Дарен Флечер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дарен Флечер
Лични податоци
Роден на 1 февруари 1984(1984-02-01)(40 г.)
Роден во Далкит, Шкотска
Држава Шкотска Шкотска
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Стоук Сити Стоук Сити
Број 24
Младинска кариера
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2015 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 223 (18)
2015–2017 Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 91 (4)
2017–2019 Стоук Сити Стоук Сити 38 (2)
Репрезентација
2002 Шкотска Шкотска 20 2 (2)
2002-2003 Шкотска Шкотска 21 4 (0)
2003- Шкотска Шкотска 80 (5)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 27 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 27 јануари 2012

Дарен Бар Флечер (роден на 1 февруари 1984 година во Далкит) — шкотски фудбалер, играч од средниот ред на Стоук Сити и на шкотската репрезентација.

Моментално тој е капитен на својата репрезентација.

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Внатрешен играч од средниот ред, кој по потреба може да игра и како крило и како играч од одбраната,[1] што го прави поливалентен играч.

Животопис[уреди | уреди извор]

Флечер е роден и израснал во Далкит, Мидлотиан, Источна Шкотска.[2][3] Со образование се стекнал учејќи во основното училиште Сент Лук и во средното Сент Дејвид во Далкит.[4] Како дете Флечер бил навивач на Селтик.[5]

Флечер се оженил со Хајли Грајс во јуни 2010, со која има две деца близнаците Џек и Тајлер родени во 2007 година.[6][7]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Манчестер Јунајтед[уреди | уреди извор]

Рани години[уреди | уреди извор]

Во детството Флечер играл фудбал во Хачисон Вејл и Тајнкасл пред да биде забележан од скаутите на Манчестер Јунајтед.[8][9] Тој му се приклучил на Манчестер Јунајтед како младински играч на возраст од 11 години. Флечер требало да стане најмладиот играч кој некогаш се појавил во првиот тим на Манчестер Јунајтед, кога бил повикан за последниот лигашки натпревар на клубот во сезоната 1999-2000 против Астон Вила на 14 мај 2000 година, но правилата на Премиер лигата им забранувале на играчите кој имаат училишни договори настап на сениорско ниво, поради што дебито на Флечер било одложено. Тој подоцна потпишал приправнички договор во јули 2000 година, пред да го потпише својот прв професионален договор со клубот на 1 февруари 2001 година, на неговиот 17-ти роденден.

Во меѓувреме, тој постепено напредувал низ младинските тимови на клубот, и бил дел од резервниот тим кој го освоил Манчестер Сениор купот во сезоната 1999-2000.[10] Тој првично играл како десно крило и бил виден како наследник на Дејвид Бекам - еден од најдобрите играчи на тимот во тој момент - и според многумина би требало со леснотија да се пробие во првиот тим и да остане таму многу години подоцна откако Бекам ќе замине,[11] но како се развивал било јасно дека на Флечер многу повеќе му одговара позицијата централен играч од средниот ред.

Во текот на следните неколку сезони, учествата на Флечер биле ограничени поради разни повреди, вклучувајќи ја и скршеницата на ногата. Сепак, од сезоната 2002-2003, тој станал редовен член на резервниот тим, а по неколку настапи како неискористена замена, тој конечно го направил своето деби за првиот тим на 12 март 2003 година - речиси три години подоцна откако првично било планирано - почнувајќи на десната страна во средниот ред против Базел во втората групна фаза на Лигата на шампионите 2002-2003.[2][12] Тој бил заменет со Дејвид Бекам во 73-тата минута, но вториот настап во Лигата на шампионите против Депортиво де Ла Коруња уследил само една недела подоцна,[13] а исто така тој бил на клупата и во двата двобоја од четвртфиналето против Реал Мадрид.[14][15] За неговите настапи за резервниот тим во сезоната 2002-2003, Флечер ја добил Дензил Харун наградата за играч на годината на резервниот тим на Манчестер Јунајтед.

Член на првиот тим[уреди | уреди извор]

Флечер влегол во првиот тим на Манчестер Јунајтед за време на кампањата 2003-2004 во англискиот фудбал, играјќи голем број на важни натпревари меѓу кои и Финалето на ФА Купот 2004 кое го започнал во почетните единаесет на Јунајтед играјќи 84 минути во победата на црвените ѓаволи со 3-0 над Милвол. И покрај бавниот почеток на кампањата 2004-2005, во која во почетокот на сезоната тој направил многу малку настапи, сепак Флечер успеал да се избори за место во првиот тим на Јунајтед нешто подоцна. На 1 јануари 2005 година, Флечер го постигнал својот прв гол во кариерата во Премиер лигата во победата со 2-0 над Мидлсбро.[16]

Флечер бил еден од играчите кој биле изложен на критика од страна на капитенот на клубот Рој Кин, по поразот на Јунајтед со 4-1 од Мидлсбро во октомври 2005 година. Наводно, Кин изјавил: "Не можам да разберам зошто луѓето во Шкотска се толку запалени за Дарен Флечер."[17] Сепак, Кин подоцна се обидел да ја исправи својата изјава велејќи: "Ако ги слушате моите коментари во текот на последните две или три години, ако на некој играч сум му дал кредит во текот на годините, тоа би бил Флеч. И тој го знае тоа."[18] Флечер на некој начин им одговорил на неговите критичари во најважниот натпревар во лигата на 6 ноември 2005 година, постигнувајќи го единствениот погодок во победата над Челси со 1-0 со лоб удар со глава.[19] Неговиот победоносен гол исто така значел и крај на серијата на Челси од 40 натпревари без пораз во Премиер лигата.[19]

Флечер со Манчестер Јунајтед против Челси во 2008

На почетокот на сезоната 2006-2007 Флечер го задржа своето место во првиот тим, но постигнал гол само еден гол и тоа по влегувањето од клупата во гостинската победа над Чарлтон Атлетик.[20] Подоцна, тој го постигнал победничкиот гол со глава во гостинското соочување со Мидлзборо во декември[21] и уште еден гол со глава во победата против Чарлтон дома во февруари, правејќи дабл против овој клуб таа сезона.[22] Како сезоната одминувала, менаџерот Алекс Фергусон сè повеќе го претпочитал квартетот играчи во средниот ред Кристијано Роналдо, Пол Сколс, Мајкл Карик и Рајан Гигс, со што настапите на Флечер биле ограничени само на влегувања од клупата за резерви како замена. Меѓутоа, поради отсуството на Сколс заради суспензија, тој добил шанса во почетната постава, за реванш двобојот со Рома од Лигата на шампионите во кој одиграл значајна улога при фантастичната победа на Јунајтед со 7-1 со што црвените ѓаволи се пласирале во полуфиналето со вкупен реултат 8-3.[23]

Пред почетокот на сезоната 2007-2008, Манчестер Јунајтед се засилил во средниот ред со Овен Харгривс и Андерсон како и со крилото Нани, со што Флечер играл помалку дури и во однос на претходната сезона. Како и претходно, Фергусон ги претпочиташе Карик, Сколс, Гигс и Роналдо во средниот ред, а Флечер добил помалку време за игра и од новите засилувања. Сепак, тој одиграл и некој забележителни натпревари кога добил шанса, вклучувајќи ги двата гола во победата со 4-0 над Арсенал на Олд Трафорд во четвртата рунда на ФА купот.[24] Флечер добил златен медал, кој му припаѓа на победникот во Лигата на шампионите, иако тој бил неискористена резерва во финалето против Челси кое Јунајтед го добил по изведувањето на пенали.[25]

Флечер со Манчестер Јунајтед во 2009

Во сезоната 2008-2009, Флечер бил стартер во првите два натпревари на Јунајтед, и постигнал гол против Њукасл Јунајтед на Олд Трафорд во првиот натпревар на клубот во Премиер лигата за сезоната, носејќи им на домаќините израмнување на 1-1 по водечкиот гол на Обафеми Мартинс.[26] Флечер го пронашол својот втор гол за сезоната отворајќи го резултатот со удар од непосредна близина против Портсмут, на додавање на Патрис Евра во победата со 1-0.[27] На 3 октомври 2008 година, Флечер потпишал продолжување на неговиот договор со Манчестер Јунајтед за уште три години до летото 2012 година. Третиот гол на Флечер за сезоната дошол против Евертон на 25 октомври.[28] Исто така тој постигнал погодок и на Светското клупско првенство во победата со 5-3 во полуфиналето против Гамба Осака, само 10 минути по влегувањето во игра од клупата за резерви.[29]

Во реванш натпреварот од полуфиналето на Лигата на шампионите против Арсенал на 5 мај 2009 година, Флечер добил директен црвен картон за старт над Сеск Фабрегас, што значело дека тој нема да може да игра во финалето.[30] Од повторената снимка јасно се видело дека стартот на Флечер бил чист бидејќи тој најпрво ја допрел топката по што од Манчестер Јунајтед се обиделе да ја поништат оваа одлука, меѓутоа во натпреварувањата на УЕФА не постоела жалбена постапка за црвените картони дури иако се неправедно покажани како во случајот на Флечер.[31] Манчестер Јунајтед поднеле жалба до УЕФА за да биде поништен црвениот картон од полуфиналето на 7 мај 2009,[32] но таа била отфрлена четири дена подоцна.[33] Потоа, тренерот на Интер Жозе Мурињо дал изјава во врска со отсуството на Флечер во финалето, велејќи: "Флечер е поважен отколку што мислат луѓето. Неговото дело во средниот ред, особено во битките на средината на теренот во клучните натпревари тој е многу важен. Манчестер Јунајтед ќе го пропушти своето темпо и агресија во дефанзивните акции: тој ги "јаде" противниците во одбранбената транзиција. Верувам дека Чави и Андрес Инјеста се среќни што Флеч нема да игра."[34]

Во сезоната 2009-2010, Флечер го зацврстил своето место во срцето на средниот ред на Манчестер Јунајтед, започнувајќи ги сите важни натпревари на клубот. Тој ја отворил својата сметка на голови за сезоната постигнувајќи два на еден ист натпревар, незаборавното манчестерско дерби во кое Јунајтед го совладал Сити со 4-3 на Олд Трафорд, откако Флечер двапати го носел Јунајтед во водство од 2-1 и 3-2 Сити успеал да изедначи на 3-3, но сепак Мајкл Овен бил играчот кој го постигнал решавачкиот погодок во шестата минута од дополнителното време. Флечер исто така бил избран за Играч на натпреварот.[35] На 21 ноември 2009 година, Флечер го постигнал својот трет погодок за сезоната, зафаќајќи полуволеј од работ на шеснаесетникот кој завршил во горниот агол, со што Јунајтед дошол до водство од 1-0 против Евертон во победата со 3-0.[36] Во текот на оваа сезона, исто така, Флечер бил забележан како настапува во одбраната како и другите играчи од средниот ред Мајкл Карик и Парк Жи-Сунг, поради кризата со повреди на играчите од одбраната која го оставила само Патрис Евра како единствениот здрав играч од последната линија.[37][38] Тие сепак успеале да ја одржат својата мрежа сува против Вест Хем Јунајтед и да примат само еден гол од шампионот на Бундеслигата Волфсбург во Лигата на шампионите.[39] На 9 јануари 2010, Флечер бил исклучен за време на натпреварот против Бирмингем Сити откако добил два жолти картони.[40] На 10 март, тој го постигна четвртиот гол во победата со 4-0 во реванш натпреварот од осминафиналето на Лигата на шампионите против Милан, со што неговиот тим изборил пласман во четвртфиналето.[41] По завршувањето на сезоната Флечер бил избран во Идеалниот тим на Премиер лигата за сезоната 2009-2010.[42]

Подоцнежни години и проблемите со улцеративен колитис[уреди | уреди извор]

Флечер го направил својот прв старт во сезоната 2011-2012 во првиот натпревар на Јунајтед од групната фаза на Лигата на шампионите на 14 септември 2011 година на гости кај Бенфика, кој завршил со нерешен резултат 1-1.[43][44] Ова бил прв старт на Флечер после неколку месеци откако тој бил надвор од акција од крајот на сезоната 2010-2011 поради болест, за која подоцна во декември 2011 година било установено дека се работи за улцеративен колитис.[45] Тој го направи своето прво појавување во Премиер лигата за сезоната четири дена подоцна во победата со 3-1 против конкурентот за титулата Челси.[46] Флечер го задржал своето место во средниот ред и во следните натпревари од Премиер лигата против Стоук[47] и Норич Сити.[48] На 23 октомври, тој постигна го постигнал почесниот погодок за Јунајтед во поразот со 6-1 од градскиот соперник Манчестер Сити,[49] со прекрасен пласиран удар во десниот горен агол.[50]

Својот 300-ти настап во кариерата за Манчестер Јунајтед Флечер го направил на 5 ноември во победата со 1-0 против Сандерленд.[51] Флечер го постигнал вториот гол за сезоната во ремито 2-2 на Манчестер Јунајтед против Бенфика во Лигата на шампионите, на 22 ноември. Тој одлично го испратил центаршутот на Патрис Евра засекувајќи ја топката на пет метри од голот, но откако голманот му го одбранил првиот обид Флечер добил уште една можност за конечно да постигне гол.[52] По овој натпревар тој најавил дека ќе направи подолга пауза од фудбалот по медицинскиот совет заради неговите проблеми со постојаниот улцеративен колитис.[45] Тој не одиграл ниту еден натпревар до крајот на сезоната 2011-2012.[53]

Во септември 2012, Флечер го одиграл својот прв натпревар по десет месечното отсуство, влегувајќи како замена на местото на Пол Сколс во победата со 1-0 над Галатасарај на Олд Трафорд во Лигата на шампионите.[54] На 24 ноември, Флечер го постигнал својот прв гол после болеста, реализирајќи со удар со глава по корнерот изведен од Вејн Руни против Квинс Парк Ренџерс.[55] На 17 јануари 2013 година, било објавено дека Флечер бил подложен на операција со цел да се реши неговата состојба, што ќе го отфрли од акција до крајот на сезоната. Во соопштението било нагласено дека ова е "планирана процедура преземена во оптимално време" за што е потребно Флечер да биде во добра здравствена состојба. Во својот говор по пензионирањето во мај 2013 година, веднаш по неговиот последен натпревар на Олд Трафорд како менаџер на Манчестер Јунајтед, менаџерот Алекс Фергусон му посакал на Флечер што е можно побрзо да закрепне и да му се врати на фудбалот.[56] Една недела подоцна, стигнала вестта дека неговата хирургија била успешна и дека Флечер е на прав пат да се врати на фудбалот во јули 2013 година.[57]

На 15 декември 2013 година, Флечер го направи своето прво појавување по речиси една година влегувајќи како замена за Рајан Гигс во победата со 3-0 над Астон Вила.[58] Откако имал уште еден настап од клупата за резерви три дена подоцна против Стоук Сити во Лига купот, Флечер го забележал и својот прв првенствен старт за Манчестер Јуанјтед после 390 дена во победата на гости со 3-2 над Хал Сити.[59] Во август 2014, тој бил назначен за втор капитен на Манчестер Јунајтед од менаџерот Луј ван Гал, зад Вејн Руни.[60]

Вест Бромвич Албион[уреди | уреди извор]

Флечер (играчот со број 24) во дресот на Вест Бромвич Албион против својот поранешен клуб Манчестер Јунајтед во април 2017

На 2 февруари 2015 година, Флечер потпишал за Вест Бромвич Албион со слободен трансфер.[61] Тој дебитирал на 8 февруари 2015 година против Барнли, носејќи ја капитенската лента на Албион.[62] Својот прв гол за клубот го постигнал на 11 април 2015 година против Лестер Сити, во поразот со 3-2.[63] Помеѓу неговото деби за Вест Бром во февруари 2015 година и паузата за репрезентативни настапи од октомври 2015 година, Флечер не пропуштил ниту една минута фудбал во Премиер лигата, со што целосно го докажал неговото враќање по проблемите со болеста во претходните години.[64] Својот втор гол за Вест Бромвич го постигнал на 28 декември 2015 година, во победата со 1-0 против Њукасл Јунајтед.[65] На својот следен погодок во Премиер лигата Флечер почекал до сезоната 2016-2017. Тој дошол во победата со 4-0 против Барнли на 21 ноември 2016 година.[66] Својот последен гол за Вест Бромвич во карерата го постигнал на 21 јануари 2017 година, во победата со 2-0 против Сандерленд.[67] Во натпреварот против Стоук Сити, на 4 февруари 2017 година, го одбележал својот 300-ти натпревар во Премиер лигата. Поранешниот менаџер на Флечер Сер Алекс Фергусон го поздравил него нарекувајќи го "фантастичен професионалец и фантастично човечко суштество".[68]

Стоук Сити[уреди | уреди извор]

На 1 јуни 2017 година, Флечер потпишал двегодишен договор со Стоук Сити, кој стапил во сила по истекот на неговиот договор со Вест Бромвич Албион на 1 јули.[69] Тој дебитирал на 12 август, кога тимот ја започнал својата сезона во Премиер лигата со пораз од Евертон со 1-0, играјќи ги сите 90 минути.[70]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Флечер дебитирал за сениорската репрезентација на Шкотска на 20 август 2003, влегувајќи од клупата за резерви во 60-тата минута на пријателскиот натпревар против Норвешка во Осло што завршил 0-0. Во текот на сезоната 2003-2004 тој се утврдил како редовен репрезентативец. Својот прв гол за репрезентацијата го постигнал во победата со 1-0 против Литванија, веќе во својот втор настап.[71] Неговиот погодок бил исто така многу важен затоа што ја одвел Шкотска во баражот за Европското првенство 2004. На 26 мај 2004 година, Флечер бил капитен на Шкотска во победата над Естонија во пријателскиот натпревар одигран во Талин, со што станал најмладиот капитен на Шкотска од 17-годишниот Џон Ламби во 1886 година.[2][72] На 12 октомври 2005 Флечер постигнал прекрасен погодок со удар од преку 20 метри против Словенија во гостинската победа со 3-0.[73]

Под водство на селекторот Алекс МекЛиш, Флечер бил заменик капитен зад Бари Фергусон, но во ноември 2009 кога Фергусон бил исфрлен од репрезентацијата заради кршење на прописите Флечер ја вратил капитенската лента и оттогаш е прв капитен на шкотската репрезентација.

Хронолгија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Шкотска
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
20-08-2003 Осло Норвешка Норвешка 0 – 0 Шкотска Шкотска Пријателска - влегол во игра 60'
11-10-2003 Глазгов Шкотска Шкотска 1 – 0 Литванија Литванија Квал. за Евро 2004 1 влегол во игра 65'
15-11-2003 Глазгов Шкотска Шкотска 1 – 0 Холандија Холандија Квал. за СП 2004 -
19-11-2003 Амстердам Холандија Холандија 6 – 0 Шкотска Шкотска Квал. за Евро 2004 -
18-02-2004 Кардиф Велс Велс 4 – 0 Шкотска Шкотска Пријателска - заменет 86'
28-04-2004 Копенхаген Данска Данска 1 – 0 Шкотска Шкотска Пријателска -
27-05-2004 Талин Естонија Естонија 0 – 1 Шкотска Шкотска Пријателска -
30-05-2004 Единбург Шкотска Шкотска 4 – 1 Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго Пријателска 1
18-08-2004 Глазгов Шкотска Шкотска 0 – 3 Унгарија Унгарија Пријателска - заменет 74'
03-09-2004 Валенсија Шпанија Шпанија 1 – 1 Шкотска Шкотска Пријателска - заменет 58'
08-09-2004 Глазгов Шкотска Шкотска 0 – 0 Словенија Словенија Квал. за СП 2006 -
09-10-2004 Глазгов Шкотска Шкотска 0 – 1 Норвешка Норвешка Квал. за СП 2006 -
13-10-2004 Кишинев Молдавија Молдавија 1 – 1 Шкотска Шкотска Квал. за СП 2006 - заменет 66'
04-06-2005 Глазгов Шкотска Шкотска 2 – 0 Молдавија Молдавија Квал. за СП 2006 -
08-06-2005 Минск Белорусија Белорусија 0 – 0 Шкотска Шкотска Квал. за СП 2006 -
03-09-2005 Глазгов Шкотска Шкотска 1 – 1 Италија Италија Квал. за СП 2006 -
07-09-2005 Осло Норвешка Норвешка 1 – 2 Шкотска Шкотска Квал. за СП 2006 -
08-10-2005 Глазгов Шкотска Шкотска 0 – 1 Белорусија Белорусија Квал. за СП 2006 -
12-10-2005 Цеље Словенија Словенија 0 – 3 Шкотска Шкотска Квал. за СП 2006 '1
12-11-2005 Глазгов Шкотска Шкотска 1 – 1 САД САД Пријателска -
01-03-2006 Глазгов Шкотска Шкотска 1 – 3 Швајцарија Швајцарија Пријателска -
11-05-2006 Кобе Шкотска Шкотска 1 – 5 Бугарија Бугарија Пријателска -
13-05-2006 Саитама [[ фудбалска Selezione {{Naz/Јапонија |d}}|{{Naz/Јапонија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Јапонија |ssb}}px 0px {{Naz/Јапонија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Јапонија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Јапонија |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Пријателска - добил жолт картон во 54-тата минута 54'
02-09-2006 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 6 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Фарски Острови|ssb}}px 0px {{Naz/ Фарски Острови|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Фарски Острови|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Фарски Острови|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Фарски Острови|d}}|{{Naz/ Фарски Острови|c}}]] Квал. за Евро 2008 '1 добил жолт картон во 40-тата минута 40' заменет 46'
06-09-2006 Каунас [[ фудбалска Selezione {{Naz/Литванија |d}}|{{Naz/Литванија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Литванија |ssb}}px 0px {{Naz/Литванија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Литванија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Литванија |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
07-10-2006 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Франција|ssb}}px 0px {{Naz/ Франција|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Франција|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Франција|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Франција|d}}|{{Naz/ Франција|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
11-10-2006 Киев [[ фудбалска Selezione {{Naz/Украина |d}}|{{Naz/Украина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Украина |ssb}}px 0px {{Naz/Украина |ssb}}px">[[File:{{Naz/Украина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Украина |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2008 - добил жолт картон во 21-вата минута 21'
30-05-2007 Виена [[ фудбалска Selezione {{Naz/Австрија |d}}|{{Naz/Австрија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Австрија |ssb}}px 0px {{Naz/Австрија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Австрија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Австрија |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Пријателска -
06-06-2007 Тофтир [[ фудбалска Selezione {{Naz/Фарски Острови |d}}|{{Naz/Фарски Острови |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Фарски Острови |ssb}}px 0px {{Naz/Фарски Острови |ssb}}px">[[File:{{Naz/Фарски Острови |a}}|class=noviewer|{{Naz/Фарски Острови |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2008 - заменет 68'
22-08-2007 Абердин [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ ЈАР|ssb}}px 0px {{Naz/ ЈАР|ssb}}px">[[File:{{Naz/ ЈАР|a}}|class=noviewer|{{Naz/ ЈАР|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ ЈАР|d}}|{{Naz/ ЈАР|c}}]] Пријателска -
08-09-2007 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Литванија|ssb}}px 0px {{Naz/ Литванија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Литванија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Литванија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Литванија|d}}|{{Naz/ Литванија|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
12-09-2007 Париз [[ фудбалска Selezione {{Naz/Франција |d}}|{{Naz/Франција |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Франција |ssb}}px 0px {{Naz/Франција |ssb}}px">[[File:{{Naz/Франција |a}}|class=noviewer|{{Naz/Франција |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2008 - добил жолт картон во 24-тата минута 24' заменет 26'
17-10-2007 Тбилиси [[ фудбалска Selezione {{Naz/Грузија |d}}|{{Naz/Грузија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Грузија |ssb}}px 0px {{Naz/Грузија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Грузија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Грузија |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
17-11-2007 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Италија|ssb}}px 0px {{Naz/ Италија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Италија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Италија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Италија|d}}|{{Naz/ Италија|c}}]] Квал. за Евро 2008 -
26-03-2008 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Хрватска|ssb}}px 0px {{Naz/ Хрватска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Хрватска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Хрватска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Хрватска|d}}|{{Naz/ Хрватска|c}}]] Пријателска -
30-05-2008 Прага [[ фудбалска Selezione {{Naz/Чешка |d}}|{{Naz/Чешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Чешка |ssb}}px 0px {{Naz/Чешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Чешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Чешка |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Пријателска -
20-08-2008 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Северна Ирска|ssb}}px 0px {{Naz/ Северна Ирска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Северна Ирска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Северна Ирска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Северна Ирска|d}}|{{Naz/ Северна Ирска|c}}]] Пријателска - заменет 69'
06-09-2008 Скопје [[ фудбалска Selezione {{Naz/Македонија |d}}|{{Naz/Македонија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Македонија |ssb}}px 0px {{Naz/Македонија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Македонија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Македонија |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2010 -
10-09-2008 Рејкјавик [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд |d}}|{{Naz/Исланд |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд |ssb}}px 0px {{Naz/Исланд |ssb}}px">[[File:{{Naz/Исланд |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2010 -
11-10-2008 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Норвешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Квал. за СП 2010 -
28-03-2009 Амстердам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија |d}}|{{Naz/Холандија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2010 -
01-04-2009 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|ssb}}px 0px {{Naz/ Исланд|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Квал. за СП 2010 -
12-08-2009 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px 0px {{Naz/Норвешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2010 -
05-09-2009 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Македонија|ssb}}px 0px {{Naz/ Македонија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Македонија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Македонија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Македонија|d}}|{{Naz/ Македонија|c}}]] Квал. за СП 2010 -
09-09-2009 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Холандија|ssb}}px 0px {{Naz/ Холандија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Холандија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Холандија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Холандија|d}}|{{Naz/ Холандија|c}}]] Квал. за СП 2010 - добил жолт картон во 55-тата минута 55'
14-11-2009 Кардиф [[ фудбалска Selezione {{Naz/Велс |d}}|{{Naz/Велс |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Велс |ssb}}px 0px {{Naz/Велс |ssb}}px">[[File:{{Naz/Велс |a}}|class=noviewer|{{Naz/Велс |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Пријателска -
03-03-2010 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Чешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Чешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Чешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Чешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Чешка|d}}|{{Naz/ Чешка|c}}]] Пријателска - заменет 83'
11-08-2010 Солна [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шведска |d}}|{{Naz/Шведска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шведска |ssb}}px 0px {{Naz/Шведска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шведска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шведска |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Пријателска -
03-09-2010 Каунас [[ фудбалска Selezione {{Naz/Литванија |d}}|{{Naz/Литванија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Литванија |ssb}}px 0px {{Naz/Литванија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Литванија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Литванија |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за Евро -
07-09-2010 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Лихтенштајн|ssb}}px 0px {{Naz/ Лихтенштајн|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Лихтенштајн|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Лихтенштајн|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Лихтенштајн|d}}|{{Naz/ Лихтенштајн|c}}]] Квал. за Евро 2012 -
08-10-2010 Прага [[ фудбалска Selezione {{Naz/Чешка |d}}|{{Naz/Чешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Чешка |ssb}}px 0px {{Naz/Чешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Чешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Чешка |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2012 -
12-10-2010 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 2 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Шпанија|ssb}}px 0px {{Naz/ Шпанија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шпанија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шпанија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шпанија|d}}|{{Naz/ Шпанија|c}}]] Квал. за Евро 2012 -
16-11-2010 Абердин [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Фарски Острови|ssb}}px 0px {{Naz/ Фарски Острови|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Фарски Острови|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Фарски Острови|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Фарски Острови|d}}|{{Naz/ Фарски Острови|c}}]] Пријателска - заменет 68'
03-09-2011 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Чешка|ssb}}px 0px {{Naz/ Чешка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Чешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Чешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Чешка|d}}|{{Naz/ Чешка|c}}]] Квал. за Евро 2012 '1
06-09-2011 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Литванија|ssb}}px 0px {{Naz/ Литванија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Литванија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Литванија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Литванија|d}}|{{Naz/ Литванија|c}}]] Квал. за Евро 2012 -
08-10-2011 Вадуц [[ фудбалска Selezione {{Naz/Лихтенштајн |d}}|{{Naz/Лихтенштајн |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Лихтенштајн |ssb}}px 0px {{Naz/Лихтенштајн |ssb}}px">[[File:{{Naz/Лихтенштајн |a}}|class=noviewer|{{Naz/Лихтенштајн |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2012 -
11-10-2011 Аликанте [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шпанија |d}}|{{Naz/Шпанија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шпанија |ssb}}px 0px {{Naz/Шпанија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шпанија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шпанија |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2012 - добил жолт картон во 70-тата минута 70' заменет 85'
11-11-2011 Ларнака [[ фудбалска Selezione {{Naz/Кипар |d}}|{{Naz/Кипар |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Кипар |ssb}}px 0px {{Naz/Кипар |ssb}}px">[[File:{{Naz/Кипар |a}}|class=noviewer|{{Naz/Кипар |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Пријателска - заменет 63'
12-10-2012 Кардиф [[ фудбалска Selezione {{Naz/Велс |d}}|{{Naz/Велс |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Велс |ssb}}px 0px {{Naz/Велс |ssb}}px">[[File:{{Naz/Велс |a}}|class=noviewer|{{Naz/Велс |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2014 -
16-10-2012 Брисел [[ фудбалска Selezione {{Naz/Белгија |d}}|{{Naz/Белгија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Белгија |ssb}}px 0px {{Naz/Белгија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Белгија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Белгија |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2014 -
14-11-2012 Луксембург [[ фудбалска Selezione {{Naz/Луксембург |d}}|{{Naz/Луксембург |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Луксембург |ssb}}px 0px {{Naz/Луксембург |ssb}}px">[[File:{{Naz/Луксембург |a}}|class=noviewer|{{Naz/Луксембург |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Пријателска -
05-03-2014 Варшава [[ фудбалска Selezione {{Naz/Полска |d}}|{{Naz/Полска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Полска |ssb}}px 0px {{Naz/Полска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Полска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Полска |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Пријателска - влегол во игра 46'
07-09-2014 Дортмунд [[ фудбалска Selezione {{Naz/Германија |d}}|{{Naz/Германија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Германија |ssb}}px 0px {{Naz/Германија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Германија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Германија |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2016 - заменет 58'
14-10-2014 Варшава [[ фудбалска Selezione {{Naz/Полска |d}}|{{Naz/Полска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Полска |ssb}}px 0px {{Naz/Полска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Полска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Полска |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2016 - влегол во игра 71'
14-11-2014 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Ирска|ssb}}px 0px {{Naz/ Ирска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Ирска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Ирска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Ирска|d}}|{{Naz/ Ирска|c}}]] Квал за Евро 2016 - влегол во игра 88'
18-11-2014 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 1 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Англија|ssb}}px 0px {{Naz/ Англија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Англија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Англија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Англија|d}}|{{Naz/ Англија|c}}]] Пријателска - влегол во игра 46'
25-03-2015 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Северна Ирска|ssb}}px 0px {{Naz/ Северна Ирска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Северна Ирска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Северна Ирска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Северна Ирска|d}}|{{Naz/ Северна Ирска|c}}]] Пријателска -
05-06-2015 Единбург [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Катар|ssb}}px 0px {{Naz/ Катар|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Катар|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Катар|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Катар|d}}|{{Naz/ Катар|c}}]] Пријателска - влегол во игра 59'
08-10-2015 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Полска|ssb}}px 0px {{Naz/ Полска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Полска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Полска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Полска|d}}|{{Naz/ Полска|c}}]] Квал. за Евро 2016 - заменет 74'
11-10-2015 Лоле [[ фудбалска Selezione {{Naz/Гибралтар |d}}|{{Naz/Гибралтар |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Гибралтар |ssb}}px 0px {{Naz/Гибралтар |ssb}}px">[[File:{{Naz/Гибралтар |a}}|class=noviewer|{{Naz/Гибралтар |c}}|20x16px]] 0 – 6 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за Евро 2016 - влегол во игра 63'
24-03-2015 Прага [[ фудбалска Selezione {{Naz/Чешка |d}}|{{Naz/Чешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Чешка |ssb}}px 0px {{Naz/Чешка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Чешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Чешка |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Пријателска -
29-05-2016 Та-Кали [[ фудбалска Selezione {{Naz/Италија |d}}|{{Naz/Италија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Италија |ssb}}px 0px {{Naz/Италија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Италија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Италија |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Пријателска -
04-06-2016 Мец [[ фудбалска Selezione {{Naz/Франција |d}}|{{Naz/Франција |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Франција |ssb}}px 0px {{Naz/Франција |ssb}}px">[[File:{{Naz/Франција |a}}|class=noviewer|{{Naz/Франција |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Пријателска -
04-09-2016 Та-Кали [[ фудбалска Selezione {{Naz/Малта |d}}|{{Naz/Малта |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Малта |ssb}}px 0px {{Naz/Малта |ssb}}px">[[File:{{Naz/Малта |a}}|class=noviewer|{{Naz/Малта |c}}|20x16px]] 1 – 5 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2018 -
08-10-2016 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Литванија|ssb}}px 0px {{Naz/ Литванија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Литванија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Литванија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Литванија|d}}|{{Naz/ Литванија|c}}]] Квал. за СП 2018 - заменет 46'
11-10-2016 Трнава [[ фудбалска Selezione {{Naz/Словачка |d}}|{{Naz/Словачка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Словачка |ssb}}px 0px {{Naz/Словачка |ssb}}px">[[File:{{Naz/Словачка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Словачка |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2018 - заменет 64'
11-11-2016 Лондон [[ фудбалска Selezione {{Naz/Англија |d}}|{{Naz/Англија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Англија |ssb}}px 0px {{Naz/Англија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Англија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Англија |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2018 -
22-03-2017 Единбург [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Канада|ssb}}px 0px {{Naz/ Канада|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Канада|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Канада|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Канада|d}}|{{Naz/ Канада|c}}]] Пријателска -
05-10-2017 Глазгов [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шкотска |d}}|{{Naz/Шкотска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px 0px {{Naz/Шкотска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шкотска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шкотска |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Словачка|ssb}}px 0px {{Naz/ Словачка|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Словачка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Словачка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Словачка|d}}|{{Naz/ Словачка|c}}]] Квал. за СП 2018 - заменет 79'
08-10-2017 Љубљана [[ фудбалска Selezione {{Naz/Словенија |d}}|{{Naz/Словенија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Словенија |ssb}}px 0px {{Naz/Словенија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Словенија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Словенија |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px 0px {{Naz/ Шкотска|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Шкотска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шкотска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шкотска|d}}|{{Naz/ Шкотска|c}}]] Квал. за СП 2018 -
Вкупно Настапи (3. место) 80 Голови 5

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Статистиката е ажурирана на 31 јануари 2018.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2002-2003 Англија Манчестер Јунајтед ПЛ 0 0 ФАКуп+ЛК 0 0 ЛШ 2 0 - - - 2 0
2003-2004 ПЛ 22 0 ФАКуп+ЛК 5+0 0 ЛШ 6 0 КШ 0 0 33 0
2004-2005 ПЛ 18 3 ФАКуп+ЛК 3+1 0 ЛШ 5[74] 0 КШ 1 0 28 3
2005-2006 ПЛ 27 1 ФАКуп+ЛК 3+4 0 ЛШ 7[74] 0 - - - 41 1
2006-2007 ПЛ 24 3 ФАКуп+ЛК 6+1 0 ЛШ 9 0 - - - 40 3
2007-2008 ПЛ 16 0 ФАКуп+ЛК 1+0 2 ЛШ 6 0 КШ 1 0 24 2
2008-2009 ПЛ 26 3 ФАКуп+ЛК 3+1 0 ЛШ 8 0 КШ+СУ+Скп 1+1+2 0+0+1 42 3
2009-2010 ПЛ 30 4 ФАКуп+ЛК 0+3 0 ЛШ 7 1 КШ 1 0 41 5
2010-2011 ПЛ 26 2 ФАКуп+ЛК 2+1 0 ЛШ 7 1 КШ 1 0 37 3
2011-2012 ПЛ 8 1 ФАКуп+ЛК 0 0 ЛШ+ЛЕ 2+0 1+0 КШ 0 0 10 2
2012-2013 ПЛ 3 1 ФАКуп+ЛК 0+2 0 ЛШ 5 0 - - - 10 1
2013-2014 ПЛ 12 0 ФАКуп+ЛК 1+3 0 ЛШ 2 0 КШ 0 0 18 0
2014-јан. 2015 ПЛ 11 0 ФАКуп+ЛК 1+0 0 - - - - - - 12 0
Вкупно Манчестер Јунајтед 223 18 40 0 66 3 8 0 337 21
јан.-јун. 2015 Англија Вест Бромвич ПЛ 15 1 ФАКуп+ЛК 0 0 - - - - - - 15 1
2015-2016 ПЛ 38 1 ФАКуп+ЛК 3+1 2+0 - - - - - - 42 3
2016-2017 ПЛ 38 2 ФАКуп+ЛК 1+1 0 - - - - - - 40 2
Вкупно Вест Бромвич 91 4 6 2 - - - - 97 6
2017-2018 Англија Стоук Сити ПЛ 5 0 ФАКуп+ЛК 0+1 0 - - - - - - 6 0
Вкупно во кариерата 319 22 47 2 66 3 8 0 440 27

Титули[уреди | уреди извор]

Англија Манчестер Јунајтед[уреди | уреди извор]

Шкотска Шкотска[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. ESPN.com (уред.). „Player Profile“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2010-08-17. Посетено на 26 февруари 2012.
 2. 2,0 2,1 2,2 „Darren Fletcher has the courage and strength to beat illness, says ex-Man Utd mate Henning Berg“. Daily Record. 14 December 2011. Посетено на 30 January 2012.
 3. „Scotland captain Darren Fletcher: It's scary to think I'm on the same number of caps as legends like Denis Law and Billy Bremner“. Daily Record. 6 September 2011. Посетено на 30 January 2012.
 4. „Scotland star to be added to hall of fame“. The Scotsman. 3 March 2009.
 5. 'I sat in tears at Celtic Park as Goram put me through Old Firm hell' The Sun Robert Grieve 21 October 2015
 6. „Scotland hopes“. Sunday Herald. Newsquest. Архивирано од изворникот на 10 October 2008. Посетено на 20 January 2008.
 7. Umair, Ahmed (17 јуни 2010). „Darren Fletcher marries Hayley Grice“. Soccerlens.com. Архивирано од изворникот на 19 јуни 2010. Посетено на 17 јуни 2010.
 8. „Congratulations to former duo“. tynecastlefc.co.uk. 16 June 2012. Архивирано од изворникот на 2016-03-12. Посетено на 2018-01-26.
 9. „Andy Driver just another product of incredible Hutchison Vale youth set-up“. Daily Record. 13 October 2009.
 10. „Darren Fletcher – United Honours“. ManUtd.com. Manchester United. Посетено на 30 January 2012.
 11. Lawrence, Ken (28 July 2000). „Fletcher is ready to fill Beckham's boots“. ESPNsoccernet. Архивирано од изворникот на 2008-10-06. Посетено на 2018-01-26.
 12. „Brave Basel come up short“. UEFA.com. 13 March 2003. Посетено на 30 January 2012.
 13. Ashdown, John (18 March 2003). „Deportivo La Coruna 2 – 0 Man United“. guardian.co.uk. Посетено на 30 January 2012.
 14. „Real cruise past Man Utd“. BBC Sport. 8 April 2003. Посетено на 30 January 2012.
 15. Glendenning, Barry (23 April 2003). „Manchester United 4 – 3 Real Madrid (agg: 5 – 6)“. guardian.co.uk. Посетено на 30 January 2012.
 16. „Middlesbrough 0–2 Man Utd“. BBC Sport. 1 January 2005. Посетено на 2 January 2010.
 17. Taylor, Daniel (1 November 2005). „Keane gagged by United after TV attack on players“. The Guardian. Посетено на 1 May 2010.
 18. Grant, Michael (18 December 2005). „Keane Rates Fletcher“. Sunday Herald. Herald & Times Group. Посетено на 1 September 2013.
 19. 19,0 19,1 „Man Utd 1–0 Chelsea“. BBC Sport. 6 November 2005. Посетено на 2 January 2010.
 20. Nurse, Howard (23 August 2006). „Charlton 0–3 Man Utd“. BBC Sport. Посетено на 30 January 2012.
 21. Chowdhury, Saj (2 December 2006). „Middlesbrough 1–2 Man Utd“. BBC Sport. Посетено на 30 January 2012.
 22. Hughes, Ian (10 February 2007). „Man Utd 2–0 Charlton“. BBC Sport. Посетено на 30 January 2012.
 23. Bevan, Chris (10 April 2007). „Man Utd 7–1 Roma (agg 8–3)“. BBC Sport. Посетено на 30 January 2012.
 24. „Man Utd 4–0 Arsenal“. BBC Sport. 16 February 2008. Посетено на 30 January 2012.
 25. „Man Utd earn dramatic Euro glory“. BBC Sport. 22 May 2008. Посетено на 30 January 2012.
 26. Stevenson, Jonathan (17 August 2008). „Man Utd 1–1 Newcastle“. BBC Sport. Посетено на 26 August 2008.
 27. Hughes, Ian (25 August 2008). „Portsmouth 0–1 Man Utd“. BBC Sport. Посетено на 26 August 2008.
 28. „Scholes & Fletcher sign new deals“. BBC Sport. 3 October 2008. Посетено на 3 October 2008.
 29. Glendenning, Barry (18 December 2008). „Gamba Osaka v Manchester United – as it happened“. guardian.co.uk. Посетено на 30 January 2012.
 30. „Arsenal 1–3 Man Utd (agg 1–4)“. BBC Sport. 5 May 2009. Посетено на 1 May 2010.
 31. Cheese, Caroline (5 May 2009). „Arsenal v Man Utd as it happened“. BBC Sport. Посетено на 1 May 2010.
 32. „United lodge Fletcher appeal“. Sky Sports. 7 May 2009.
 33. „Fletcher appeal rejected“. BBC Sport. 11 May 2009. Посетено на 11 May 2009.
 34. Jose Mourinho: Sir Alex Ferguson can become the greatest in Rome. Daily Telegraph. 24 May 2009. Посетено на 2013-03-27.
 35. „Man Utd 4–3 Man City“. BBC Sport. 20 September 2009. Посетено на 20 September 2009.
 36. „Man Utd 3–0 Everton“. BBC Sport. 21 November 2009. Посетено на 21 November 2009.
 37. Ladyman, Ian (8 December 2009). „Manchester United's injury crisis is so bad that Sir Alex Ferguson calls up rookie Oliver Gill... son of chief executive David“. Mail Online. Посетено на 30 January 2012.
 38. „Manchester United injury crisis deepens“. The Independent. 7 December 2009. Посетено на 30 January 2012.
 39. „Wolfsburg 1–3 Man Utd“. BBC Sport. 8 December 2009. Посетено на 30 January 2012.
 40. „Manchester United's Darren Fletcher frustrated by Birmingham red card“. guardian.co.uk. 12 January 2010. Посетено на 30 January 2012.
 41. „Man Utd 4–0 AC Milan (agg 7–2)“. BBC Sport. 10 March 2010. Посетено на 30 January 2012.
 42. „Rooney is PFA player of the year“. BBC Sport. 25 April 2010. Посетено на 30 January 2012.
 43. Hunter, Andy (15 September 2011). „Manchester United face toughest title defence, says Darren Fletcher“. guardian.co.uk. Посетено на 30 January 2012.
 44. „Fletch: Good to be back“. ManUtd.com. Manchester United. 14 September 2011. Посетено на 30 January 2012.
 45. 45,0 45,1 „Darren Fletcher takes break for health reasons“. ManUtd.com. Manchester United. Посетено на 13 December 2011.
 46. „Man Utd 3–1 Chelsea“. BBC Sport. 18 September 2011. Посетено на 30 January 2012.
 47. „Stoke 1–1 Man Utd“. BBC Sport. 24 September 2011. Посетено на 30 January 2012.
 48. „Man Utd 2–0 Norwich“. BBC Sport. 1 October 2011. Посетено на 30 January 2012.
 49. „Man Utd 1–6 Man City“. BBC Sport. 23 October 2006. Посетено на 30 January 2012.
 50. Liew, Jonathan (23 October 2011). „Manchester United v Manchester City: live“. The Telegraph. Посетено на 30 January 2012.
 51. „Fletch: United is my home“. ManUtd.com. Manchester United. 22 November 2011. Посетено на 30 January 2012.
 52. James, Stuart (22 November 2011). „Manchester United's future in doubt after Benfica snatch worthy point“. guardian.co.uk. Посетено на 30 January 2012.
 53. Murrells, Katy (13 December 2011). „Darren Fletcher takes 'extended break from football' due to illness“. guardian.co.uk. Guardian News and Media.
 54. „Darren Fletcher ovation pleases Alex Ferguson“. BBC Sport. 19 September 2012. Посетено на 20 September 2012.
 55. „Man Utd 3-1 QPR“. www1.skysports.com. Посетено на 31 January 2015.
 56. „Sir Alex Ferguson gives emotional farewell speech“. Give Me Football.com. Посетено на 15 May 2013.[мртва врска]
 57. „Manchester United midfielder Darren Fletcher raring to go following successful bowel surgery“. Daily Telegraph. Посетено на 15 May 2013.
 58. Winter, Henry (15 December 2013). „Aston Villa 0 Manchester United 3: match report“. The Telegraph. Telegraph Media Group. Посетено на 15 December 2013.
 59. Burrows, Ben (26 December 2013). „Darren Fletcher handed first Manchester United start in 390 days against Hull City“. Mirror Online. Trinity Mirror. Посетено на 26 December 2013.
 60. „Wayne Rooney named Manchester United's club captain by Louis van Gaal“. The Guardian. 13 August 2014. Посетено на 1 June 2017.
 61. Ornstein, David (3 February 2015). „Darren Fletcher joins West Brom from Manchester United“. BBC Sport. British Broadcasting Corporation. Посетено на 3 February 2015.
 62. „Burnley 2–2 West Brom“. BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 8 February 2015. Посетено на 9 February 2015.
 63. „West Brom 2–3 Leicester“. BBC Sport. 11 April 2015. Посетено на 29 April 2015.
 64. Canavan, Steve; Sanghera, Madneep (7 October 2015). „Sportsday - Rolling Football News“. BBC Sport. Посетено на 7 October 2015.
 65. „West Brom 1-0 Newcastle“. BBC Sport. 28 December 2015. Посетено на 29 December 2015.
 66. „West Bromwich Albion 4-0 Burnley“. BBC Sport (англиски). 2016-11-21. Посетено на 2016-11-22.
 67. „West Bromwich Albion 2-0 Sunderland“. BBC Sport (англиски). 21 January 2017. Посетено на 21 January 2017.
 68. „West Brom's 300-game star Darren Fletcher hailed by Sir Alex Ferguson " Express & Star“. www.expressandstar.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2017-02-11. Посетено на 2017-02-08.
 69. „Darren Fletcher: Stoke sign midfielder from West Brom“. BBC Sport. Посетено на 1 June 2017.
 70. Spinks, Martin (15 August 2017). „Everton 1 Stoke City 0 Match Comment: The moment which might define you as an optimist or pessimist“. The Sentinel. Посетено на 14 October 2017.
 71. „Scotland battle past Lithuania“. BBC Sport. 11 October 2003. Посетено на 2 January 2010.
 72. „Sat 20 Mar 1886 Ireland 2 Scotland 7“. London Hearts. Посетено на 27 November 2006.
 73. „Slovenia 0–3 Scotland“. BBC Sport. 12 October 2005. Посетено на 30 January 2012.
 74. 74,0 74,1 2 настапи во третото квалификациско коло.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]