Северен Јоркшир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Административна зграда во Норталертон

Северен Јоркшир (изворно: North Yorkshire) е неметрополитска грофовија (или широва грофовија) и најголема церемонијална грофовија во Англија по површина. Сместена е првенствено во регионот на Јоркшир и Хамбер, но делумно во регионот на Североисточна Англија. Бирото за државна статистика на Кралството (ОНС) проценило дека населението на Северен Јоркшир е 602.300 во средината на 2016 година; оваа бројка ги исклучува самостојните области на Јорк, Мидлзбро, Стоктон и Редкар и Кливленд.[1]

Создадена со законот за локална самоуправа од 1972 година,[2] зафаќа површина од 8,654 км2, што ја прави најголемата грофовија во Англија. Мнозинството од Јоркшир Дејлс и Северен Јорк Мур лежат во границите на Северен Јоркшир, а околу 40% од грофовијата е покриена со национални паркови. Најголеми градови се Мидлзбро (174.700),[3] Јорк (152.841),[4] Херогат (73.576) и Скарборо (61.749); во грофовскиот град, Норталертон, има население од 16.832 жители.

Физички одлики[уреди | уреди извор]

Геологијата на Северен Јоркшир тесно се одразува во неговиот пејзаж. Во рамките на грофовијата се наоѓаат Северен Јорк Мурс и поголемиот дел од Јоркшир Дејлс ; две од единаесетте селски краишта во Англија и Велс официјално да бидат назначени како национални паркови. Помеѓу Северен Јорк Мурс на исток и Пенин Хилс на запад лежат Вејлс од Моубри и Јорк. Низините Тис лежат на север од Северен Јорк Мурс, а долината Пикеринг лежи на југ. Нејзината источна граница е крајбрежјето на Северното Море. Највисоката точка е Вернсајд, на кумбриската граница, на 736 м.[5] Двете големи реки во грофовијата се реката Свејл и реката Јур. Свејл и Јур ја создаваат реката Ус, која тече низ Јорк и се влева во вливот Хамбер. Реката Тис претставува дел од границата помеѓу Северен Јоркшир и грофовијата Дарем и тече од горниот Тисдејл преку Стоктон на Тис и Мидлзбро и до крајбрежјето.

Историја[уреди | уреди извор]

Северен Јоркшир бил создаден на 1 април 1974 година како резултат на Законот за локална самоуправа од 1972 година и опфаќа поголем дел од земјите на историското Северен Рајдинг, како и северната половина на Западен Рајдинг, северните и источните краеви на Јоркширов Источен Рајдинг и поранешниот грофовски град Јорк.

Јорк станал самостојна власт независна од Северен Јоркшир на 1 април 1996 година[6] а во исто време Мидлзбро, Редкар и Кливленд и областите на Стоктон на Тис јужно од реката станале дел од Северен Јоркшир за церемонијални цели, дел од Кливленд од 1974 до 1996 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „North Yorkshire population information“. North Yorkshire County Council. 30 ноември 2017. Архивирано од изворникот на 15 јули 2018. Посетено на 3 септември 2020.
  2. Arnold-Baker, C., Local Government Act 1972, (1973)
  3. Предлошка:NOMIS2011
  4. Предлошка:NOMIS2011
  5. „The County Tops“. The Relative Hills of Britain. 26јули 2012. Архивирано од изворникот на 26 јули 2012. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  6. „The North Yorkshire (District of York) (Structural and Boundary Changes) Order 1995“. OPSI. 10 јули 2006. Архивирано од изворникот на 10 јули 2006. Посетено на 3 септември 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]