Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група И

Од Википедија — слободната енциклопедија

Резултати на натпреварите од квалификациската групата И на Европското првенство во фудбал 2012 година.

Табела[уреди | уреди извор]

Легенда
Победник во групата кој оди директно на завршницата
Екипи кои се квалификувале за бараж натпревари
Екипа
оди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
 Шпанија 8 8 0 0 26 6 +20 24
 Чешка 8 4 1 3 12 8 +4 13
 Шкотска 8 3 2 3 9 10 −1 11
 Литванија 8 1 2 5 4 13 −9 5
 Лихтенштајн 8 1 1 6 3 17 −14 4
  Чешка Лихтенштајн Литванија Шкотска Шпанија
Чешка  2–0 0–1 1–0 0–2
Лихтенштајн  0–2 2–0 0–1 0–4
Литванија  1–4 0–0 0–0 1–3
Шкотска  2–2 2–1 1–0 2–3
Шпанија  2–1 6-0 3–1 3–1


Резултати[уреди | уреди извор]

3 септември 2010
21:15 UTC+3
Литванија  0 – 0  Шкотска Стадион С. Дариус и С. Гиренас, Каунас
Гледачи: 6,539
Судија: Џунејт Чакар (Турција)
Извештај
3 септември 2010
20:45 UTC+2
Лихтенштајн  0 – 4  Шпанија Стадион Рајнпарк, Вадуц
Гледачи: 6,127
Судија: Булент Јилдирим (Турција)
Извештај Торес гол 18'54'
Виља гол 26'
Силва гол 62'

7 септември 2010
20:15 UTC+2
Чешка  0 – 1  Литванија Стадион Андрув, Оломоуц
Гледачи: 12,100
Судија: Алон Јефет (Израел)
Извештај Шернас гол 25'
7 септември 2010
20:00 UTC+1
Шкотска  2 – 1  Лихтенштајн Стадион Хампден Парк, Глазгов
Гледачи: 37,050
Судија: Виктор Швецов (Украина)
Милер гол 62'
МекМанус гол 90+7'
Извештај Фрик гол 47'

8 октомври 2010
20:15 UTC+2
Чешка  1 – 0  Шкотска Арена Синот Тип, Прага
Гледачи: 19,000
Судија: Иван Бебек (Хрватска)
Хубник гол 70' Извештај
8 октомври 2010
22:00 UTC+2
Шпанија  3 – 1  Литванија Стадион Ел Хелманико, Саламанка
Гледачи: 16,800
Судија: Џанлука Роки (Италија)
Лоренте гол 47'56'
Силва гол 79'
Извештај Шенас гол 54'

12 октомври 2010
20:00 UTC+2
Лихтенштајн  0 – 2  Чешка Стадион Рајнпарк, Вадуз
Гледачи: 2,555[1]
Судија: Станислав Сукина (Русија)
Извештај Нецид гол 12'
В. Кадлец гол 29'
12 октомври 2010
20:00 UTC+1
Шкотска  2 – 3  Шпанија ХампденПарк, Глазгов
Гледачи: 51,322[2]
Судија: Масимо Бусака (Швајцарија)
Најсмит гол 58'
Пике гол 67' (а.г.)
Извештај Виља гол 44' (пен..)
Инјеста гол 55'
Љоренте гол 79'

25 март 2011
22:00 UTC+1
Шпанија  2 – 1  Чешка Стадион Нуово Лос Карменас, Гранада
Гледачи: 16,400
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Виља гол 69'73' (пен..) Извештај Плашил гол 29'

29 March 2011
17:30 UTC+2
Чешка  2 – 0  Лихтенштајн Стадион Стрелешки остров, Ческе Будјејовице
Гледачи: 5,000
Судија: Овиду Алин Хатеган (Романија)
Барош гол 3'
М. Кадлец гол 70'
Извештај
29 март 2011
20:45 UTC+3
Литванија  1 – 3  Шпанија Стадион С. Дариус и С. Гиренас, Каунас
Гледачи: 9,180
Судија: Лорент Духамел (Франција)
Станкевичјус гол 57' Извештај Чави гол 19'
Кијанскас гол 70' (а.г.)
Мата гол 83'

3 јуни 2011
19:30 UTC+2
Лихтенштајн  2 – 0  Литванија Стадион Рајнпарк, Вадуз
Судија: Артјом Кучин (Казахстан)
Ерне гол 7'
Полверино гол 36'
Извештај

2 септември 2011
18:00 UTC+3
Литванија  0 – 0  Лихтенштајн Стадион С. Дариус и С. Гиренас, Каунас
Судија: Кен Хенри Џонсен (Норвешка)
Извештај
3 септември 2011
15:00 UTC+1
Шкотска  2 – 2  Чешка
Гледачи: 51,457
Судија: Кевин Блом (Холандија)
Милер гол 44'
Флечер гол 82'
Извештај Плашил гол 78'
М. Кадлец гол 90' (пен..)

6 септември 2011
20:00 UTC+1
Шкотска  1 – 0  Литванија Хампден Парк, Глазгов
Гледачи: 34,071
Судија: Криситин Јакобсон (Исланд)
Најсмит гол 50' Извештај
6 септември 2011
22:00 UTC+2
Шпанија  6 – 0  Лихтенштајн Стадион Лас Гаунас, Лоргоњо
Гледачи: 16,000
Судија: Харалд Лехнер (Австрија)
Негредо гол 34'37'
Чави гол 44'
Рамос гол 52'
Виља гол 60'79'
Извештај

7 октомври 2011
20:45 UTC+2
Чешка  0 – 2  Шпанија Џенерали Арена, Прага
Гледачи: 17,873[3]
Судија: Паоло Таљавенто (Италија)
Извештај Мата гол 6'
Алонсо гол 23'
8 октомври 2011
19:30 UTC+2
Лихтенштајн  0 – 1  Шкотска Стадион Рајнпарк, Вадуз
Гледачи: 5,636[4]
Судија: Том Харалд Хаген (Норвешка)
Извештај Макаил-Смит гол 32'

11 октомври 2011
20:45 UTC+2
Шпанија  3 – 1  Шкотска Стадион Хосе Рико Перес, Аликанте
Гледачи: 27,559[5]
Судија: Стефан Јоханесон (Шведска)
Силва гол 6'44'
Виља гол 54'
Извештај Гудвил гол 66' (pen.)
11 октомври 2011
21:45 UTC+3
Литванија  1 – 4  Чешка Стадион С. Дариус и С. Гиренас, Каунас
Гледачи: 4,000[6]
Судија: Давид Фернандес Борбалан (Шпанија)
Шернас гол 68' (пен..) Извештај М. Кадлец гол 2' (пен..)85' (пен..)
Резек гол 16'45'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]