Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група Б

Од Википедија — слободната енциклопедија

Резултати на натпреварите од квалификациската групата Б на Европското првенство во фудбал 2012 година.

Табела[уреди | уреди извор]

Легенда
Победник во групата кој оди директно на завршницата
Екипи кои се квалификувале за бараж натпревари
Тим
Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
 Русија 10 7 2 1 17 4 +13 23
 Ирска 10 6 3 1 15 7 +8 21
 Ерменија 10 5 2 3 22 10 +12 17
 Словачка 10 4 3 3 7 10 –3 15
 Македонија 10 2 2 6 8 14 −6 8
 Андора 10 0 0 10 1 25 −24 0
  Андора Ерменија Македонија Ирска Русија Словачка
Андора  0-3 0–2 0–2 0–2 0–1
Ерменија  4–0 4–1 0–1 0–0 3–1
Македонија  1–0 2–2 0–2 0–1 1–1
Ирска  3–1 2–1 2–1 2–3 0–0
Русија  6–0 3–1 1–0 0–0 0–1
Словачка  1–0 0–4 1–0 1–1 0–1


Резултати[уреди | уреди извор]

Распоредот на натпреварите биле договорени во Москва, Русија на 15 и 16 март 2010 година.[1]

3 септември 2010
20:00 UTC+5
Ерменија  0 – 1  Ирска Стадион Ханрапетакан, Ереван
Гледачи: 8,682
Судија: Жолт Сабо (Унгарија)
Извештај Фахеј гол 76'
3 септември 2010
18:30 UTC+2
Андора  0 – 2  Русија Општински стадион Аиховал, Андора ла Веља
Гледачи: 250
Судија: Марко Борг (Малта)
Извештај Погребњак гол 14'64' (пенал)
3 септември 2010
20:30 UTC+2
Словачка  1 – 0  Македонија Стадион Пасиенки, Братислава
Гледачи: 5,980
Судија: Клаудио Кирчета (Швајцарија)
Холошко гол 90+1' Извештај

7 септемрви 2010
19:00 UTC+4
Русија  0 – 1  Словачка Стадион Локомотив Москва, Москва
Гледачи: 28,000
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Извештај Стох гол 27'
7 септември 2010
20:00 UTC+2
Македонија  2 – 2  Ерменија Филип II, Скопје
Гледачи: 21,000
Судија: Еспен Бернцен (Норвешка)
Ѓуровски гол 42'
Наумовски гол 90+6' (pen.)
Извештај Мовсисјан гол 41'
Манучарјан гол 90+1'
7 септември 2010
19:45 UTC
Ирска  3 – 1  Андора Стадион Авива, Даблин
Гледачи: 40,283
Судија: Леонтиос Трату (Кипар)
Килбејн гол 15'
Дојл гол 41'
Кин гол 54'
Извештај Мартинес гол 45'

8 октомври 2010
20:00 UTC+5
Ерменија  3 – 1  Словачка Стадион Ханраперакан, Ереван
Гледачи: 9.000
Судија: Даниеле Орсато (Италија)
Мовсисјан гол 23'
Газарјан гол 50'
Мхитарјан гол 89'
Извештај Вајс гол 37'
8 октомври 2010
19:00 UTC+2
Андора  0 – 2  Македонија Стадион Комунал, Андора ла Веља, Андора ла Веља
Гледачи: 1,000
Судија: Гедиминас Мазеика (Литванија)
Извештај Наумовски гол 42'
Шиков гол 60'
8 октомври 2010
19:45 UTC+1
Ирска  2 – 3  Русија Стадион Авива, Даблин
Гледачи: 50,411
Судија: Кевин Блом (Холандија)
Кин гол 72' (pen.)
Лонг гол 78'
Извештај Кержаков гол 11'
Џагоев гол 29'
Широков гол 50'

12 октомври 2010
20:00 UTC+5
Ерменија  4 – 0  Андора Стадион Ханрапетакан, Ереван
Гледачи: 11,000
Судија: Томаш Микулски (Полска)
Газарјан гол 4'
Мкитарјан гол 16'
Мовисијан гол 32'
Пицели гол 52'
Извештај

12 октомври 2010
20:30 UTC+2
Словачка  1 – 1  Ирска Стадион Под Дубном, Жилина
Гледачи: 10,892
Судија: Алберто Ундијано Маљенко (Шпанија)
Дурица гол 36' Извештај Леџер гол 16'
12 октомври 2010
20:30 UTC+2
Македонија  0 – 1  Русија Филип II, Скопје
Гледачи: 17,000
Судија: Стефан Јохансон (Шведска)
Извештај Кержаков гол 8'

26 март 2011
19:45 UTC±0
Ирска  2 – 1  Македонија Стадион Авива, Даблин
Гледачи: 32,000
Судија: Иштван Вад (Унгарија)
МекГиди гол 2'
Кин гол 21'
Извештај Тричковски гол 45'
26 март 2011
20:00 UTC+1
Андора  0 – 1  Словачка Стадион Комунал, Андора ла Веља, Андора ла Веља
Гледачи: 200
Судија: Менаше Масиах (Израел)
Извештај Шебо гол 21'
26 март 2011
19:00 UTC+4
Ерменија  0 – 0  Русија Стадион Ханрапетакан, Ереван
Гледачи: 14,000
Судија: Крег Томас (Шкотска)
Извештај

4 јуни 2011
19:00 UTC+4
Русија  3 – 1  Ерменија Стадион Петровски, Санкт Петерзбург
Гледачи: 20,500
Судија: Стефане Ланој (Франција)
Павличенко гол 26'59'73' (pen.) Извештај Пицели гол 25'

4 јуни 2011
20:15 UTC+2
Словачка  1 – 0  Андора Стадион Пасиенски, Братислава
Гледачи: 4,000
Судија: Лоренц Џемини (Албанија)
Кархан гол 63' Извештај

4 јуни 2011
21:30 UTC+2
Македонија  0 – 2  Ирска Филип II, Скопје
Гледачи: 30,000
Судија: Флоријан Мејер (Германија)
Извештај Кин гол 7'37'

2 септември 2011
19:45 UTC+1
Ирска  0 – 0  Словачка Стадион Авива, Даблин
Судија: Педро Проенча (Португалија)
Извештај
2 септември 2011
18:00 UTC+2
Андора  0 – 3  Ерменија Стадион Комунал, Андора ла Веља, Андора ла Веља
Судија: Александер Костадинов (Бугарија)
Извештај Пицели гол 34'
Газарајан гол 75'
Мкитарјан гол 90+2' (пен..)
2 септември 2011
20:00 UTC+4
Русија  1 – 0  Македонија Стадион Лужники, Москва
Судија: Булент Јилдирим (Турција)
Шемшов гол 41' Извештај

6 септември 2011
19:00 UTC+4
Русија  0 – 0  Ирска Стадион Лужники, Москва
Гледачи: 48,717
Судија: Феликс Брих (Германија)
Извештај
6 септември 2011
20:15 UTC+2
Словачка  0 – 4  Ерменија Стадион под Дубном, Жилина
Гледачи: 7,238
Судија: Марцин Борски (Полска)
Извештај Мовсисјан гол 57'
Мкитарјан гол 70'
Газарјан гол 80'
Саркисов гол 90+1'
6 сепрември 2011
20:00 UTC+2
Македонија  1 – 0  Андора Филип II, Скопје
Гледачи: 6,000
Судија: Марк Стивен Витби (Велс)
Ивановски гол 59' Извештај

7 октомври 2011
20:00 UTC+5
Ерменија  4 – 1  Македонија Стадион Ханрапетакан, Ереван
Гледачи: 14,403[2]
Судија: Роберт Шугенхофер (Австрија)
Пицели гол 28'
Мкитарјан гол 34'
Газарјан гол 69'
Саркисов гол 90+1'
Извештај Шиков гол 86'
7 октомври 2011
21:30 UTC+2
Андора  0 – 2  Ирска Стадион Комунал, Андора ла Веља, Андора ла Веља
Гледачи: 860[3]
Судија: Либор Коварик (Чешка)
Извештај Дојл гол 7'
Мекгеди гол 20'
7 октомври 2011
20:15 UTC+2
Словачка  0 – 1  Русија Стадион Под Дубном, Жилина
Гледачи: 10,087[4]
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
Извештај Џагоев гол 71'

11 октомври 2011
18:45 UTC+1
Ирска  2 – 1  Ерменија Стадион Авива, Даблин
Гледачи: 45,200[5]
Судија: Едуардо Итуралде Гонсалес (Шпанија)
В. Алексанјан гол 43' (а.г.)
Дан гол 59'
Извештај Мкитарјан гол 62'
11 октомври 2011
21:45 UTC+4
Русија  6 – 0  Андора Стадион Лужники, Москва
Гледачи: 38,790[6]
Судија: Ели Хакмон (Израел)
Џагоев гол 5'44'
Иванишевич гол 26'
Павличенко гол 30'
Глушаков гол 59'
Биљатединов гол 78'
Извештај
11 октомври 2011
19:45 UTC+2
Македонија  1 – 1  Словачка Филип II, Скопје
Гледачи: 4,100[7]
Судија: Тони Чапрон (Франција)
Новески гол 80' Извештај Пирошка гол 54'

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Fixture Meeting for Group B (in Russian)“. Архивирано од изворникот на 2010-10-12. Посетено на 2010-07-08.
  2. http://www.soccerway.com/matches/2011/10/07/europe/european-championships/armenia/macedonia-fyr/922628/
  3. http://www.soccerway.com/matches/2011/10/07/europe/european-championships/andorra/ireland-republic/922629/
  4. http://www.soccerway.com/matches/2011/10/07/europe/european-championships/slovakia/russia/922630/
  5. http://www.soccerway.com/matches/2011/10/11/europe/european-championships/ireland-republic/armenia/922631/
  6. http://www.soccerway.com/matches/2011/10/11/europe/european-championships/russia/andorra/922632/
  7. http://www.soccerway.com/matches/2011/10/11/europe/european-championships/macedonia-fyr/slovakia/922633/