Корнвол

Од Википедија — слободната енциклопедија

Корнвол ( /k ɔːr n w ɔː l, - w əl / ;[1] корнски: Kernow ) — церемонијална грофовија во Југозападна Англија, граничи на север и запад со Келтското Море,[2] на југ со Ламанш, и на исток со Девон, додека реката Тамар ја формира границата меѓу нив. Корнвол е најзападниот дел на Југозападниот полуостров на островот Велика Британија. Најјужн-западна точка е крајната земја, додека најјужната точка е Лизард. Корнвол има 568,210 жители и има површина од 3563 км2 [3][4] Округот го администрира унитарниот орган, Советот на Корнвол, од 2009 година. Свечениот округ Корнвол го вклучува и острови Скили, кои се администрираат одделно. Административен центар на Корнвол е Труро, неговиот единствен град .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cornwall: definition of Cornwall in Oxford dictionary (American English)“. Oxforddictionaries.com. Архивирано од изворникот на 2015-10-15. Посетено на 2 November 2015.
  2. International Hydrographic Organization
  3. Office for National Statistics, Key Figures for 2011 Census: Key Statistics
  4. „Data from the 2011 Census (Office for National Statistics)“. Cornwall Council. Архивирано од изворникот на 3 December 2013. Посетено на 15 November 2013.