ФК Мидлсбро

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Мидлзборо)
Прејди на: содржини, барај
ФК Мидлсбро
Middlesbrough
Целосно име Middlesbrough Football Club
Прекар(и) Боро
Основан 1876
Терен Риверсајд Стадион
Мидлсбро, Англија
(Капацитет: 34,988)
Претседател Англија Стив Гибсон
Менаџер Англија Тони Моубрај
Лига Чемпионшип лига
2011–12 Чемпионшип лига, 7-ми
Мреж. место Официјално мрежно место
Kit left arm samredborder trim.png
Team colours
Kit body whitehorizontal.png
Team colours
Kit right arm samredborder trim.png
Team colours
Team colours
Team colours
Домашни бои
Kit left arm Westbrom1213arm.png
Team colours
Team colours
Kit right arm Westbrom1213arm.png
Team colours
Kit shorts wwfc.png
Team colours
Team colours
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Мидлзборо фудбал клуб или ФК Мидлзборо исто така познат како Боро е англиски фудбалски клуб со седиште во Мидлсбро, кои се натпреварува во Чемпионшип лига. Клубот е формиран во 1876 година, и настапува на Риверсајд стадион од август 1995 година, нивниот трета дом откако клубот стана професионален во 1889 година. Нивниот домашен стадион со најдолг временски период беше Ејрсом парк, каде што настапуваа цели 92 години, во периодот 1903-1995.