Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група Г

Од Википедија — слободната енциклопедија

Резултати на натпреварите од квалификациската групата Г на Европското првенство во фудбал 2012 година.

Табела[уреди | уреди извор]

Легенда
Победник во групата кој оди директно на завршницата
Екипи кои се квалификувале за бараж натпревари
Тим
Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Пое
 Англија 8 5 3 0 17 5 +12 18
 Црна Гора 8 3 3 2 7 7 0 12
 Швајцарија 8 3 2 3 12 10 +2 11
 Велс 8 3 0 5 6 10 −4 9
 Бугарија 8 1 2 5 3 13 −10 5
  Бугарија Англија Црна Гора Швајцарија Велс
Бугарија  0–3 0–1 0–0 0–1
Англија  4–0 0–0 2–2 1–0
Црна Гора  1–1 2–2 1–0 1–0
Швајцарија  3–1 1–3 2–0 4–1
Велс  0–1 0–2 2–1 2–0


Резултати[уреди | уреди извор]

3 септември 2010
19:30 UTC+2
Црна Гора  1 – 0  Велс Градски Стадион Подгорица, Подгорица
Гледачи: 9.862
Судија: Анастасиос Какос (Грција)
Вучиниќ гол 30' Извештај
3 септември 2010
20:00 UTC+1
Англија  4 – 0  Бугарија Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 73.246
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Дего гол 3'61'86'
Адам Џонсон|Џонсон гол 83'
Извештај

7 септември 2010
20:30 UTC+3
Бугарија  0 – 1  Црна Гора Стадион Васил Левски, Софија
Гледачи: 10,000
Судија: Владислав Безбородов (Русија)
Извештај Зверотиќ гол 35'
7 септември 2010
20:45 UTC+2
Швајцарија  1 – 3  Англија Сент Џејкоб Парк, Базел
Гледачи: 39,700
Судија: Никола Ризоли (Италија)
Шакири гол 71' Извештај Руни гол 10'
Џонсон гол 69'
Бент гол 88'

8 октомври 2010
Црна Гора  1 – 0  Швајцарија Стадион Подгорица, Подгорица
Гледачи: 12,700
Судија: Едуардо Итуралде Гонзалез (Шпанија)
Вучиниќ гол 67' Извештај
8 октомври 2010
19:30 UTC+1
Велс  0 – 1  Бугарија Стадион Кардиф, Кардиф
Гледачи: 14,061
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
Извештај Попов гол 48'

12 октомври 2010
20:30 UTC+2
Швајцарија  4 – 1  Велс Сент Јакоб Парк, Базел
Гледачи: 26,000
Судија: Алан Хамер (Луксембург)
Стокер гол 8'89'
Штелер гол 21'
Инлер гол 82' (pen.)
Извештај Вејл гол 13'
12 октомври 2010
20:00 UTC+1
Англија  0 – 0  Црна Гора Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 73,451
Судија: Мануел Графе (Гермаија)
Извештај

26 март 2011
15:00 UTC
Велс  0 – 2  Англија Стадион Милениум, Кардиф
Гледачи: 68,959
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
Извештај Lampard гол 7' (пен..)
Бент гол 15'
26 март 2011
18:45 UTC+2
Бугарија  0 – 0  Швајцарија Стадион Васил Левски, Софија
Гледачи: 17,000
Судија: Вилијам Колум (Шкотска)
Извештај

4 јуни 2011
16:45 UTC+1
Англија  2 – 2  Швајцарија Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 84,459
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Lampard гол 37' (пен..)
Јанг гол 51'
Извештај Барнета гол 32'35'
4 јуни 2011
20:30 UTC+2
Црна Гора  1 – 1  Бугарија Стадио Подгорица, Подгорица
Гледачи: 12,000
Судија: Алон Јефет (Изреал)
Џаловиќ гол 53' Извештај И. Попов гол 66'

2 септември 2011
21:15 UTC+3
Бугарија  0 – 3  Англија Стадион Васил Левски, Софија
Гледачи: 36,521
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Извештај Кејхил гол 13'
Руни гол 21'45+1'
2 септември 2011
19:45 UTC+1
Велс  2 – 1  Црна Гора Стадион Кардиф, Кардиф
Гледачи: 8,194
Судија: Лука Бенти (Италија)
Морисон гол 29'
Ремзи гол 50'
Извештај Јоветиќ гол 71'

6 септември 2011
20:30 UTC+2
Швајцарија  3 – 1  Бугарија Сент Јакоб Парк, Базел
Гледачи: 16,880
Судија: Павел Краловец (Чешка Република)
Шакири гол 45+2'62'90' Извештај И. Иванов гол 9'
6 септември 2011
19:45 UTC+1
Англија  1 – 0  Велс Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 77,128
Судија: Робен Шургенхофер (Австрија)
Јанг гол 35' Извештај

7 октомври 2011
21:00 UTC+2
Црна Гора  2 – 2  Англија Стадион Подгорица, Подгорица
Гледачи: 11,340[1]
Судија: Волфганг Старт (Германија)
Ѕверотиќ гол 45'
Делибашиќ гол 90+1'
Извештај Јанг гол 11'
Бент гол 31'
7 октомври 2011
19:45 UTC+1
Велс  2 – 0  Швајцарија Стадион на Слободата, Свонси
Гледачи: 12,317[2]
Судија: Бјорн Куперс (Холандија)
Ремзи гол 60' (пен..)
Бејл гол 71'
Извештај

11 октомври 2011
20:15 UTC+2
Швајцарија  2 – 0  Црна Гора Сент Јакоб Парк, Базел
Гледачи: 19,997[3]
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
Дердијок гол 51'
Лихштајнер гол 65'
Извештај
11 октомври 2011
21:05 UTC+3
Бугарија  0 – 1  Велс Стадион Васил Левски, Софија
Гледачи: 1,672[4]
Судија: Павел Гил (Полска)
Извештај Бејл гол 45'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]