Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група Ц

Од Википедија — слободната енциклопедија

Резултати на натпреварите од квалификациската групата Ц на Европското првенство во фудбал 2012 година.

Табела[уреди | уреди извор]

Легенда
Победник во групата кој оди директно на завршницата
Екипи кои се квалификувале за бараж натпревари
Тим
оди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
 Италија 10 8 2 0 20 2 +18 26
 Естонија 10 5 1 4 15 14 +1 16
 Србија 10 4 3 3 13 12 +1 15
 Словенија 10 4 2 4 11 7 +4 14
 Северна Ирска 10 2 3 5 9 13 −4 9
 Фарски Острови 10 1 1 8 6 26 −20 4
  Естонија Фарски Острови Италија Северна Ирска Србија Словенија
Естонија  2–1 1–2 4–1 1–1 0–1
Фарски Острови  2–0 0–1 1–1 0–3 0–2
Италија  3–0 5–0 3–0 3–0* 1–0
Северна Ирска  1–2 4–0 0–0 0–1 0–0
Србија  1–3 4–0 1–1 2–1 1–1
Словенија  1–2 5–1 0–1 0–1 1–0

* Натпреварот помеѓу Италија и Србија беше прекинат после шест минути поради хулиганството од Србските фанови. [1] Телото за Дисциплина и Контрола од УЕФА и додели службена победа на Италија со 3-0. [2]


Резултати[уреди | уреди извор]

11 август 2010
20:00 UTC+3
Естонија  2 – 1  Фарски Острови А. ле Кок Арена, Талин
Гледачи: 5.201
Судија: Анте Вучемиловиќ - Шимуновиќ (Хрватска)
Саг гол 90+1'
Рајо ПиројаПироја гол 90+3'
Извештај Едминдсон гол 28'

3 септемрви 2010
18:00 UTC+1
Фарски Острови  0 – 3  Србија Торсволур, Tорсхавн
Гледачи: 1.500
Судија: Алберт Тусен (Луксембург)
Извештај Лазовиќ гол 14'
Станковиќ гол 18'
Жигиќ гол 90+1'
3 септември 2010
21:30 UTC+3
Естонија  1 – 2  Италија А. ле Кок Арена, Талин
Гледачи: 9.550
Судија: Карлос Веласко Карбало (Шпанија)
Зењов гол 31' Извештај Касано гол 60'
Бонучи гол 63'
3 септемрви 2010
20:45 UTC+2
Словенија  0 – 1  Северна Ирска Стадион Људски Врт, Марибор
Гледачи: 11.582
Судија: Павел Кристијан Балај (Романија)
Извештај Иванс гол 70'

7 септември 2010
20:30 UTC+2
Србија  1 – 1  Словенија Стадион Црвена Ѕвезда, Белград
Гледачи: 30,000
Судија: Олегарио Бенкеренса (Португалија)
Жигиќ гол 86' Извештај Новаковиќ гол 63'
7 септември 2010
20:50 UTC+2
Италија  5 – 0  Фарски Острови Стадион Артемио Франчи, Фиренца
Гледачи: 19,266
Судија: Алексеј Кулбаов (Белорусија)
Џилардино гол 11'
Де Роси гол 22'
Касано гол 27'
Кваљарела гол 81'
Пирло гол 90'
Извештај

8 октомври 2010
20:30 UTC+2
Србија  1 – 3  Естонија Стадион ФК Партизан, Белград
Гледачи: 10.000
Судија: Максим Лајушкин (Русија)
Жигиќ гол 60' Извештај Кинк гол 63'
Василјев гол 73'
Луковиќ гол 90+1' (o.g.)
8 октомври 2010
19:45 UTC+1
Северна Ирска  0 – 0  Италија Виндсор Парк, Белфаст
Гледачи: 15.150
Судија: Тони Шапрон (Франција)
Извештај
8 октомври 2010
20:45 UTC+2
Словенија  5 – 1  Фарски Острови Стадион Стожице, Љубљана
Гледачи: 15.750
Судија: Станислав Тодоров (Бугарија)
Матавж гол 25'36'66'
Новаковиќч гол 72' (pen.)
Дедич гол 84'
Извештај Муритсен гол 90+3'

12 октомври 2010
16:00 UTC+1
Фарски Острови  1 – 1  Северна Ирска Свангаскард, Тофтир
Гледачи: 1,921
Судија: Кирил Цимерман (Швајцарија)
Холст гол 60' Извештај Лаферти гол 76'
12 октомври 2010
21:30 UTC+3
Естонија  0 – 1  Словенија А. Ле Кок Арена, Талин
Гледачи: 5,722
Судија: Томи Скјервен (Норвешка)
Извештај Сидоренков гол 66' (o.g.)
12 октомври 2010
20:50 UTC+2
(одложен до 21:30)
Италија  3 – 0
(доделена)*
 Србија Стадио Лујџи Ферара, Џенова
Судија: Крег Томас (Шкотска)
Извештај

25 март 2011
20:30 UTC+1
Србија  2 – 1  Северна Ирска Стадион Црвена Ѕвезда, Белград
Гледачи: 2001
Судија: Серхе Гумени (Белгија)
Пантелиќ гол 65'
Тошиќ гол 74'
Извештај МекОли гол 40'
25 март 2011
20:45 UTC+1
Словенија  0 – 1  Италија Стадион Стожице, Љубљана
Гледачи: 16,500
Судија: Феликс Брих (Германија)
Извештај Мота гол 73'

29 март 2011
21:30 UTC+3
Естонија  1 – 1  Србија А. Ле Кок Арена, Талин
Гледачи: 5,185
Судија: Бас Нијхус (Холандија)
Васиљев гол 84' Извештај Пантелиќ гол 38'
29 март 2011
19:45 UTC+1
Северна Ирска  0 – 0  Словенија Виндсор Парк, Белфаст
Гледачи: 11,299
Судија: Бјорн Куперс (Холандија)
Извештај

3 јуни 2011
18:30 UTC+1
Фарски Острови  0 – 2  Словенија Свангаскард, Тофтир
Гледачи: 974
Судија: Оливер Драхта (Австрија)
Извештај Матавж гол 29'
Балдивадсон гол 47' (а.г.)
3 јуни 2011
20:50 UTC+2
Италија  3 – 0  Естонија Стадион Алберто Браља, Модена
Гледачи: 21,151
Судија: Александру Дан Тудор (Романија)
Роси гол 21'
Касано гол 39'
Пацини гол 68'
Извештај

7 јуни 2011
19:30 UTC+1
Фарски Острови  2 – 0  Естонија Свангаскард, Тофтир
Гледачи: 1,715
Судија: Анти Мунука (Финска)
Бенџаминсен гол 43' (пен..)
А. Хансен гол 47'
Извештај

10 август 2011
19:45 UTC+1
Северна Ирска  4 – 0  Фарски Острови Виндсор Парк, Белфаст
Гледачи: 15,000‎
Судија: Емир Алечковиќ (Босна и Херцеговина)
Хјуз гол 5'
Дејвис гол 66'
МекКорт гол 71'87'
Извештај

2 септември 2011
19:45 UTC+1
Фарски Острови  0 – 1  Италија Торсволур, Торсхавн
Гледачи: 5,654
Судија: Тамаш Богнар (Унгарија)
Извештај Касано гол 11'
2 септември 2011
20:45 UTC+2
Словенија  1 – 2  Естонија Стадион Стожице, Љубљана
Гледачи: 15,480
Судија: Стефан Студер (Швајцарија)
Матавж гол 78' Извештај Васиљев гол 29' (пен..)
Пурје гол 81'
2 септември 2011
19:45 UTC+1
Северна Ирска  0 – 1  Србија Виндзор Парк, Белфаст
Гледачи: 13,026
Судија: Томас Ајнвалер (Австрија)
Извештај Пантелиќ гол 67'

6 септември 2011
20:45 UTC+2
Италија  1 – 0  Словенија Стадион Артемио Франки, Фиренца
Гледачи: 18,000
Судија: Свеин Одмар Моен (Норвешка)
Пацини гол 85' Извештај
6 септември 2011
20:30 UTC+2
Србија  3 – 1  Фарски Острови Стадион ФК Партизан, Белград
Гледачи: 9,000
Судија: Арман Амиркањан (Ерменија)
Јовановиќ гол 6'
Тошиќ гол 22'
Кузмановиќ гол 69'
Извештај Бенјаминсен гол 37'
6 септември 2011
21:30 UTC+3
Естонија  4 – 1  Северна Ирска А. Ле Кок Арена, Талин
Гледачи: 8,660[3]
Судија: Даниел Сталхамар (Шведска)
Вунк гол 28'
Кинк гол 32'
Зењов гол 59'
Саг гол 90+3'
Извештај Пироја гол 40' (а.г.)

7 октомври 2011
19:45 UTC+1
Северна Ирска  1 – 2  Естонија Виндзор Парк, Белфаст
Гледачи: 12,604[4]
Судија: Мануел Грефе (Германија)
Дејвис гол 22' Извештај Васиљев гол 77' (пен..)84'
7 октомври 2011
20:45 UTC+2
Србија  1 – 1  Италија Стадион Црвена Ѕвезда, Белград
Гледачи: 35,000[5]
Судија: Педро Проенча (Португалија)
Ивановиќ гол 26' Извештај Маркизио гол 1'

11 октомври 2011
20:45 UTC+2
Италија  3 – 0  Северна Ирска Стадион Адријатико, Пескара
Гледачи: 19,480[6]
Судија: Антонио Матеу Лахоз (Шпанија)
Касано гол 21'53'
МекАули гол 74' (а.г.)
Извештај
11 октомври 2011
20:45 UTC+2
Словенија  1 – 0  Србија Стадион Људски Врт, Марибор
Гледачи: 9,848[7]
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Вршич гол 45+1' Извештај
Забелешки
  • Забелешка 1: Како казна за проблемите со публиката на прекинатиот натпревар помеѓу Србија и Италија, на Србија и беше наредено да го игра својот натпревар против Северна Ирска зад затворени врати, со тоа што една забрана за публика условно за 2 години. Исто така и Италија доби условно една забрана за публика за 2 години. Сепак под жалба на Ирската Асоцијација и со декрет на УЕФА на натпреварот Србија - Северна Ирска им беше дозволено на 200 навивачи од Севрна Ирска да присуствувааат на натпреварот.[8][2] На српските навивачи не им се дозволи да го посетат натпреварот против Естонија на гостински терен.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мечот помеѓу Србија и Италија беше прекинат поради проблеми со публиката
  2. 2,0 2,1 Изјавата на УЕФА за случајот Италија-Србија
  3. „Втора победа со ред! Естонија - Северна Ирска 4-1“ (естонски). 6 септември 2011. Посетено на 6 септември 2011.
  4. http://www.soccerway.com/matches/2011/10/07/europe/european-championships/northern-ireland/estonia/918160/
  5. http://www.soccerway.com/matches/2011/10/07/europe/european-championships/serbia/italy/918159/
  6. http://www.soccerway.com/matches/2011/10/11/europe/european-championships/italy/northern-ireland/918161/
  7. http://www.soccerway.com/matches/2011/10/11/europe/european-championships/slovenia/serbia/918162/
  8. „Навивачите на Северна Ирска присуствуваа на натпреварот со Србија“. ББЦ Спорт. 14 јануари 2011. Посетено на 14 јануари 2011.
  9. Србија се соочува со хулиганска забрана news.com.au, февруаруи 02, 2011