Рикардо Карваљо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рикардо Карваљо
Ricardo Carvalho.jpg
Карваљо со Реал Мадрид во 2012
Лични податоци
Полно име Рикардо Алберто Силвеира де Карваљо
Роден на 18 мај 1978 (1978-05-18) (44 г.)
Роден во Амаранте, Португалија
Висина 1.83 м (6 ст 0 ин)[1]
Позиција центарaлен дефанзивец
Младинска кариера
1989–1995 Предлошка:Fb team Amarante
1995–1997 Порто Порто
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997–2004 Порто Порто 73 (3)
1998–1999Предлошка:Fb team Leça (позајмица) 22 (1)
1999 Порто Б Порто Б 1 (0)
1999–2000Виторија Сетубал Виторија Сетубал (позајмица) 25 (2)
2000–2001Предлошка:Fb team Alverca (позајмица) 29 (1)
2004–2010 Челси Челси 135 (11)
2010–2013 Реал Мадрид Реал Мадрид 50 (3)
2013–2016 Монако Монако 95 (2)
2017 Предлошка:Fb team Shanghai 4 (0)
Вкупно 433 (19)
Репрезентација
1998-2003 Португалија Португалија 21 14 (1)
2002-2010 Португалија Португалија 89 (14)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Рикардо Алберто Силвеира де Карваљо ОИХ ( португалски изговор:    ; роден на 18 мај 1978 година) — пензиониран португалски професионален фудбалер кој играl како центарaлен дефанзивец .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ricardo Carvalho – First team – AS Monaco FC“. AS Monaco FC : official site.