Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - плеј-оф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џани Инфантино (лево) и Збигњев Боњек за време на извлекувањето на плеј-оф натпреварите

Плеј-офот за Европското Првенство во фудбал 2012 се одиграл во два натпревари, со тоа што првиот натпревар се играл на 11 ноември, додека вториот на 15 ноември.[1] Четирите победници биле определени според нокаут систем, кој се употребува во сите Европски натпреварувања и победниците се квалификувале за ЕУРО 2012.[2]

Ранкинг на второпласираните тимови[уреди | уреди извор]

Бидејќи некои групи содржеле шест реперезентации а некои пет, мечевите со шестопласираниот тим во секоја група не се сметале при конечната ранг листа. Како резултат на тоа, осумте натпревари одиграни од секој тим се броеле во ранкингот на второпласираните тимови.

Тајбрејк[уреди | уреди извор]

Следниов критериум се применува за да се одлучи ранкингот.[3]

 1. Поголем број на бодови освоени во овие натпревари
 2. Поголема гол разлика во овие натпревари
 3. Поголем број на голови постигнати во овие натпревари
 4. Поголем број на голови постигнати на гости во овие натпревари
 5. Позиција на националната ранкинг список на УЕФА
 6. Фер плеј ранкинг во овие натпревари
 7. Влечење на жрепки
Legend
Квалификувани за ЕУРО 2012
Продолжува во плеј-офот
Грп
Тим
Оди. П Н По ДГ ПГ ГГ ГГ Пое.
Е  Шведска 8 6 0 2 20 11 +9 8 18
Х  Португалија 8 5 1 2 21 12 +9 8 16
Ф  Хрватска 8 5 1 2 12 6 +6 5 16
Б  Ирска 8 4 3 1 10 6 +4 4 15
Д  Босна и Херцеговина 8 4 2 2 9 8 +1 4 14
И  Чешка 8 4 1 3 12 8 +4 9 13
Ц  Естонија 8 4 1 3 13 11 +2 7 13
Г  Црна Гора 8 3 3 2 7 7 0 2 12
А  Турција 8 3 2 3 8 10 –2 1 11


Носители[уреди | уреди извор]

Плеј-оф натпреварите се одиграле во два натпревари, првиот натпревар на 11 и 12 ноември, додека вториот на 15 ноември 2011. Четирите победници биле определени според стандардните правила за нокаут фаза во Европските натпреварувања, а победникот се квалификувал за ЕУРО 2012.

Жрепката за плеј-офот се одржала на 13 октомври 2011 во Краков, Полска.[4] Со тоа биле извлечени паровите и исто така и редот на домашни и гостински натпревари.[2][5]

После забуната за УЕФА Плеј-офот за 2010 ФИФА Светско Првенство - кое прво била жрепка без носители, но била сменета со носители од ФИФА во септември 2009 - УЕФА објавила дека жрепката за плеј-офот ќе биде со носители. Четирите второпласирани реперезентации со подобри позиции во клупските коефициенти на УЕФА биле сместени за носители и вторите реванш натпревари ги играле на домашен терен. Секој коефициент и ранкинг позиции на репрезентациите за оваа жрепка и за жрепката за ЕУРО 2012 биле пресметани преку резултатите вклучувајќи ги и оние на 11 октомври 2011:[6]

 • 40% од просечните бодови на натпревар постигнати во квалификациите за ЕУРО 2012.
 • 40% од просечните бодови на натпревар постигнати на квалификациите за 2010 ФИФА Светско Првенство и на главниот турнир.
 • 20% од просечните бодови на натпревар постигнати на квалификациите за ЕУРО 2008 и на главниот турнир

Носителите се следниве:[7]

Шешир 1 (носисели)
Тим Коеф.
 Хрватска 32,723
 Португалија 31,202
 Ирска 28,203
 Чешка 27,982
Шешир 1 (неносисели)
Тим Коеф.
 Турција 27,601
 Босна и Херцеговина 27,199
 Црна Гора 21,876
 Естонија 20,355

Натпревари[уреди | уреди извор]

Тим 1   Вкупно   Тим 2   Прв натпревар     Втор натпревар  
Турција  0–3  Хрватска 0–3 0-0
Естонија  1–5  Ирска 0–4 1-1
Чешка  3–0  Црна Гора 2–0 1-0
Босна и Херцеговина  2–6  Португалија 0–0 2-6

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

11 ноември 2011
21:05 UTC+2
Турција  0-3  Хрватска Турк Телеком Арена, Истанбул
Гледачи: 42,863[8]
Судија: Феликс Брих (Германија)
Извештај Олиќ гол 2'
Манџукиќ гол 32'
Чорлука гол 51'

11 ноември 2011
21:45 UTC+2
Естонија  0-4  Ирска А. Ле Кок Арена, Талин
Гледачи: 9,692[9]
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Извештај Ендрјус гол 13'
Волтерс гол 67'
Кин гол 71'88' (пен)

11 ноември 2011
20:15 UTC+1
Чешка  2-0  Црна Гора Џенерали Арена, Прага
Гледачи: 14,560[10]
Судија: Мартин Еткинсон (Англија)
Пилар гол 63'
Сивок гол 90+2'
Извештај

11 ноември 2011
20:00 UTC+1
Босна и Херцеговина  0-0  Португалија Билино Поље, Зеница
Гледачи: 12,352[11]
Судија: Хауард Веб (Англија)
Извештај

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

15 ноември 2011
20:00 UTC+1
Хрватска  0-0  Турција Стадион Максимир, Загреб
Гледачи: 26,371[12]
Судија: Педро Проенса (Португалија)
Извештај

Хрватска победила со вкупни 3–0 и се кавлификувала за ЕВРО 2012.


15 ноември 2011
19:45 UTC±0
Ирска  1-1  Естонија Стадион Авива, Даблин
Гледачи: 51,151[13]
Судија: Бјорн Кајперс (Холандија)
Вард гол 32' Извештај Василјев гол 57'

Република Ирска победила со вкупни 5–1 и се квалификувала за ЕВРО 2012.


15 ноември 2011
20:15 UTC+1
Црна Гора  0-1  Чешка Градски Стадион Подгорица, Подгорица
Гледачи: 10,100[14]
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Извештај Јирачек гол 81'

Чешка победила со вкупни 3–0 и се квалификувала за ЕВРО 2012.


15 ноември 2011
21:00 UTC±0
Португалија  6-2  Босна и Херцеговина Естадио де Луз, Лисабон
Гледачи: 47,728[15]
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Роналдо гол 8'53'
Нани гол 24'
Постига гол 72'82'
Велосо гол 80'
Извештај Мисимовиќ гол 41' (пен)
Спахиќ гол 65'

Португалија победила со вкупни 6–2 и се квалификувала за ЕВРО 2012.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - плеј-оф“. UEFA.com. УЕФА. Посетено на 5 октомври 2010.
 2. 2,0 2,1 „Регулации на Европското првенство во фудбал 2010–12“ (PDF). УЕФА. 2009. стр. 6–7. Посетено на 3 септември 2010.
 3. „Регуцалии на Европското Фудбалско Натпреварување 2010-12“ (PDF).
 4. „Жрепката за ЕУРО 2012 плеј-оф“. UEFA. 13 октомври 2011.
 5. „Жрепката за ЕУРО 2012 плеј-оф“. UEFA. 13 октомври 2011.
 6. „Регуалции на Европксите Фудбалски Натпреварувања 2010-12“ (PDF). УЕФА. 2009. стр. 7. Посетено на 5 февруари 2010.
 7. „Потврдени се носителите за жрепката на плеј-офот на ЕУРО 2012“. UEFA. 12 октомври 2011.
 8. http://www.soccerway.com/matches/2011/11/11/europe/european-championships/turkey/croatia/1219245/
 9. http://www.soccerway.com/matches/2011/11/11/europe/european-championships/estonia/ireland-republic/1219246/
 10. http://www.soccerway.com/matches/2011/11/11/europe/european-championships/czech-republic/montenegro/1219247/
 11. http://www.soccerway.com/matches/2011/11/11/europe/european-championships/bosnia-herzegovina/portugal/1219250/
 12. http://www.soccerway.com/matches/2011/11/15/europe/european-championships/croatia/turkey/1219248/
 13. http://www.soccerway.com/matches/2011/11/15/europe/european-championships/ireland-republic/estonia/1219249/
 14. http://www.soccerway.com/matches/2011/11/15/europe/european-championships/montenegro/czech-republic/1219252/
 15. http://www.soccerway.com/matches/2011/11/15/europe/european-championships/portugal/bosnia-herzegovina/1219251/