Лука Банти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лука Банти
Роден 27 март 1974 (1974-03-27) (46 г.)
Ливорно, Италија
Националност Италија
Занимање фудбалски судија


Лука Банти (роден на 27 март 1974 во Ливорно[1]) е италијански фудбалски судија. Од 2010 година суди во Серија А. Досега судел два дерби натпревари во најсилната италијанска лига:Јувентус-Интер на 10 март 2012 и Јувентус-Милан на 21 април 2013.

Банти станал ФИФА судија во 2009 година.[2] Тој судел на неклоку натпревари од квалификациите за Светското првенство 2014 година.[3]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Profile
  2. FIFA. "Italy: Referees". Посетено на 16 May 2013.
  3. FIFA. "Извештај од натпреварот - Велс - Хрватска 1:2 (1:0)". 26 март 2013. Посетено на 16 мај 2013.