)
Извештај
8 октомври 2010
20:30 UTC+2
Албанија  1 – 1  Босна и Херцеговина Стадион Ќемал Стафа, Тирана
Гледачи: 11,300
Судија: Кристин Јакобсон (Исланд)
Дуро гол 45+2' Извештај Ибишевиќ гол 21'
9 октомври 2010
21:00 UTC+2
Франција   Романија Стад де Франс, Сен Дени
Судија: Педро Проенса (Португалија)

12 октомври 2010
20:30 UTC+3
Белорусија  2 – 0  Албанија Стадион Динамо, Минск
Гледачи: 7,000
Судија: Петер Расмунсен (Данска)
Родионов гол 10'
Криветс гол 77'
Извештај
12 октомври 2010
21:00 UTC+2
Франција  2 – 0  Луксембург Стадион Сеинт-Симфориен, Мец
Гледачи: 24,710
Судија: Матеј Југ (Словенија)
Бензема гол 22'
Гуркуф гол 76'
Извештај

25 март 2011
21:00 UTC+1
Луксембург  0 – 2  Франција Стадион Џозе Бартел, Луксембург
Гледачи: 8,400
Судија: Том Харалд Хаген (Норвешка)
Извештај Мексес гол 28'
Гуркуф гол 72'
26 март 2011
19:15 UTC+1
Босна и Херцеговина  2 – 1  Романија Билино Поље, Зеница
Гледачи: 12,000
Судија: Фернандо Теиксера Витиенез (Шпанија)
Ибишевиќ гол 63'
Џеко гол 83'
Извештај Марица гол 29'
26 март 2011
20:00 UTC+1
Албанија  1 – 0  Белорусија Кемал Стафа, Тирана
Гледачи: 11,500
Судија: Маркус Стромбергсон (Шведска)
Салихи гол 62' Извештај

29 март 2011
19:45 UTC+3
Романија  3 – 1  Луксембург Стадион Кеахлаул, Пјтара Њамц
Гледачи: 14,000
Судија: Хусеин Гочек (Турција)
Муту гол 24'68'
Зику гол 78'
Извештај Герсон гол 22'

3 јуни 2011
21:00 UTC+3
Романија  3 – 0  Босна и Херцеговина Стадион Гилесту-Валентин Станеску, Букурешт
Гледачи: 10,000
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
Муту гол 37'
Марица гол 41'55'
Извештај
3 јуни 2011
21:50 UTC+3
Белорусија  1 – 1  Франција Стадион Динамо, Минск
Гледачи: 27,000
Судија: Давид Фернандес Борбаљан (Шпанија)
Абидал гол 20' (а.г.) Извештај Малуда гол 22'

7 јуни 2011
20:00 UTC+3
Белорусија  2 – 0  Луксембург Стадион Динамо, Минск
Гледачи: 9,500
Судија: Анар Салманов (Азербејџан)
Корниленко гол 48' (пен..)
Путсила гол 73'
Извештај
7 јуни 2011
20:15 UTC+2
Босна и Херцеговина  2 – 0  Албанија Билино Поље, Зеница
Гледачи: 9,000
Судија: Кевин Блом (Холандија)
Медуњанин гол 67'
Малетиќ гол 90+1'
Извештај

2 септември 2011
19:30 UTC+2
Луксембург  0 – 2  Романија Стадион Џозе Бартел, Луксембург
Судија: Сергеј Карасев (Русија)
Извештај Торје гол 34'45'
2 септември 2011
20:30 UTC+3
Белорусија  0 – 2  Босна и Херцеговина Стадион Динамо, Минск
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Извештај Салиховиќ гол 21' (пен..)
Медуњанин гол 24'
2 September 2011
21:00 UTC+2
Албанија  1 – 2  Франција Кемал Стафа, Тирана
Гледачи: 19,200
Судија: Алексеј Николаев (Русија)
Богдани гол 46' Извештај Бензема гол 11'
М’Вила гол 18'

6 септември 2011
21:30 UTC+3
Романија  0 – 0  Франција Стадион Национал, Букурешт
Гледачи: 54,000
Судија: Хауард Веб (Англија)
Извештај
6 септември 2011
20:15 UTC+2
Босна и Херцеговина  1 – 0  Белорусија Билино Поље, Зеница
Гледачи: 16,000
Судија: Мартин Еткинсон (Англија)
Мисимовиќ гол 87' Извештај
6 септември 2011
20:15 UTC+2
Луксембург  2 – 1  Албанија Стадион Џоси Бартел, Луксембург
Гледачи: 2,132
Судија: Петери Кари (Финска)
Бетмер гол 27'
Јоаким гол 78'
Извештај Богдани гол 64'

7 октомври 2011
20:00 UTC+2
Босна и Херцеговина  5 – 0  Луксембург Билино Поље, Зеница
Гледачи: 12,000[1]
Судија: Симон Ли Еванс (Велс)
Џеко гол 12'
Мисимовиќ гол 15'22' (пен..)
Пјаниќ гол 36'
Медуњанин гол 51'
Извештај
7 октомври 2011
21:30 UTC+3
Романија  2 – 2  Белорусија Национален Стадион, Букурешт
Гледачи: 29,486[2]
Судија: Алан Кели (Република Ирска)
Муту гол 19'51' (пен..) Извештај Корниленко гол 45'
Драхун гол 82'
7 октомври 2011
21:00 UTC+2
Франција  3 – 0  Албанија Стад де Франс, Сент-Денис
Гледачи: 65,239[3]
Судија: Михаел Кукулакис (Грција)
Малуда гол 11'
Реми гол 37'
Ревеилере гол 66'
Извештај

11 октомври 2011
20:00 UTC+2
Албанија  1 – 1  Романија Кемал Стафа, Тирана
Гледачи: 3,000[4]
Судија: Гедиминас Мажеика (Литванија)
Салихи гол 24' Извештај Лучин гол 77'
11 октомври 2011
21:00 UTC+2
Франција  1 – 1  Босна и Херцеговина Стад де Франс, Сент-Денис
Гледачи: 78,467[5]
Судија: Крег Томпсон (Шкотска)
Насри гол 78' (пен..) Извештај Џеко гол 40'

Наводи[уреди | уреди извор]